Ramazanda Spor Ne Zaman Yapılmalı -Yapmak – Salonları

Ramazanda Spor Ne Zaman Yapılmalı -Yapmak – Salonları

Ramazanda spor hakkında internet üzerinde yapılan araştırmalar 2022 Ramazan‘ın gelmesi ile birlikte yeniden başladı. Çünkü insanlar sağlıklı yaşam hakkında her geçen gün daha çok bilinçleniyor. Oruç tutarken spor yaparlarsa, hiç bir şeye olmasa dahi su içmeye gereksinim hissedeceklerini biliyorlar. Ancak iftardan sonra yapılan sporun da kalp sağlığı üzerindeki olumsuz etkisi pek çok kişi tarafından biliniyor. Ama yine de haftada en az 3 – 4 gün ve her seferinde yarım saat, hiç değilse yürüyüş yapılması gerektiğini hepimiz biliyoruz. Dolayısı ile Ramazan ayı boyunca spor yapmamak olmaz. Doğru bir şekilde nasıl yapılması gerektiği öğrenilmeli ve sonra da uygulanmalıdır.

Tamazanda spor nasıl yapılır sorusunun yanıtları, kısa zaman içerisinde internette en çok aranan konular arasında yer alacak. Çünkü Ramazanda spor yapmak, tıpkı sporun diğer zamanlarda yapılması gerektiği kadar önemli. Çünkü dikkat ederseniz insan sağlığı her geçen gün daha kötü bir hal alıyor ve bunun en temel etkeni hareketsizlik. Ama pek çok kişi, ramazanda sporun nasıl yapılması gerektiğini merak ediyor ve tabi ki ne zaman yapılması gerektiğini de… Bunların hepsini haklı olarak merak ediyorsunuz. Çünkü gün içerisinde neredeyse 16.5 saat aç ve susuz kalan vücudunuz, sadece 7.5 saat özgür. Bunun da bir kısmı uykuda geçiyor. Ancak bu değerlere bakınca, aslında bu durumun, vücudunuzu tembelliğe nasıl alıştırdığını da anlayabiliyorsunuz. Ramazan, bizlere, sağlıklı olmak için verilmiş bir ibadet. Dolayısı ile spor ile desteklenmeli ama bilinçli bir şekilde. O halde gelin bilinçlenelim.

Ramazanda spor yapmak öncesinde işe doğru hazırlanmış bir iftar sofrası ile başlamalısınız. Orucunuzu açmanın sonrasında yemeğinize çorba ile başlamalı; ardından da midenizi zorlamayacak, hafif yemeklerle karnınızı doyurmalısınız. Sonrasında, arada kalan iftar ile sahur arası zamana, gün içerisinde tüketmeniz gereken 2.5 litre suyu, eşit şekilde yaymalısınız. Peki iftar ile sahur arasında sadece su mu içeceksiniz? Ramazanda spor yapmak için hangi zamanı kullansak?

Ramazanda Spor Salonları Açık Mı?

Ramazanda spor salonları açık mı sorusuna Koronavirüs‘ten kalma olsa gerek hala yanıt aranıyor. Ancak Omicron varyantı belirtileri artık genel olarak olumsuz bir yayılım göstermediğinden dolayı kısıtlamalar azalmış durumda; hatta yok denecek kadar az bile diyebiliriz. Dolayısı ile okullar dahi açıkken, spor salonlarının kapanması gibi bir durum söz konusu olamaz. Ancak sizin bu salonları ve içerisinde bulunan malzemeleri dikkatli kullanmanız önemli.Aksi halde sağlığınıza yarar yerine zarar verebilmeniz gibibir olumsuz durum söz konusu olabilir.

Ramazanda Spor Salonları Kapanacak Mı?

Ramazanda spor salonları kapanacak mı sorusunun,sizin gittiğiniz spor salonu için yanıtının ne olacağını elbette ki bilemeyiz. Müşterisi azalabilir ya da getirisi götürüsünü karşılamadığı için kapatılabilir. Ancak genel olarak bakıldığında spor salonlarının kapanmayacağını gönül rahatlığı ile söyleyebiliriz. Bu durum Koronavirüs hastalığına bağlı olarak önceki senelerde yaşanmış olsa da günümüz için, en azından Ramazan ayı 2022 için böyle bir durumun söz konusu olmadığını belirtebiliriz.

Ramazanda Spor Salonları

Ramazanda spor salonları, hayat pahalılığı ve havaların ne çok sıcak ne de çok soğuk olmaması dolayısı ile eskisine göre daha az çalışabilir. Buna ek olarak Ramazan ayında spor yapan kişi sayısı yapmayanlara göre daha çok azalabilir. Geçtiğimiz yıllarda karşı karşıya kaldığımız Koronavirüs salgını dolayısı ile kapatılmaları gündeme gelen spor salonları için 2022 yılındaise böyle birdurum söz konusu değil. Ancak spor salonu bazında bakıldığında yorum yapabilmemiz de söz konusu değil.

Ramazanda Spor Salonları Açık Mı

Ramazanda Spor Salonları

Peki neden spor salonlarını Ramazan ayında aslında daha fazla tercih etmelisiniz? Çünkü Ramazan ayı oruç tutulan, dolayısı ile vücudun aç ve susuz kaldığı, buna bağlı olarak bazen de hareketsiz olduğu bir ay. Dolayısı ile bir spor hocası eşliğinde spor yapabilmenin daha sağlıklı olacağını düşünmekteyiz.

Ramazanda Spor Ne Zaman Yapılmalı?

Ramazanda spor ne zaman yapılmalı sorusunun yanıtı,sporun nasıl yapılması gerektiğinden belki de daha önemli. Ramazanda spor yapmak için seçmeniz gereken zaman: iftar sonrası. Yapmanız gereken spor türü ise hafif tempolu yürüyüşler ya da bunun gibi hafif sporlar. Böylece yaşam kaliteniz yükselecek ve iftarda yemiş olduğunuz şeyleri sindirebilmeniz olanaklı hale gelecek. Yürüyüşün süresi en az yarım saat olmalı. Ve bunun için iftarın hemen sonrasını değil, ortalama iftardan iki saat sonrayı tercih etmek gerekiyor.

Ramazanda Spor Ne Zaman Yapılır

Ramazanda Spor Ne Zaman Yapılmalı

Ramazanda spor yapmak, kalp sağlığınızı ve zayıflığınızı korurken, bununla birlikte tansiyonunuzu ve kolesterolünüzü de dengeler. Ve spor yaptığınızda, kendinizi daha mutlu hissedersiniz. Yani spor yapmak ramazan ayında da mutluluk hormonu seviyesini yükseltir.

Ramazanda Spor Yapmak

Ramazanda spor yapmak sağlık göz önünde bulundurularak yapılan bir etkinlik olduğuna göre, her zaman yapılan rutin sporagöre bazı değişikliklerin de yapılması gerekiyor. Peki nedirbu değişiklikler? Spor yaparkan ramazan ayında nelere dikkat etmeliyiz?

Ramazanda Spor

Ramazanda Spor Yapmak

• Yapacağınız sporu iftardan 2 saatsonra yapmalısınız.Doğru zamanın seçilmesi bu aşamada çok önemli.

• Spor yapacağınız günlerdeifyatda bol sıvı tüketmeniz ve sindirimi kolay besinlere yer vermeniz gerekli.

• 1 saatten uzun süren egzersizler yapmamalısınız.

• Spor yapmak için seçeceğiniz alanda hava akımı bulunmalı; yüksek sıcaklık ve neme sahip alanlarda egzersiz yapmamalısınız.

• Yapacağınız hareketler her zamankinden daha hafif olmalı ve ara verilerek sürdürülmeli. Sizi aşırı yoracak ya da sıvı kaybına neden olacak hareketlerden kaçınmalısınız.

• Yorgun olunan zamanlarda spor yapılmamalı.

• Spor sırasında seçilen kıyafetler mevsime uygun olup, aşırı terlemeyi engelleyecek nitelikte olmalıdır.

• Klasik spor kuralları arasında yer alan, egzersiz öncesi ısınma ve sonrası esneme hareketleri, sakatlanmaların önüne geçmek adına mutlaka yapılmalıdır.

Ramazanda Diyet Ve Spor

Ramazanda diyet ve spor bir arada yürütülerek kilo kontrolü, ramazan öncesinde olduğu ve sonrasında da olacağı gibi sağlanmaya devam edilebilir. Bu noktada dikkat edilmesi gereken en önemli şey iftarda birden yemek yiyerek mideyi doldurmaya çalışmaktır. Bunu yaparsanız mide sağlığınıza olumsuz etkileri ve mide krampları ile sindirim sorunlarının kaçınılmaz olacağını bilmelisiniz. Bir de sonrasında spor yapmak sizin için en istenmeyen sonuçların ortaya çıkması durumunu beraberinde getirecektir.

• İftarda yemeğe çorba ile başlayın. İçerisinde az yağ, tuz ve baharat bulunan bu çorbanın sebze ağırlıklı olmasına da dikkat etmeniz gerektiğini unutmayın. Ramazanda yapabileceğimiz bir sebze çorbası tarifini link içerisinde bulabilirsiniz.

• Yemeklerinizin çok sıcak ya da soğuk olmamasına dikkat edin.

• Çorbadan sonra yemeğe ortalama yarım saat ara verin. Ardından dengeli besinlerin bulunduğu bir yemek yiyebilirsiniz. Az yağlı olması gereken bu öğünün günlük protein gereksiniminizi karşılayacak kadar protein içermesi gerekir. Ancak hafif bir yemek yiyerek mide sağlığınızı koruyabileceğinizi de unutmamalısınız.

• Karbonhidrat gereksinimini tam tahıllı besinlerle karşılamalısınız.

• Bunun iki saat sonrasında egzersiz yapıp, ardından da 2.5 saatlk aralıklarla süt ve süt ürünleri ile meyvelerin yer aldığı ara öğünler yapabilir ve böylece kalsiyum başta olmak üzere diğer vitamin ve mineral gereksinimlerinizi de karşılayabilirsiniz.

Ramazanda Spor Yapılır Mı?

Ramazanda spor yapılır mı sorusunun yanıtı, şimdiye kadar vermiş olduğumuz bilgilerden de anlayabileceğiniz üzere, elbette ki yapılır şeklindedir. Böylece hem sağlığınızı, hem kilonuzu kontrol altında tutmuş olursunuz. Ancak dikkat etmeniz gereken en önemli detaylardan ilki, yapacağınız spor için doğru zamanı seçmektir. Bunun yanında bilinçli hareketler yapmalı, eğer bu alanda bilginize güvenmiyorsanız yürüyüş ile yetinmelisiniz. Aynı zamanda doğru bir beslenme programı uyguladığınızdan emin olmanızın da çok büyük önemi olduğunu unutmayınç

Ramazanda Spor Nasıl Yapılır?

Ramazanda spor nasıl yapılır sorusunun yanıtı olarak size hafif sporları önermekteyiz. Çok fazla terlemenize neden olmayacak birortamda, buna uygun kıyafetlerle ve hafif yapılan egzersiz,sizin hem çok yorulmanızı; hem de su kaybı yaşamanızı önleyecektir. Bu noktada tercih edebileceğiniz en etkili sporun, orta tempolu bir yürüyüş olduğunu söyleyebiliriz. Ve bunu, bulunduğunuz şehirde deniz varsa mutlaka sahilde yapmanızı önerebiliriz. Böylece temiz ve iyotlu güzel bir hava almış olursunuz. Unutmayın ki denizin mavisi insana huzur verir.

Ramazanda Spor Yapmak İçin Öneriler

Ramazanda spor yapmak için öneriler de mi almak istiyorsunuz? O halde hemen sizi bu konuda da destekleyelim. Biraz önce de belirtmiş olduğumuz gibi Ramazanda spor yapmak için iftar sonrası zaman dilimini tercih etmelisiniz. Çünkü genellikle iftarda, aç olan mideyi doldurmak için çok yiyorsunuz ve mideniz şişiyor. Ardından mayışıyor ve muhtemelen yatıyorsunuz. Bu durum sizin için zarardan başka bir şey değil ne yazık ki. Yediklerinizi sindirebilmek adına hafif tempolu yürüyüşleri, yatmaya ya da oturmaya tercih etmeniz gerekiyor.

Ramazanda Spor Yapmak

Ramazanda Spor

Tok karna ağır sporlar yapmak oldukça zararlı. Kaslara yeterli kan gitmediği için yükselecek olan kalp atış sayısına yetişemeyecek olan kan, beraberinde kalp rahatsızlıklarını, hatta kalp krizini getirebilir. Bu nedenle, yemek yemenin üzerinden en az 5 – 6 saat geçtikten sonra ağır sporlar yapabilirsiniz ki bunu da Ramazan ayında gerçekleştiremezsiniz. Bu nedenle, Ramazanda spor yapmak ve sağlıklı olmak istiyorsanız, Ramazanda spor nasıl yapılır ve Ramazanda spor ne zaman yapılmalı sorularının yanıtlarına uymalısınız. Ramazanda spor hakkında bilinmesi gerekenlerin doğruluğu büyük önem arz etmektedir.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.