Ramazanda Spor Nasıl Yapılır?

Ramazanda Spor Nasıl Yapılır?

Ramazanda spor nasıl yapılır sorusunun yanıtları, kısa zaman içerisinde internette en çok aranan konular arasında yer alacak. Ramazanda spor yapmak, tıpkı sporun diğer zamanlarda yapılması gerektiği kadar önemli. Çünkü dikkat ederseniz insan sağlığı her geçen gün daha kötü bir hal alıyor ve bunun en temel etkeni hareketsizlik. Ama pek çok kişi, ramazanda spor nasıl yapılır sorusunun yanıtlarını merak ediyor ve tabi ki ramazanda spor ne zaman yapılmalı? Bunların hepsini haklı olarak merak ediyorsunuz. Çünkü gün içerisinde neredeyse 16.5 saat aç ve susuz kalan vücudunuz, sadece 7.5 saat özgür. Bunun da bir kısmı uykuda geçiyor. Ancak bu değerlere bakınca, aslında bu durumun, vücudunuzu tembelliğe nasıl alıştırdığını da anlayabiliyorsunuz. Ramazan, bizlere, sağlıklı olmak için verilmiş bir ibadet. Dolayısı ile spor ile desteklenmeli ama bilinçli bir şekilde. O halde gelin bilinçlenelim.

Ramazanda spor yapmak öncesinde işe doğru hazırlanmış bir iftar sofrası ile başlamalısınız. Orucunuzu açmanın sonrasında yemeğinize çorba ile başlamalı; ardından da midenizi zorlamayacak, hafif yemeklerle karnınızı doyurmalısınız. Sonrasında, arada kalan iftar ile sahur arası zamana, gün içerisinde tüketmeniz gereken 2.5 litre suyu, eşit şekilde yaymalısınız. Peki iftar ile sahur arasında sadece su mu içeceksiniz? Ramazanda spor yapmak için hangi zamanı kullansak?

Ramazanda Spor Ne Zaman Yapılmalı?

Ramazanda spor yapmak için seçmeniz gereken zaman: iftar sonrası. Yapmanız gereken spor türü ise hafif tempolu yürüyüşler ya da bunun gibi hafif sporlar. Böylece yaşam kaliteniz yükselecek ve iftarda yemiş olduğunuz şeyleri sindirebilmeniz olanaklı hale gelecek. Yürüyüşün süresi en az yarım saat olmalı. Ve bunun için iftarın hemen sonrasını değil, ortalama iftardan iki saat sonrayı tercih etmek gerekiyor.

Ramazanda spor yapmak, kalp sağlığınızı ve zayıflığınızı korurken, bununla birlikte tansiyonunuzu ve kolesterolünüzü de dengeler. Ve spor yaptığınızda, kendinizi daha mutlu hissedersiniz. Yani Ramazanda spor yapmak, mutluluk hormonu seviyesini yükseltir.

Ramazanda Spor Yapmak İçin Öneriler

Biraz önce de belirtmiş olduğumuz gibi Ramazanda spor yapmak için iftar sonrası zaman dilimini tercih etmelisiniz. Çünkü genellikle iftarda, aç olan mideyi doldurmak için çok yiyorsunuz ve mideniz şişiyor. Ardından mayışıyor ve muhtemelen yatıyorsunuz. Bu durum sizin için zarardan başka bir şey değil ne yazık ki. Yediklerinizi sindirebilmek adına hafif tempolu yürüyüşleri, yatmaya ya da oturmaya tercih etmeniz gerekiyor.
Ramazanda Spor Nasıl Yapılır?

Tok karna ağır sporlar yapmak oldukça zararlı. Kaslara yeterli kan gitmediği için yükselecek olan kalp atış sayısına yetişemeyecek olan kan, beraberinde kalp rahatsızlıklarını, hatta kalp krizini getirebilir. Bu nedenle, yemek yemenin üzerinden en az 5 – 6 saat geçtikten sonra ağır sporlar yapabilirsiniz ki bunu da Ramazan ayında gerçekleştiremezsiniz. Bu nedenle, Ramazanda spor yapmak ve sağlıklı olmak istiyorsanız, Ramazanda spor nasıl yapılır ve Ramazanda spor ne zaman yapılmalı sorularının yanıtlarına uymalısınız. Ramazanda spor hakkında bilinmesi gerekenlerin doğruluğu büyük önem arz etmektedir.

Eski Yorumlar
  1. Firat

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.