Ramazanda Sigara Nasıl Bırakılır – Bırakmanın Taktikleri

Ramazanda Sigara Nasıl Bırakılır – Bırakmanın Taktikleri

Ramazanda sigara nasıl bırakılır? Ramazanda sigarayı bırakmak ya da zayıflamak gibi hayalleri vardır herkesin. Ve bu hayaller aslında, gerçek anlamda mantıklı ve sağlıklı hayallerdir. Peki ramazanda sigara nasıl bırakılır? Sigarayı neden bırakmalıyız? E orucun dahi gündeme geldiği 2022 Ramazan ayında, orucun amacına ulaşabilmesi için, içerisinde 4.000’den fazla zehir çeşidi bulunan sigarayı bırakmak sizin için gerçekten önemli bir gelişim olacaktır.

11 ayın sultanı Ramazan ayında tutmuş olduğumuz oruç ile yemiyor, içmiyor, kötü duygulardan uzak durmaya çalışıyoruz. Ve elbette kötü alışkanlıklarımızdan ki buna sigara da dahil uzak duruyoruz. Pek çok kişi ile dün gerçekleştirmiş olduğumuz ramazan sohbetlerinde, açlık ya da susuzluğun etkisi olmadığını; ancak sigara içmeleri dolayısı ile biraz etkilendiklerini söylediler. Sigarasızlığın etkilediği doğrudur; ancak 15 saat sigarasız kalınabiliyorsa, ramazanda sigarayı bırakmak da gayet mümkündür. Peki bunu neden yapmalı, sigarayı neden bırakmalıyız?

Ramazan Ayında Sigara Bırakmanın Taktikleri

Ramazan ayında sigara bırakmanın taktikleri, hem oruç tutup hem de sigara bağımlısı olanların %70 gibi büyük bir çoğunluğu tarafından araştırılıyor. Yapılan araştırmalara göre ülkemizde sigara bağımlısı kişi sayısı 17 milyon civarında. Ve bunların büyük çoğunluğu da Ramazan ayını sigaradan kurtulabilmek için fırsat olarak görüyor. Gerçekten de öyle…

Ramazanda Sigarayı Bırakmak

Ramazan Ayında Sigara Bırakmanın Taktikleri

Sizi sigaraya bağımlı yapan maddenin adı Nikotin. Kandaki değeri düştükçe sizin içinizde, “Sigara yak” şeklinde bir dürtü oluşuyor. Ancak bu noktada, özellikle Ramazan ayında,tutulan oruç devreye giriyor ve size “Yapamazsın” diyor. Orucu kimsenin zoruyla tutmadığınız ve oruç sırasında sigara içemediğiniz için bu dürtüyü rahatlıkla bastırabiliyorsunuz. Ancak iftar, sizde kurtuluş çanlarının çalması anlamına geliyor ve hemen bir sigara yakıyorsunuz. Oysa ki bunu yapmaz ve sadece bir kaç gün sabrederseniz, nikotin eksikliğine bağlı sinirlilik, iştah ve kilo artışı… gibi problemler bir kaç gün içerisinde azalacak. İki haftanın sonunda ise dip noktaya ulaşacaktır.

Dolayısı ile Ramazan bayramı 2022 geldiğinde siz sigarayı bırakmış; olumsuz etkilerinden de kurtulmuş olursunuz. Zaten gün içinde içtiğiniz sigara miktarını iftar ile sahur arasındaki kısa zaman dilimine sığdırmaya çalışırsanız, sigaranın zararlı etkileri ile çok daha fazla karşı karşıya kalacağınızı da unutmamalısınız. Peki bu süreçte sigara isteğini nasıl bastırabilirsiniz?

• İftardayemekten önce sigara içmeyin ki yemeklerin tadını daha sağlıklı ve doğru şekilde alabilin.

• İftardan sonra dişlerinizi fırçalayın. Bu şekilde sigara içme isteğinin önüne geçebilirsiniz.

• Bulunduğunuz ortamda sigara içen birinin olmamasına dikkat edin ki canınız istemesin.

• Bol su için, meyve ve kuruyemiş gibi atıştırmalıklar tüketin ki sigara aklınıza gelmesin.

Ramazanda spor yapmak da eşi bulunmaz bir fırsat. Hele ki bu sene tam bahar aylarına denk gelen ramazanı sahilde yürüyüş yaparak değerlendirebilirsiniz.

Ramazan Ayında Sigara Bırakma

Ramazan ayında sigara bırakma, orucun vermiş olduğu engellenme hissi dolayısı ile diğer aylara göre çok daha kolay. Eğer sigarayı bırakmak gibi bir isteğiniz varsa bu ayı, dini ibadetinizi de yerine getirirken mutlaka değerlendirmelisiniz.

Ramazanda sigara nasıl bırakılır sorusunun yanıtları için, her şeyin öncesinde, oruç ile en az 14 saat sigaradan uzak kalabildiğiniz zamanı düşünerek işe başlamalısınız. Bu kadar uzun bir süre sigaradan uzak kalabiliyorsanız, iftardan sonra da bunu rahatlıkla gerçekleştirebilmelisiniz. Sabrınızı kararlılığınız ve irade gücünüz ile desteklemeniz, bunun en başarılı yolu olacaktır. Vücudunuz arınmaya ve siz bunun farkına vararak rahatlamaya başladığınız anda zaten ramazanda sigarayı bırakmanın sizin için ne denli önemli ve doğru verilmiş bir karar olduğunu görebileceksiniz.

Eğer psikolojik olarak kendinizi ramazanda sigarayı bırakmak için hazır hissediyor ve bunun için motivasyonunuzun tam olduğunu düşünüyorsanız, uzmanlara göre bunu rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz. Çünkü sigaranın fizyolojik olmaktan çok psikolojik bir gereksinim olduğu uzmanların ortak görüşüdür. Psikolojinizi, ramazanda sigarayı bırakmaya yönlendirirseniz, rahatlıkla bu zorlu işin üstesinden gelebilirsiniz. Artık ramazanda sigara nasıl bırakılır sorusunun yanıtlarını bildiğinize göre, şimdi hemen işe koyulma zamanı…

Ramazanda Sigara Bırakan Var Mı?

Ramazanda sigara bırakan var mı şeklinde bir soru işaretinin aklınızda oluşmasını önlemek adına, size bu sorunun yanıtının binlerce kez evet olduğunu söyleyebiliriz. Sadece ramazan ayında değil, diğer tüm zamanlarda da sigarayı bırakmak için, buna psikolojik olarak hazır olmak gerekiyor. Fiziksel süreç ise her ne kadar kabul edilmese de psikolojik durumdan sonra ortaya çıkıyor. Dolayısı ile eğer kendinize, Ramazan ayında sigarayı bırakanları destek alarak bu meretten kurtulmayı düşünüyorsanız, bunu rahatlıkla yapabilirsiniz.

Ramazanda Sigara Bırakmak

Ramazanda sigara bırakmak hiç de düşündüğünüz gibi zor değil. İşe hemen bu gece sahurdan sonra başlayabilir ve iftarakadar sigara içmemiş olursunuz. Sonrasında da verdiğimiz önerilere uyarak bir kaç gün geçirmenizin ardından rahat bir nefes alabilirsiniz.

Ramazan Ayında Sigara İçmek Günah Mıdır?

Ramazan ayında sigara içmek günah mıdır sorusuna, “Hayır, değildir” şeklinde yanıt verebiliriz. Günah olan oruç sırasında sigara içmek ve sigaranın orucu bozmadığına inanmaktır. Ancak sigara içmeyi günah olarak değerlendirmeniz halinde şu şekilde düşünebilirsiniz: Sigara sizin vücudunuza zarar veren bir maddeden başka bir şey değildir. Ve vücudumuz bize, ona iyi bakmamız için verilen bir emanettir. Dolayısı ile ona sigaranın zarar verebileceğini bile bile kullanmak günah olarak düşünülebilir. Ama Ramazan ayı ile bu durumun bir bağlantısı bulunmuyor.

Sigarayı Neden Bırakmalıyız?

Sigarayı neden bırakmalıyız dediğinizi de duyar gibiyiz. Belki bu sorunun yanıtlarını bilirseniz, yolunuza daha emin adımlarla devam edebilirsiniz. Zararlı bir alışkanlık, bağımlılık olan sigara, hem fiziksel; hem de psikolojik sağlığınız açısından olumsuz etkilere neden olmaktadır. Sigara içmek için gün içerisinde yapmış olduğunuz pek çok şeyden feragat edip, küçük molalar vermeniz gerekir. Aslında vücudunuza hiç de lazım olmayan bu zararlı maddeye bağımlısınızdır çünkü ve onsuz olamıyorsunuzdur.
Ramazanda Sigara Nasil Birakilir?

Sigara bağımlılığı fiziksel değil de daha çok psikolojik bir bağımlılıktır. Ona ihtiyaç duyduğunuzu hissederek, yaptığınız işlerden fedakarlık eder ve bir fırt dahi olsa çekmek istersiniz. Ancak psikolojik olan bu durumdan fizyolojik olarak etkilenirsiniz; sağlığınız bozulur ve psikolojinizi bozarsınız. En önemlisi de çocuklarınızın körpe ciğerlerine verdiğiniz zarardır… Kendinizden çok onları düşünürken, onlara bu zararı kendi elinizle, sadece psikolojik bir istek dolayısı ile veriyor olmanız, belki de sigarayı neden bırakmalıyız sorusunun en önemli yanıtıdır.

Sigarayı neden bırakmalıyız sorusunun yanıtları arasında yer alan fiziksel hastalıklar, beraberinde psikolojik problemleri de getirir. Sinir ve stres seviyenizde ciddi anlamda artışlar yaşamaya başlarsınız. Sigara bağımlılığınız, onu düzenli olarak tüketme gereksinimini doğurur. Bunun sonucunda da eğer o an sigara tüketemeyecek durumda iseniz sinir ve stres haline getirdiğiniz bu durum hem size; hem de çevrenizdekilere zarar vermenize, belki de onları kırmanıza neden olacaktır.

İşte bunun gibi pek çok nedenden dolayı ramazanda sigarayı bırakmak iyi bir tercih olacaktır. Daha önce sigarayı bırakmak için çabaladıysanız ve bunun ne kadar zor olduğunu düşünüyorsanız, tiryaki olduğunuz bu alışkanlığınızdan kurtulmanız gerçekten zor, haklısınız. Ancak, ramazanda sigarayı bırakmak yine de sizin için mantıklı bir tercih olacak. Ramazanda sigara nasıl bırakılır sorusunun yanıtını da sizlerle paylaştığımızda, çok zorlanmayacağınızı göreceksiniz.

 

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.