Ramazanda Sigara Nasıl Bırakılır?

Ramazanda Sigara Nasıl Bırakılır?

Ramazanda sigara nasıl bırakılır? Ramazanda sigarayı bırakmak ya da zayıflamak gibi hayalleri vardır herkesin. Ve bu hayaller aslında, gerçek anlamda mantıklı ve sağlıklı hayallerdir. Peki ramazanda sigara nasıl bırakılır? Sigarayı neden bırakmalıyız? E orucun dahi gündeme geldiği 2021 Ramazan ayında, orucun amacına ulaşabilmesi için, içerisinde 4.000’den fazla zehir çeşidi bulunan sigarayı bırakmak sizin için gerçekten önemli bir gelişim olacaktır.

11 ayın sultanı Ramazan ayında tutmuş olduğumuz oruç ile yemiyor, içmiyor, kötü duygulardan uzak durmaya çalışıyoruz ve elbette kötü alışkanlıklarımızdan ki buna sigara da dahil uzak duruyoruz. Pek çok kişi ile dün gerçekleştirmiş olduğumuz ramazan sohbetlerinde, açlık ya da susuzluğun etkisi olmadığını; ancak sigara içmeleri dolayısı ile biraz etkilendiklerini söylediler. Sigarasızlığın etkilediği doğrudur; ancak 16 saat sigarasız kalınabiliyorsa, ramazanda sigarayı bırakmak da gayet mümkündür. Peki bunu neden yapmalı, sigarayı neden bırakmalıyız?

Sigarayı Neden Bırakmalıyız?

Zararlı bir alışkanlık, bağımlılık olan sigara, hem fiziksel; hem de psikolojik sağlığınız açısından olumsuz etkilere neden olmaktadır. Sigara içmek için gün içerisinde yapmış olduğunuz pek çok şeyden feragat edip, küçük molalar vermeniz gerekir. Aslında vücudunuza hiç de lazım olmayan bu zararlı maddeye bağımlısınızdır çünkü ve onsuz olamıyorsunuzdur.
Ramazanda Sigara Nasil Birakilir?

Sigara bağımlılığı fiziksel değil de daha çok psikolojik bir bağımlılıktır. Ona ihtiyaç duyduğunuzu hissederek, yaptığınız işlerden fedakarlık eder ve bir fırt dahi olsa çekmek istersiniz. Ancak psikolojik olan bu durumdan fizyolojik olarak etkilenirsiniz; sağlığınız bozulur ve psikolojinizi bozarsınız. En önemlisi de çocuklarınızın körpe ciğerlerine verdiğiniz zarardır… Kendinizden çok onları düşünürken, onlara bu zararı kendi elinizle, sadece psikolojik bir istek dolayısı ile veriyor olmanız, belki de sigarayı neden bırakmalıyız sorusunun en önemli yanıtıdır.

Sigarayı neden bırakmalıyız sorusunun yanıtları arasında yer alan fiziksel hastalıklar, beraberinde psikolojik problemleri de getirir. Sinir ve stres seviyenizde ciddi anlamda artışlar yaşamaya başlarsınız. Sigara bağımlılığınız, onu düzenli olarak tüketme gereksinimini doğurur. Bunun sonucunda da eğer o an sigara tüketemeyecek durumda iseniz sinir ve stres haline getirdiğiniz bu durum hem size; hem de çevrenizdekilere zarar vermenize, belki de onları kırmanıza neden olacaktır.

İşte bunun gibi pek çok nedenden dolayı ramazanda sigarayı bırakmak iyi bir tercih olacaktır. Daha önce sigarayı bırakmak için çabaladıysanız ve bunun ne kadar zor olduğunu düşünüyorsanız, tiryaki olduğunuz bu alışkanlığınızdan kurtulmanız gerçekten zor, haklısınız. Ancak, ramazanda sigarayı bırakmak yine de sizin için mantıklı bir tercih olacak. Ramazanda sigara nasıl bırakılır sorusunun yanıtını da sizlerle paylaştığımızda, çok zorlanmayacağınızı göreceksiniz.

Ramazanda Sigarayı Bırakmak İçin Öneriler

Ramazanda sigara nasıl bırakılır sorusunun yanıtları için, her şeyin öncesinde, oruç ile en az 16 saat sigaradan uzak kalabildiğiniz zamanı düşünerek işe başlamalısınız. Bu kadar uzun bir süre sigaradan uzak kalabiliyorsanız, iftardan sonra da bunu rahatlıkla gerçekleştirebilmelisiniz. Sabrınızı kararlılığınız ve irade gücünüz ile desteklemeniz, bunun en başarılı yolu olacaktır. Vücudunuz arınmaya ve siz bunun farkına vararak rahatlamaya başladığınız anda zaten ramazanda sigarayı bırakmanın sizin için ne denli önemli ve doğru verilmiş bir karar olduğunu görebileceksiniz.

Eğer psikolojik olarak kendinizi ramazanda sigarayı bırakmak için hazır hissediyor ve bunun için motivasyonunuzun tam olduğunu düşünüyorsanız, uzmanlara göre bunu rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz. Çünkü sigaranın fizyolojik olmaktan çok psikolojik bir gereksinim olduğu uzmanların ortak görüşüdür. Psikolojinizi, ramazanda sigarayı bırakmaya yönlendirirseniz, rahatlıkla bu zorlu işin üstesinden gelebilirsiniz. Artık ramazanda sigara nasıl bırakılır sorusunun yanıtlarını bildiğinize göre, şimdi hemen işe koyulma zamanı…

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.