Ramazanda Nelere Dikkat Etmeliyiz – Edilmesi Gerekenler

Ramazanda Nelere Dikkat Etmeliyiz – Edilmesi Gerekenler

Ramazanda nelere dikkat etmeliyiz, 2022 Ramazan başlangıcı ile oruç tutan herkes tarafından merak edilip araştırılmaya başlandı. Günler bu yıl, geçtiğimiz yıllara göre biraz daha kısa. Havalar da yine aynı oranda daha serin. Dolayısı ile oruç tutmak önceki senelere göre bir nebze daha kolay. Ancak yine de 14.5 saate yakın bir zaman diliminde yaşanan açlık ve susuzlukla başlayan Ramazan ayı beraberinde, Ramazanda mide yanması, Ramazanda kabız olmamak için yapılması gerekenler… gibi bazı araştırmaları getirdi. Bu gibi sorunlarla başa çıkmak zorunda kalmadan, rahat bir Ramazan ayı geçirmek istiyorsanız yapmanız gerekenleri ilerleyen bölümlerde bulabilirsiniz.

Ramazanda Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Ramazanda nelere dikkat etmeliyiz sorusunun yanıtlarını A’dan Z’ye ilerleyen bölümlerde bulabileceksiniz. Bu hususlara dikkat etmeniz halinde kilo kontrolüne katkıda bulunabilir, mide sağlığı ve kabızlık gibi sorunların önüne geçebilirsiniz. 14 saatten uzun süren oruç sürenizi daha kolay geçirebilirsiniz.

Ramazanda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ramazanda Nelere Dikkat Etmeliyiz

• Ramazanda, iftarın önemi büyüktür. Geleneksel sofralar kurulur. Ailenin tüm bireyleri bu sofralarda bir araya gelmeye çalışır. Çok şey yenilir ve bu yenilen şeylerin çokluğu, aile bireyleri ile geçirilen sürenin fazlalığı, sohbetlerin tatlılığı… iftar sofralarının geç toplanmasına neden olur. Bir de iftarın zaten geç bir saatte olduğunu göz önüne alacak olursak, kısa zaman sonra uyku pozisyonuna geçilebildiğini de düşünebiliriz. Ancak iftardan sonra, mide dolu iken uyumamalı; mümkünse uyku öncesinde, ortalama yarım saatlik, yüksek tempolu bir yürüyüş yapmalısınız. Ve böylece, rahat uyumanızı sağlayacak şekilde sindirim sisteminizi de harekete geçirmiş olursunuz…

• Oruç tutarken acıkmamak için, sahura mutlaka kalkmalısınız. Sahura kalktığınızda da ne yediğinize mutlaka dikkat etmelisiniz… Yemek yedikten sonra hemen yatacağınız için sahurda hafif yiyecekler tüketmelisiniz. Ve sindirimi kolay olmalı. Ama bunun yanında, tercihlerinizin size açlık hissettirmemesine de özen göstermelisiniz. Örneğin, içerisinde az tuzlu peynir, yumurta, süt, tam tahıllı ekmeğin bulunduğu bir sahur, sizin için idealdir. Tuzlu yiyecekler su gereksiniminizi arttırırken, şekerli ve hamurlu yiyeceklerin ise daha çabuk acıkmanıza neden olacağını belirtmeyi unutmamalıyız. Sahur için çorba tarifleri alarak da nelerle sahur sofranızı zenginleştirebileceğinizi görebilirsiniz.

• Oruç açarken su içilmeli. Sonrasında da kan şekerini yükseltmesi adına hurma yenilmelidir. Daha sonra, içerisinde çok fazla yağ ve tuz bulunmayan bir çorba tüketilebilir. Eğer namaz kılınıyorsa, bunun için yemeğe bir süre ara verilebilir. Böylece mide ve bağırsaklara ani yüklenmelerin de önlenmiş olması durumu söz konusudur. Daha sonra, zeytinyağlı sebze yemeği ya da salata ile öğüne devam edilebilir. Ve ramazan pidesinden de en çok iki dilim tüketilmesine izin verildiği unutulmamalıdır. Bu şekilde tüketilen bir iftar öğünü, hem doyurucu, hem hafif; hem de sağlıklı olacaktır…

Ramazanda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ramazanda dikkat edilmesi gerekenler, gün içerisinde kendinizi daha enerjik hissetmenize de katkıda bulunur. Oruç sebebiyle yaşadığınız açlık veya susuzluğa bağlı olarak konsantrasyon veya dikkat eksiklikleri ile karşılaşmazsınız. İşte bu gibi avantajlar sağlayan, dikkat edilmesi gereken noktalar:

Ramazanda Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir

Ramazanda Dikkat Edilmesi Gerekenler

• Uzmanların bazılarına göre, ramazanda yemek öncesinde tatlı tüketimi gerçekleştirilmeli. Yemekten sonra tatlı tüketilmemelidir. Bu sayede kan şekeri yükseleceği gibi, çok fazla yemek de yenmeyeceği için midenin yorulması önlenmiş olacaktır. İster yemek öncesi, ister yemek sonrası olsun, tüketeceğiniz tatlıların hamur içeren, kızartılarak şerbetlenmiş tatlılardan oluşmamasına dikkat etmeniz çok önemli. İçeriğinde süt bulunan ramazanın ünlü lezzeti güllaç, yaz aylarının serinletici tadı dondurma ya da sütlaç veya meyve, ramazan için en ideal tatlılar arasında yer almaktadır.

• Ramazanda dikkat edilmesi gerekenler arasında, vücuda gerektiği kadar sıvının alınmasının önemini de unutmamalısınız… Bunun için iftar ile sahur arasındaki zamanın iyi kullanılması, saat başı bir büyük bardak suyun içilmesi, bunun yanında, şekersiz bitki çayı, limonata, ayran… tüketilmesi, taze sıkılmış meyve sularının alınması ve içeriğinde yoğurt bulunan cacık, soğuk çorba… gibi yiyeceklerin tüketilmesi, ramazanda bol alınması gereken sıvının karşılanması adına büyük önem taşımaktadır. Oruç sırasında kendinizi iyi hissetmek istiyorsanız, mutlaka sıvı dengesini sağlamanız gerektiğini unutmamalısınız.

• Sağlık sorununuz varsa oruç tutmadan önce doktorunuza danışmayı unutmayın. Hamile ya da emziren biri iseniz, şeker ya da tansiyon gibi kronik hastalıklarınız varsa, karaciğer ya da böbrek ile ilgili sorunlarınız varsa… mutlaka ilk önce doktorunuza danışmalı; gerekiyorsa oruç tutmamalısınız. Bunun için fitre ödemeli ya da daha sonra orucunuzu kaza etmelisiniz…

Ramazanda Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Ramazanda dikkat edilmesi gereken hususlar sayesinde sağlıklı bir ay geçirebilirsiniz.

• Mutlaka sahura kalkın. Ramazan ayında kilo alanlara sorarsanız, genellikle sahura kalkmadıklarını öğrenirsiniz. Çünkü oruç sırasında metabolizma zaten yavaşlar. Eğer sahurakalkarsanız bu yavaşlamayı bir nebze olsun durdurabilirsiniz. Dolayısı ile uykunun en tatlı kısmında yemek mi yenir demeyin. Çünkü yenmeli.

• İftarda çorbanızı içtikten sonra, ana yemeğe geçmek için en az 15 dakika bekleyin. Böylece sindirim sisteminiz daha rahat çalışacaktır. Sofradan daha rahat kalkar; sonrasında da kendinizi daha iyi hissedersiniz.

• Ramazan ayında her ne kadar tatlı olmazsa olmazsa da siz onun yerine meyve tüketmeyi tercih edin. Ya da 2 – 2.5 saat sonra dondurma yiyebilirsiniz. Ancak yediğiniz tatlıların sizde kilo artışına neden olacağını da unutmayın.

• İftar ile sahur arasında kalan zamanda mutlaka 8 – 12 bardak arası su içmeye çalışın. Çünkü gün boyu susuz kalan vücudunuz, sonraki gün yine susuz kalacak. Dolayısı ile susuzluğu önlemek sizin elinizde.

• Sahurda, protein değeri yüksek ve lif bakımından zengin besinleri tüketmeyi tercih edin. Domates, salatalık, biber ve diğer yeşillikler lif bakımından zengindir. Yumurtanın ise anne sütünden sonraki en kaliteli protein olduğu söylenir. Tok tutma özelliği de göz önünde bulundurularak mutlaka bir tane yenmelidir. Ayrıca bir bardak süt de içebilir ve tokluk sürenizi uzatabilirsiniz.

• Ramazanda nelere dikkat etmeliyiz sorusunun yanıtlarından birdiğeri de çay ve kahvenin vücuttaki su atılımını daha da hızlandırdığı. Bu nedenle mümkünse bunların yerine diüretik çayları tercih edin. Ancak çaysız ya da kahvesiz duramayanlardansanız her bir bardak çay ya da kahve için bir o kadar daha fazla su da tüketin.

Ramazanda Eşlerin Dikkat Etmesi Gerekenler

Ramazanda eşlerin dikkat etmesi gerekenler hakkında bilgi sahibi olmak istediğiniz noktada neleri göz önüne bulundurmanız gerektiğine hemen bakalım. Burada oruç sırasında yeme – içme ile birlikte ailevi münasebetlerin de yasak olduğunu bilmeyen yoktur. Ancak tıpkı yeme ve içme gibi ailevi münasebetlere de engel bir durum iftar ile imsak arasında söz konusu değildir. Bu durum Kur’an-i Kerim‘de de şu şekilde dile getiriliyor: “Oruç gecelerinde eşlerinize yaklaşmanız size helal kılındı.”

Ramazanda Eşler Nelere Dikkat Etmeli

Ramazanda Eşlerin Dikkat Etmesi Gerekenler

Eş ile birlikte olunmasının sonrasında, oruç tutmaya başlamadan önce hemen abdest alma zorunluluğu yoktur. Oruca niyet edilip yatılabilir. Ancak sabah kalkıldığında hemen abdest alınmalı; üzerinden bir namaz vaktinden fazla zaman geçmemelidir. Bu sürenin uzatılmasının günah olduğunu unutmamak gerekir. Dinimiz insanlar için her şeyi kolaylaştırmaktadır. İnsanların da bu anlamda kendilerine dikkat etmeleri sureti ile her türsorunun üstesinden kolayca gelinebilir.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.