Ramazanda Kimler Oruç Tutmamalı?

Ramazanda Kimler Oruç Tutmamalı?

Ramazan ayını yaşamakta olduğumuz bugünlerde, havaların çok sıcak olması, oruç tutulan sürenin uzun olması… gibi etkenler nedeni ile, nırmalde oruç tutan kişilerin oruç tutmaması durumu söz konusu olabiliyor. Peki kimler oruç tutmamalı, ramazanda kimler oruç tutmamalı, kimler oruç tutmamalıdır? Tüm bu soruların yanıtlarını yazımız içerisinde bulabileceksiniz. Söz konusu durumların var olması halinde, ibadetinizi fitre vererek yerine getirebilirsiniz; ve 2015 yılı en düşük fitre değerinin de 11.5 TL olduğunu belirterek, kimler oruç tutmamalı sorusunun yanıtlarını aktarmaya başlayalım…

Kimler Oruç Tutmamalı?

Her şeyin öncesinde, akli sağlığı yerinde olmayan insanların oruç tutmaması önerilmektedir. Ayrıca, bu insanlara zorla oruç tutturulmasının da bir anlamı bulunmamaktadır. Bir kuşu, kediyi dahi, aç susuz bıraktığınızda, ve karşı cins bir kedi ile bir araya getirmediğinizde oruç tutturabilirsiniz. Peki bunun anlamı nedir? Oruç tutmak, sadece, aç, susuz, ya da karşı cins ile ilişkiye girmeden durmak demek değildir. Oruç tutmak demek, bu ibadeti yerine getirmeyi istemekle alakalıdır; ve bu nedenle oruç tutmaya zorlamak, kim olursa olsun doğru bir davranış değildir.

Oruç tutmanın, sağlıklı insanlar için farz kılınmış bir ibadet olduğunu belirten uzmanlar, aşırı derecede düşkün olan kişilerin de oruç tutmasının doğru olmadığını belirtmektedirler. Bunun için de şu şekilde bir örnek verebiliriz: Bir başkasının bakımına muhtaç, yemek verilirse yiyen, su verilirse içen birini düşünün… Bu kişinin oruç tutmasının farz olmadığı uzmanlar tarafından belirtilmektedir. Gece onu uykusundan uyandıracak olan, iftarda yemeğini hazırlayıp yedirecek olan bir kişinin hazır bulunması gereken bu gibi bir durum, zorunluluk dahilinde değildir.

Yaşlıların oruç tutması şart değildir. Zaten sağlık sorunları muhtemelen başlamış olan bu kişilerin, oruç da tutarak sağlıklarının bozulması gibi bir durum söz konusu değildir. Elbette kendisinde o gücü bulabilen tutabilir, ancak gücü olmayan yaşlıların oruç tutması bir zorunluluk değildir.

Şeker, kalp, koah… gibi kronik hastalığı bulunan kişiler, sürekli ilaç kullanmak zorunda olanların oruç tutma zorunlulukları bulunmamaktadır. Bu kişiler, eğer oruç tutmayı çok istiyorlarsa doktorları ile görüşebilir; ancak ilaçları oruca göre düzenlenir ise; ve bu durum sağlıklarına zarar vermeyecekse oruç tutabilirler.

Böbrek yetmezliği sorunu olan kişilerin oruç tutmaması gerekmektedir. Spor yapan, ancak bunu kişisel olarak değil, grup halinde, yarışmalar dahilinde yapan kişiler de oruç tutmayıp, sonrasında oruçlarını kaza edebilirler. Unutmamak gerekir ki katılınmış olan yarışma, o kişinin sadece kişisel başarısı açısından değil, aynı zamanda grup, ya da belki ülkesinin başarısı için de önemlidir. Ve sporda enerjiye, yeme – içmeye gereksinim bulunmaktadır…

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.