Ramazanda Mide Rahatsızlıkları Nasıl Önlenir?

Ramazanda Mide Rahatsızlıkları Nasıl Önlenir?

Ramazanda mide rahatsızlıkları nasıl önlenir? Bu soru oruç tutmak isteyen ancak mide rahatsızlıkları bulunan herkes tarafından merak edilen yanıtlar içermektedir. Ramazanda mide rahatsızlıkları, uzun süren açlık ve susuzluk dolayısı ile her zamankinden daha fazla görülmektedir. Eğer ramazanda mide sağlığı ile alakalı problem yaşamak istemiyor ya da en aza indirgemeyi düşünüyorsanız, her şeyin öncesinde, daha önceden bir kronik mide hastalığınızın olup olmadığını; buna yönelik ilaç kullanıp kullanmadığınızı düşünün. Eğer mide sağlığına yönelik şikayetleriniz varsa, oruç tutmadan önce doktorunuza danışıp, oruç tutmanın sizin için bir zararı olup olmadığını öğrenin. Sonrasında da, oruç tutabiliyorsanız, ramazanda mide sağlığını korumak için şu önerilere dikkat edin:

Ramazanda Mide Rahatsızlıklarını Önlemenin Yolları

■ Oruç süresi uzun olduğu ve mevsimin de yaza döndüğü 2021 ramazan ayında, sıvı tüketimi çok önemlidir. Gün içerisinde yaklaşık 2.5 litre; yani ortalama 12 bardak su içmeniz gerekmektedir. Bu miktarı iftar ile sahur arasına yayarak mutlaka tüketmelisiniz. Ayran, taze sıkılmış meyve suyu, komposto, tansiyon ve böbrek sorununuz yoksa maden suyu gibi içeceklerle de sıvı gereksiniminizi karşılayabileceğinizi unutmamalısınız. Ama en önemlisi ramazanda su içmek.
Ramazanda Mide Rahatsızlıkları Nasıl Önlenir?

■ Her sıvının da günlük su ihtiyacınızı karşılamaktan çok, size daha fazla su isteteceğini unutmamalısınız. Bu sıvılar arasında çok tuzlu ve şekerli, aynı zamanda gazlı içecekler yer almaktadır. Şalgam, hazır meyve suları, gazoz, fanta, kola… gibi içeceklerden uzak durmanızda fayda var.

■ Ramazanda mide rahatsızlıkları nasıl önlenir diyorsanız, iftarda ilk olarak, kremalı olmayan bir çorba ile yemeğe başlayın. Sonrasında haşlanmış ya da ızgarada pişirilmiş et, az yağlı zeytinyağlı bir sebze yemeği ve salata tüketebilirsiniz. Pide ya da ekmek yiyecekseniz miktarı abartmayıp, pilav ya da makarna tüketecekseniz ekmeği tüketmemelisiniz. Ancak ideali ramazanda pilav ve makarna tüketmemek olacaktır.

■ Ramazanda mide sağlığını korumak için, tatlı ihtiyacınızı şerbetli tatlılarla değil, sütlü tatlılarla gidermelisiniz. İftardan bir saat sonra tüketmeniz gereken bu tatlıların yerine meyve tüketmek ise sizin için çok daha mantıklı bir tercih olacaktır.

■ Mide sağlığı için sahura ise mutlaka kalkmalı ve hafif yiyeceklerle, hatta kahvaltı ile oruca başlamalısınız: Haşlanmış bir yumurta, ceviz, çiğ badem… sizin için ideal, gün içerisinde enerjik olmanızı sağlayacak menü olarak önerilmektedir.

Ramazanda kabızlığı önlemek için ise mutlaka kefir için. Lif oranı yüksek olan baklagilleri tüketin. Haşlanmış baklagilleri salatalarınızın üzerine ekleyerek farklı lezzetler oluşturabileceğinizi unutmayın.

Ramazanda mide rahatsızlıkları nasıl önlenir sorusunun yanıtlarına uygun hareket ederseniz önemli problemler yaşamayacağınızı bilmelisiniz.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.