Ramazanda Mide Rahatsızlıkları – Ağrısı – Bulantısı -Yanması

Ramazanda Mide Rahatsızlıkları – Ağrısı – Bulantısı -Yanması

Ramazanda mide rahatsızlıkları nasıl önlenir? Bu soru oruç tutmak isteyen ancak mide rahatsızlıkları bulunan herkes tarafından merak edilen yanıtlar içermektedir. Ramazanda mide rahatsızlıkları, uzun süren açlık ve susuzluk dolayısı ile her zamankinden daha fazla görülmektedir. Eğer ramazanda mide sağlığı ile alakalı problem yaşamak istemiyor ya da en aza indirgemeyi düşünüyorsanız, her şeyin öncesinde, daha önceden bir kronik mide hastalığınızın olup olmadığını; buna yönelik ilaç kullanıp kullanmadığınızı düşünün. Eğer mide sağlığına yönelik şikayetleriniz varsa, oruç tutmadan önce doktorunuza danışıp, oruç tutmanın sizin için bir zararı olup olmadığını öğrenin. Sonrasında da, oruç tutabiliyorsanız, ramazanda mide sağlığını korumak için şu önerilere dikkat edin:

Ramazanda Mide Ağrısı

Ramazanda mide ağrısı, zaten halihazırda bir mide problemi olan ya da olmayan herkesin karşılaşabileceği problemler arasında yer alıyor. Bu sorunun temelini ise 2022 Ramazan ayında ortalama 14.5 saat ile başlayan açlık ve susuzluk süreleri oluşturuyor. Bazı hassas mideler bu nedenden dolayı ağrı yaşarken, bazıları da iftar sonrası kontrolsüzce yemek dolayısı ile bu problemle karşı karşıya kalıyorlar.

Ramazanda Mide Ağrısına Ne İyi Gelir

Ramazanda Mide Ağrsı

Uzmanlar ise bu problemin ham bal ile çözüme kavuşturulabileceğini belirtiyorlar. Bunun için yapılması gereken tek şey orucun sade su ile değil de ballı su ile açılması. İftardan sonra tatlı ihtiyacınızı da bal ile karşılayabilir ve midenizi büyük ölçüde rahatlatabilirsiniz.

Ramazanda Mide Ağrısına Ne İyi Gelir?

Ramazanda mide ağrısına ne iyi gelir sorusunun yanıtlarını maddelemek istersek, bu kurallara uymanız halinde pek çok mide sorununun önüne geçebileceğinizi de söyleyebiliriz…

• Yeterli ve dengeli beslenmek için sahur ve iftarı iki ana öğün olarak düşünün. Ardından da iftar sonrasında 1 – 1.5 saatlik aralıklarla ara öğünler serpiştirin.

• Sahur mutlaka yapılmalı. Ve ya süt,yoğurt,peynir… gibi protein içeren besinlerle hafif bir kahvaltı ya da sahur çorbaları ve zeytinyağlı yemeklerden oluşan bir menü oluşturulmalı. Aksi halde tarmadan önce yemek, istenmeyen sonuçları ortaya çıkartabilir.

•İftara bir çorba ile başlanıp,sonrasında 15 dakika ara verilmeli. Ardından bir et ya da sebze yemeği veya salata ile karın doyurulmalıdır. Ayrıca kan şekerini yükseltmek adına kepekli gıdaların tüketilmesi tercih edilir. Bulgur pilavı, kepekli ekmek ya da makarnayı bu anlamda tercih edebilirsiniz.

• 2.5 litre kadar suyu iftarla sahur arasında tüketmeli, bunun yanında maden suyu, taze sıkılmış meuve suları ya da ayran içmelisiniz.

• Şerbetli tatlılar yerine sütlü ya da meyveli tatlılar yemeyi tercih etmenizi öneriyoruz.

• Yemeklerinizi iyice çiğneyerek ve olabildiğince yavaş yemelisiniz.

• Hazımsızlık sorunu yaşamamak adına iftardan hemen sonra televizyon ya da bilgisayar karşısına geçmemeli; kısa mesafeli yürüyüşler yapmayı tercih etmelisiniz.

Ramazanda Mide Bulantısı

Ramazanda mide bulantısı da tıpkı mide ağrısı gibi, kişilerin hassasiyet seviyesine bağlı olarak gelişen mide rahatsızlıkları arasında yer almaktadır. Bazı kişiler oruç olduğunun dahifarkına varmaz ve süreci rahat geçirirken, bazı kişiler mide bulantısı ile karşılaşabilir. Peki ramazanda mide bulantısı neden olur?

Ramazanda MideBulantısı Neden Olur

Ramazanda Mide Bulantısı

• Yaşadığınız uzun süreli açlık sizde tansiyon yükselmesi ya da düşmesine bağlı mide bulantısı yaratabilir.

• Sahurda yediğiniz çok tuzlu ya da yağlı yiyecekler sizde mide bulantısı yapabilir.

• İftardan sonra kafeinin fazla tüketilmesi de sorun oluşturabilir.

• Sigara bağımlılığı da mide bulantısına sebep olabilir. Bu noktada Ramazan ayını fırsat bilerek, Ramazanda sigara nasıl bırakılır konusu üzerinde biraz yoğunlaşabilirsiniz.

Diyanet tarafından yapılan açıklamaya göre Ramazanda mide bulantısı, oruç açısından bir risk oluşturmamaktadır. Ancak eğer ileri seviyede mide bulantısı yaşanıyor ve bu durum kişinin sağlığı üzerinde olumsuz etkiler yaratıyorsa, oruç tutmamalarının daha doğru olacağı belirtilmektedir. Bu kişiler bir sağlık kuruluşuna başvurabilir ve tetkiklerini yaptırarak sorunlarını çözebilirler. Ardından oruç tutmaya yeniden başlamalarında bir sakınca görülmemektedir.

Ramazanda Mide Yanması

Ramazanda mide yanması şikayeti ile de çok sık karşılaşılıyor. Ve aslında bu sorunun temelinde tüketilen besinler yatıyor. Mide asitinin çok fazla üretilmesine bağlı olarak ortaya çıkan bu sorunun çözümü için kafeinli, yağlı ve asitli besinlerden uzak kalmak çoğu zaman yeterli olabiliyor.

Ramazanda Mide Yanmasına Ne İyi Gelir

Ramazanda Mide Yanması

Ülser teşhisi doktor tarafından konmuş hastaların, oruç tutmaları pek önerilmiyor. Ancak yine doktorları tarafından sorunun geçtiğine dair bilgi verilmişse, yediklerine dikkat ederek oruç tutmalarının bir sakıncası da dokunmuyor. Aynı durum gastrit hastaları için de geçerli. Mide yanması, yediklerine ve içtiklerine dikkat etmemeleri halinde onlar tarafından da sık karşılaşılan bir durum olarak ortaya çıkıyor.

Ramazanda Mide Yanmasına Ne İyi Gelir?

Ramazanda mide yanmasına ne iyi gelir dediğiniz noktadaiseniz, biraz sonra sizlere aktaracağımız besinleri sahurda ve iftarda mutlaka tüketmenizi öneriyoruz.

• Yulaf: Tahıl ürünü olması dolayısı ile mide sağlığına iyi gelen yulafın az yağlı olmak kaydı ile tanelerini tüketebilirsiniz.

Taze Zencefil: Özellikle reflü gibi bir sorununuz varsa mutlaka değerlendirmeniz gereken bir besin. Yapmanız gereken, taze zencefili ince bir şekilde doğramak. Ardından üzerine sıcak su döküp, taze nane yaprakları da ilave ederek yemekten ibaret.

Karnabahar: Ülser ilaçlarının ana maddesi ile karnabaharın içeriğinde bulunan esas madde birbirinin aynısı. Dolayısı ile özellikle ülser probleminiz varsa mutlaka tüketmelisiniz.

Patates: Çiğ patates suyunun mideye iyi gelen etkisini bilmeyen yok diyebiliriz.

Ispanak: Haşlanarak tüketilmesi halinde mide yanması sorununa oldukça iyi gelmektedir.

Meyan Kökü: Midede bulunan asit seviyesini en aza indirme etkisi bulunmaktadır.

Ramazanda Mide Yanması Neden Olur?

Ramazanda mide yanması neden olur sorusunun yanıtı olarak, midenin çok fazla asit üretiyor olmasını verebiliriz. İçeriğinde çok fazla asit ya da yağ bulunan besinleri tüketiyor olmanız, bu noktada mide yanması sorununu sık yaşadığınız ya da yaşayacağınız anlamını taşımaktadır.

Ramazanda Mide Rahatsızlıklarını Önlemenin Yolları

Ramazanda mide rahatsızlıklarını önlemenin yolları da var elbette. Bu adımları takip ederek herhangi bir problem yaşamayabilir ya da hiç değilse en aza indirgeyebilirsiniz. Peki nedir yapmanız gerekenler?

• Oruç süresi uzun olduğu ve mevsimin de yaza döndüğü 2021 ramazan ayında, sıvı tüketimi çok önemlidir. Gün içerisinde yaklaşık 2.5 litre; yani ortalama 12 bardak su içmeniz gerekmektedir. Bu miktarı iftar ile sahur arasına yayarak mutlaka tüketmelisiniz. Ayran, taze sıkılmış meyve suyu, komposto, tansiyon ve böbrek sorununuz yoksa maden suyu gibi içeceklerle de sıvı gereksiniminizi karşılayabileceğinizi unutmamalısınız. Ama en önemlisi ramazanda su içmek.
Ramazanda Mide Rahatsızlıkları Nasıl Önlenir?

• Her sıvının da günlük su ihtiyacınızı karşılamaktan çok, size daha fazla su isteteceğini unutmamalısınız. Bu sıvılar arasında çok tuzlu ve şekerli, aynı zamanda gazlı içecekler yer almaktadır. Şalgam, hazır meyve suları, gazoz, fanta, kola… gibi içeceklerden uzak durmanızda fayda var.

• Ramazanda mide rahatsızlıkları nasıl önlenir diyorsanız, iftarda ilk olarak, kremalı olmayan bir çorba ile yemeğe başlayın. Sonrasında haşlanmış ya da ızgarada pişirilmiş et, az yağlı zeytinyağlı bir sebze yemeği ve salata tüketebilirsiniz. Pide ya da ekmek yiyecekseniz miktarı abartmayıp, pilav ya da makarna tüketecekseniz ekmeği tüketmemelisiniz. Ancak ideali ramazanda pilav ve makarna tüketmemek olacaktır.

• Ramazanda mide sağlığını korumak için, tatlı ihtiyacınızı şerbetli tatlılarla değil, sütlü tatlılarla gidermelisiniz. İftardan bir saat sonra tüketmeniz gereken bu tatlıların yerine meyve tüketmek ise sizin için çok daha mantıklı bir tercih olacaktır.

• Mide sağlığı için sahura ise mutlaka kalkmalı ve hafif yiyeceklerle, hatta kahvaltı ile oruca başlamalısınız: Haşlanmış bir yumurta, ceviz, çiğ badem… sizin için ideal, gün içerisinde enerjik olmanızı sağlayacak menü olarak önerilmektedir.

Ramazanda kabızlığı önlemek için ise mutlaka kefir için. Lif oranı yüksek olan baklagilleri tüketin. Haşlanmış baklagilleri salatalarınızın üzerine ekleyerek farklı lezzetler oluşturabileceğinizi unutmayın.

Ramazanda mide rahatsızlıkları nasıl önlenir sorusunun yanıtlarına uygun hareket ederseniz önemli problemler yaşamayacağınızı bilmelisiniz.

Ramazanda Mide Koruyucu Ne Zaman İçilir?

Ramazanda mide koruyucu ne zaman içilir sorusunun yanıtını vermeden önce mide koruyucunun ne işe yaradığını gözden geçirelim dilerseniz.

Mide koruyucu ilaçlar, mide yanması,ekşimesi, asit üretimi… gibi rahatsızlıkların azalmasına katkı sağlayan ve bazı ilaçların olumsuzetkilerini azaltan ilaçlardır. Gastrit, reflü ve ülser gibi problemlerde ortaya çıkabilecek şikayetleri azaltma etkisine sahiptirler. Tüm bu nedenlerden dolayı ilaçların kullanımından ya da yemek yemeden önce tüketilmeleri gerekir. Bu zaman genellikle kahvaltı öncesine tekabül eder.

Ancak Ramazanda mide koruyucu ne zaman içilir dediğiniz zaman sahuru düşünebiliriz. Çünkü gün içerisinde,sabah içilmesi gereken ilaçlar Ramazan ayında sahurda içilmektedir. Mide koruyucunun ise ilaçlardan önce içileceğini düşünürsek sahurun doğru zaman olduğunu söyleyebiliriz. Hem de böylece daha kolay bir oruç geçirmiş olursunuz.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.