Ramazanda Kabızlık Nasıl Önlenir?

Ramazan ayının gelmesi ile birlikte, uzun saatler boyu süren oruç; ve dolayısı ile de açlık – susuzluk, ramazanda kabızlık nasıl önlenir, ramazanda kabızlık nasıl giderilir; ve ramazanda kabızlık nasıl giderilir… gibi soruların yanıtlarını beraberinde getiriyor. Peki gerçekten de, ramazanda kabızlığı önlemek için neler yapılabilir, nelere dikkat edilmelidir? Bu yazımızda sizlere bu sorunun yanıtlarından söz etmeye çalışacağız.

Ramazanda Kabızlık Nasıl Giderilir?
Ramazanda Kabızlık Nasıl Önlenir?
Ramazanda Kabızlığa Ne İyi Gelir?

Ramazanda kabızlığı önlemek için öncelikli olarak sağlıklı; ve dengeli beslenmenin gerekliliği üzerinde durulmalıdır. Çünkü, vücut, tam da enerji, ve suya gereksinim duyduğu sırada hem aç; hem de susuz kalmaktadır. Bu nedenle, iftar ile sahur arasında kalan ortalama 7 saatlik zaman diliminde, bu dengenin sağlanması, sindirim sisteminin sağlıklı çalışması adına büyük önem taşımaktadır.

Peki ramazanda kabuzlığı önlemek için, iftar – sahur arasında nasıl beslenmek gerekir?

• Oruç mümkünse bir hurma, değil ise çok soğuk, ya da buzlu olmayan bir bardak su ile açılmalıdır. Ardından, bir kase, içerisinde çok tuzu olmayan çorba içilmeli, ve sonrasında da yemeğe ortalama yarım saat ara verilmelidir.
• Yarım saatlik zamanın dolmasından sonra, tam tahıllı ekmek ile birlikte, bir porsiyon etli sebze yemeği tüketilebilir. Yanında salataya yer verilebilir; ve sonrasında da bir küçük porsiyon sütlü tatlı yenilebilir.
• İki saat zaman geçmesinin sonrasında ise meyve tüketimi gerçekleştirilebilir, tüketilen meyvenin, erik gibi sindirim sistemini çalıştırma özelliğine sahip meyvelerden oluşması, ramazanda kabızlık nasıl giderilir sorusunan iyi bir yanıt niteliği taşımaktadır.
• Bu zamana kadar tüketilen yiyeceklerin, çok yağlı, çok tuzlu, ya da kızartma şeklinde pişirilen yemeklerden oluşmaması gerektiğine dikkat etmelisiniz. Ramazanda kabızlığı önlemek için bol sebze – meyve tüketmek, su içmek, sıvı ihtiyacını karşılayacak içecekler tüketmek, asitli içeceklerden, ve kola ile, çok şekerli şeylerden uzak durmak, dikkat edilmesi gereken önemli detaylar arasında yer almaktadır.
• Hem bu zamana kadar, hem de bu zamandan sonra sahura kadar geçen zaman diliminde, her saat başı bir büyük bardak, çok soğuk, ya da buzlu olmayan su tüketmeye dikkat etmeli, gün içerisinde gereksinim duyduğunuz su ihtiyacını birden değil de dengeli olarak karşılamalısınız. Ayran, rezene, kefir, yoğurt gibi, hem sıvı gereksiniminizi karşılayıp, hem de sindirim sisteminizi düzenleyen içecekler tüketmeye öncelik vermeyi ihmal etmemelisiniz.
• İftar sonrasında meyve tüketimini de gerçekleştirmenin ardından, artık sindirim sistemini harekete geçirmek adına bir adım daha atabilir, ve adımlarınızı açık havada, ortalama yarım saat sürecek şekilde orta tempolu olarak gerçekleştirebilirsiniz. Hareketeizlik de ramazanda kabızlığa neden olan etkenler arasında, en az açlık kadar yer almaktadır. Belki oruç sırasında enerjiniz tükendiği için yürüyüş yapamazsınız; ama zaten bunu yapmanın en iyi zamanı da iftardan ortalama 2.5 saat sonradır…
• Her saat başı bir büyük bardak su içerek, ya da diğer yararlı içecekleri tüketerek sahura geldiğinizde de yediğiniz şeyler, sindirimi zor olmayan şeyler olmalıdır. Bitki çayı, açık çay, açlık hissinin daha uzun süre yaşanmasını önleyen süt bu anlamda önemli içecekler arasında yer alırken, tuzlu olmamak kaydı ile peynir, zeytin, domates, salatalık, yeşil sebzeler, yumurta, kuru meyve, muz… hem sindirim sisteminizi yormayacak, hem de daha geç acıkmanızı sağlayacak yiyecekler arasında yer almaktadır.
Hayırlı ramazanlar dileriz…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası