Ramazanda Kabız Olmamak İçin Yapılması Gerekenler Ne Yapmalı

Ramazanda Kabız Olmamak İçin Yapılması Gerekenler Ne Yapmalı

Ramazanda kabız olmamak için yapılması gerekenler, Ramazan ayı 2022’de de en sık araştırılan konular arasında yer alıyor. Havalar her ne kadar önceki senelere göre daha serin olsa da 2022 yılında Bahar aylarının sıcak günlerinden geçiyoruz. Bu durum, insanların 15 saate yakın bir zaman diliminde oruç tutmalarına, dolayısı ile aç ve susuz kalmalarına neden oluyor. Tüm bunlar beraberinde, ramazanda kabızlık sorununu getiriyor… Kabızlık, her zaman önemli problemlere neden oluyor olsa da ramazanda daha da dikkat çekici sorunları ön plana çıkartıyor. Peki ramazanda kabızlık nasıl önlenir? Yazımız içerisinde, ramazanda kabız olmamak için yapılması gerekenlerden söz etmeye çalışacağız.

Ramazanda Kabız Olmamak İçin Öneriler

Ramazanda kabız olmamak için öneriler hakkında bilgi sahibi olursanız, uygulayacağınız şeylerin aslında sandığınız kadar zor olmadığını görürsünüz ve rahatlamak sizi mutlu eder. Kabız olan insanların yaptıkları yorum: Bu sorunun çözülmesinin insanı dünyalar kadar mutlu ettiğidir. Unutmayın ki insanlar neyin eksikliğini yaşarlarsa, o sorun çözüldüğünde, dünyada en mutlu eden şeyin o olduğunu düşünürler. Ve şöyle bir bilgiyi de sizinle paylaşmak isteriz: Sizkabızlık yaşarken ortaya çıkan toksinler, yani zehirler, vücut tarafından yeniden emilmektedir. Ne kadar tiksindirici olsa da durum bundan ibaret. Peki Ramazan ayında bu sorunu nasıl çözebilirsiniz?

Ramazanda Kabız Olmamak İçin Ne Yapmalıyız

Ramazanda Kabız Olmamak İçin

• Ramazanda kabız olmamak adına, iftar ile sahur arasında mutlaka günlük su ihtiyacınızı karşılamalısınız. Bu ihtiyaç kişiden kişiye ve kişinin kilosuna göre değişse de genellikle 2 – 2.5 litre aralığındadır. Bunu eşit zaman aralıklarına yayarak yapmalısınız. Her saat başı 1 bardak su içerseniz 8 – 9 bardak suyunuzu içmiş olursunuz ki bu günlük gereksiniminizi karşılayacak miktardır. Ancak eğer su içmeyi sevmiyorsanız, suyunuzun içerisine tarçın, nane,limon… gibi sevdiğiniz besinleri atabilir ve onların aromalarından yararlanabilirsiniz. Aynı zamanda etkilerinden de yararlanmış olursunuz.

• Tatlı ihtiyacınızı şerbetli tatlılar yerine sütlü tatlılar tüketerek karşılamayı deneyin. Hatta kuru kayısıya da hurma gibi meyveleri de yiyebilirsiniz. Ancak tercihiniz bu alternatiflerden hangisi olursa olsun,iftardan en az 1 saat sonra ve abartmadan tüketmelisiniz. Meyveler her ne kadar sağlıklı olsalar da kilo ile değil, tane ile tüketilmelidirler.

• İftardan sonra televizyon karşısında koltukta dinlenmek yerine, kısa mesafeli yürüyüşler yapmayı tercih edin. Bu durum sindiriminizi kolaylaştıracak; kilo kontrolünüze deyardımcı olacaktır. Çünkü Ramazan ayında her zaman kilo vermez; bazen kilo da alabilirsiniz.

• Ramazanda kabız olmamak için aynı zamanda bitki çaylarından yardım alabilirsiniz. Bu çaylar arasında yer alan mısır püskülü, kiraz sapı, sinameki gibi isimleri ramazan ayında tüketmeyin. Çünkü çok fazla idrar ile vücuttan su atılımına neden olurlar. Ve bu durum oruç dolayısı ile istenmez. Ancak bamya çiçeği çayı içebilirsiniz.

Ramazanda Neden Kabız Olunur?

Ramazanda neden kabız olunur sorusunun yanıtlarını bilir ve yaşam tarzınızı buna göre düzenlerseniz, kabızlık sorunundan büyük ölçüde kendinizi korumuş olursunuz. Peki ne zaman kabız olduğunuzu anlarsınız? Eğer 3 günden daha uzun zamandan beri tuvalete çıkamıyorsanız, bu durum sizin kabız olduğunuzun en açık göstergesidir. Kabız olmanızın nedeni ise aslında uzun süren açlık ve susuzluğunuzdur. Bir de Ramazan ayının verdiği rehavete kapılarak hareketsiz kalıyorsanız, kabızolmanız kaçınılmazdır.

Ramazanda Kabızlığın Nedenleri

Ramazanda Neden Kabız Olunur

Buna aynı zamanda kurulan büyük iftar sofralarını da ekleyebiliriz. Bu sofralardaki yemeklergenellikle kurudur. Karbonhidrat ağırlıklı olmalarının yanında bir de şerbetli tatlıların tüketilmesi, başta kabızlık olmak üzere pek çok sindirim sorununu beraberinde getirir. Aslında Ramazanda kabız olmamak için yapılması gerekenler arasında yer alan en önemli şey, tüm bu saydığımız kabızlık nedenlerini ortadan kaldırmaktan ibarettir. 2022 Ramazan öncesi verilere baktığımızda,oruç tutanların ortalama %7.6’sının kabızlık yaşadığını görüyoruz. Bu sorunu çözmek ise elimizde…

Ramazanda Kabız Olmak

Ramazanda kabız olmak, orucun getirdiği uzun süreli açlık, susuzluk ve hareketsizlik dolayısı ile size kaçınılmaz gibi görünebilir. Ancak durum hiç de sizin sandığınız kadar kötü değildir. Bu sorun,vermiş olduğumuz önerileri uygulayarak aşabileceğiniz bir problemdir. Böylece Ramazanda kabız olmak ve olmamak arasındaki büyük farkı görebilirsiniz.

Ramazanda Kabız Oluyorum

Ramazanda kabız oluyorum şeklinde bir şikayetiniz varsa,unutmayın ki bu sorunu yaşayanlar yalnız sizler değilsiniz. 7.000 kişinin oruç tuttuğu birortamda en az 76 kişinin kabızlık sorunu yaşadığını unutmayın. Emin olun ki bir problemi yaşadığınızda onu başkalarının dayaşadığını bilmek,sizi çözüme bir adım daha yaklaştırır. Hele ki kabızlığın psikolojik bir problem olduğunu da düşününce… Rahat olun; gerçekten de yalnız değilsiniz.

Ramazanda Kabız Olmamak İçin Ne Yapmalıyız?

Ramazanda kabız olmamak için ne yapmalıyız? Şu ana kadar edinmiş olduğunuz bilgiler sizi bu anlamda doyurmuş olmalı. Ancak istersenizbir kere daha toparlayalım.

Ramazanda Kabız Olmamak İçin

Ramazanda Kabız Olmamak İçin Ne Yapmalıyız

• Bir insanın günlük ortalama ihtiyacı olan su miktarı 2 – 2.5 litre. Ramazan bu miktarı ne arttırıyor ne de azaltıyor. Ancak ramazanda şöyle bir durum söz konusu oluyor: söz konusu bu miktarı, iftar ile sahur arasındaki ortalama 9 saatlik zamanda tüketmemiz gerekiyor. Eğer bir de sahura kadar uyuyorsak, durum daha da kısa zamanda gerçekleştirilmesi gereken bir olay halini alıyor. Su, ramazanda kabız olmamak için yapılması gerekenler arasında, mutlaka tüketilmesi gereken hayati içecek olarak ilk sıradaki yerini alıyor.

• İftardan sonra hepimiz, gün boyu aç kalan vücudumuzu, genellikle katı yiyeceklerle doyurmaya çalışsak da, ihtiyacımız olan sıvıyı sadece sudan da almamalıyız. Gün boyu bitkin düşen vücudumuza enerji verebilmek adına, ayran, komposto, meyve ve sebze sularını da mutlaka tüketip, sindirimimize yardımcı olmalarını sağlamalıyız.

• Bizler toplum olarak orucumuzu bir zeytin ya da hurma ile açıp, sonrasında bir tabak çorba, ardından da yemeğimizi yiyoruz. Oysa ki uzmanlara göre, ramazanda kabızlık sorununa zemin hazırlayan bu yanlışı yapmamalıyız. Çorbamızı içmemizin sonrasında, aradan bir 15 – 20 dakika geçmesini bekleyip, ondan sonra hafif, az yağlı yemeğimizi yavaş yavaş, ve iyice çiğneyerek tüketmeliyiz. Namaz kılanlar bu aradaki zamanda namazlarını kılabilirler. Aksi halde hem hazımsızlık; hem de kilo problemlerinin sizi zorlayacağını unutmamalısınız.

• İftarda hafif ve az yağlı yiyecekler tüketmeniz gerektiğinden söz ettik. Kızartma gibi yemekler yerine, lifli yiyeceklerin tercih edilmesi ve tüketimleri sırasında mutlaka su ile desteklenmeleri gerektiğini unutmamalısınız.

• Peki iftar yemeği çorba ve yemekten mi ibaret olmalı? Hayır… Diyelim ki çorbanın sonrasında etli bir sebze yemeği tükettiniz. Yanında salata ve ya iki bardak ayran ya da bir kase yoğurt tüketmelisiniz.

Ramazanda Kabız Olmamak İçin Yapılması Gerekenler

Ramazanda kabızolmamak için yapılması gerekenler, biraz önce saymış olduklarımıza ekolarak şu şekilde:

Ramazanda Kabız Olmak

Ramazanda Kabız Olmamak İçin Yapılması Gerekenler

• İftar sofrasından kalkmanızın 1 – 1.5 saat sonrasında da ortalama yarım saatlik, hafif tempolu bir yürüyüş yapmalısınız. Bu sizin, sindirim sisteminizin rahat çalışmasını olanaklı hale getirecektir.

• Ramazanda kabızlık sorunu yaşıyorsanız, şu yiyeceklerden uzak durmalısınız: şeftali, muz, ayva, patates, pirinç… Bir de, uzak durmanız gerekenler yanında, daha çok tüketmeniz gerekenler listesi var… kayısı, karpuz, kavun, bol mevsim sebzesi, süt, yoğurt… Bu yiyeceklere dikkat ederseniz, kabızlık probleminizden, daha kısa sürede kurtulabilirsiniz.

Ramazanda kabız olmamak için yapılması gerekenleriuygulamanız halinde sorunsuzca orucunuzu tutabilirsiniz. 2021yılı, beklediğimiz serin ramazan günlerini bize getirirken, bizim de bunun değerini bilmemiz önemli..

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.