Ramazanda Kabız Olmamak İçin Yapılması Gerekenler

2016 yılının ramazan ayı, havalar her ne kadar önceki senelere göre daha serin olsa da, yine 2016 yılında da yaz mevsimine denk geldi. Bu durum, insanların 17 saate yakın bir zaman diliminde oruç tutmalarına, dolayısı ile aç; ve susuz kalmalarına neden oldu. Tüm bunlar beraberinde, ramazanda kabızlık sorununu getirdi… Kabızlık, her zaman önemli problemlere neden oluyor olsa da, ramazanda daha da dikkat çekici sorunları ön plana çıkartıyor. Peki ramazanda kabızlık nasıl önlenir? Yazımız içerisinde, ramazanda kabız olmamak için yapılması gerekenlerden söz etmeye çalışacağız.

Ramazanda Kabızlık Nasıl Önlenir?

• Bir insanın günlük ortalama ihtiyacı olan su miktarı 2 – 2.5 litre. Ramazan bu miktarı ne arttırıyor; ne de azaltıyor. Ancak ramazanda şöyle bir durum söz konusu oluyor: söz konusu bu miktarı, iftar ile sahur arasındaki ortalama 7 saatlik zamanda tüketmemiz gerekiyor. Eğer bir de sahura kadar uyuyorsak, durum daha da kısa zamanda gerçekleştirilmesi gereken bir olay halini alıyor. Su, ramazanda kabız olmamak için yapılması gerekenler arasında, mutlaka tüketilmesi gereken hayati içecek olarak ilk sıradaki yerini alıyor.

• İftardan sonra hepimiz, gün boyu aç kalan vücudumuzu, genellikle katı yiyeceklerle doyurmaya çalışsak da, ihtiyacımız olan sıvıyı sadece sudan da almamalıyız. Gün boyu bitkin düşen vücudumuza enerji verebilmek adına, ayran, komposto, meyve; ve sebze sularını da mutlaka tüketip, sindirimimize yardımcı olmalarını sağlamalıyız.

• Bizler toplum olarak orucumuzu bir zeytin; ya da hurma ile açıp, sonrasında bir tabak çorba, ardından da yemeğimizi yiyoruz, oysa ki uzmanlara göre, ramazanda kabızlık sorununa zemin hazırlayan bu yanlışı yapmamalıyız. Çorbamızı içmemizin sonrasında, aradan bir 15 – 20 dakika geçmesini bekleyip, ondan sonra hafif, az yağlı yemeğimizi yavaş yavaş, ve iyice çiğneyerek tüketmeliyiz. Namaz kılanlar bu aradaki zamanda namazlarını kılabilirler. Aksi halde hem hazımsızlık; hem de kilo problemlerinin sizi zorlayacağını unutmamalısınız.

• İftarda hafif, ve az yağlı yiyecekler tüketmeniz gerektiğinden söz ettik. Kızartma gibi yemekler yerine, lifli yiyeceklerin tercih edilmesi, ve tüketimleri sırasında mutlaka su ile desteklenmeleri gerektiğini unutmamalısınız.

• Peki iftar yemeği çorba, ve yemekten mi ibaret olmalı? Hayır… Diyelim ki çorbanın sonrasında etli bir sebze yemeği tükettiniz. Yanında salata, ve, ya iki bardak ayran, ya da bir kase yoğurt tüketmelisiniz.

• İftar sofrasından kalkmanızın 1 – 1.5 saat sonrasında da ortalama yarım saatlik, hafif tempolu bir yürüyüş yapmalısınız. Bu sizin, sindirim sisteminizin rahat çalışmasını olanaklı hale getirecektir.

• Ramazanda kabızlık sorunu yaşıyorsanız, şu yiyeceklerden uzak durmalısınız: şeftali, muz, ayva, patates, pirinç… Bir de, uzak durmanız gerekenler yanında, daha çok tüketmeniz gerekenler listesi var… kayısı, karpuz, kavun, bol mevsim sebzesi, süt, yoğurt… Bu yiyeceklere dikkat ederseniz, kabızlık probleminizden, daha kısa sürede kurtulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası