Oruçluyken Acıkmamak İçin Ne Yapılmalı?

17 – 18 saat süren oruç boyunca, pek çok kişinin derdi açlık, ve susuzluk ile başa çıkabilmek. Oruç ibadetini yerine getirmek isteyen kişiler, aynı zamanda da sağlıklarının, ve gün içerisindeki verimliliklerinin bozulmaması adına, oruçluyken acıkmamak için ne yapılmalı, sahurda ne yemek tok tutar, sahurda ne yersem acıkmam… gibi soruların yanıtlarını öğrenmek istiyor. Biz de bu nedenle bu yazımızda sizlere bu bilgilerden söz etmeyi uygun bulduk…

Oruçluyken Acıkmamak İçin Ne Yapılmalı?
Sahurda Ne Yersem Acıkmam?
Sahurda Ne Yemek Tok Tutar?

• Uzmanlar, sahurun erken kahvaltı olduğunu belirtiyor, ve sahur menüsünün de buna göre düzenlenmesi önerisinde bulunuyor. Yani, sahurda, protein içeriği yüksek olan kahvaltılıkları tercih etmeli; ve yanında da bol sıvı tüketmelisiniz. Bu sayede, kan şekeriniz gün içerisinde düze yakın bir çizgi üzerinde değişim gösteriyor; ve siz kendinizi daha uzun süre tok hissediyorsunuz. Ayrıca gün içerisinde daha az sıvı gereksinimi duyuyorsunuz…

• Bu bilgilere göre, sahurda ne yemek tok tutar? Kahvaltılık yiyeceklerin, protein içeriği yüksek olanlarının sahurda tüketilmesi gerektiğini sizlere biraz önce belirttik… Bunların içerisinde, az tuzlu peynir, yumurta, süt; ve kahvaltıda tüketilmese de sahurda tüketilebilecek olan yoğurt sayılabilmektedir. Peynirin az tuzlu olmasının gerekliliğinin nedeni, gün içerisinde su ihtiyacının artmasına, sahurda yenilen çok tuzlu şeylerin neden olmasından kaynaklanmaktadır.

• Sahurda ne yersem acıkmam diyen kişiler zaman zaman, sahurun, geçiştirilebilecek bir öğün olduğunu düşünmektedirler. Ancak sahur öyle önemli bir öğündür ki, sizi 17 – 18 saat boyunca tok tutması gerekmektedir. Bu nedenle, iftardan kalan börekler; ya da kızartmalar, siz onları her ne kadar seviyor olsanız da sizin için ideal sahur menüsü içerisinde yer almamaktadırlar. Hem kan şekerinizi hızlı yükselten bu tür yiyecekler sizin daha erken acıkmanıza neden olurlar; hem de sabah güne başladığınızda midenizde bir ağırlık, yanma; ya da ekşime gibi istenmeyen durumları yaşamanıza sebebiyet verirler. Bu nedenle sahurda, iftardan kalma şeyleri tüketmeyi düşünmemelisiniz.

• Ramazanda kilo alınmasının önemli nedenleri arasında yer alan sahur öğünü gece tüketildiğinden dolayı, vücutta yağlanmaya neden olabilmektedir. Bu durumun nedeni, gece saatlerinde metabolizmanın yavaşlamasından kaynaklanmaktadır. Eğer siz sahurda, ağır yemekler yiyecek olursanız, metabolizmanız yavaş olduğundan dolayı, hem yedikleriniz size yağ olarak geri dönebilir; hem de biraz önce sözünü ettiğimiz gibi kan şekerini hızlı yükseltmesi dolayısı ile çabuk acıkmanıza sebebiyet verir.

• Oruçluyken acıkmamak için ne yapılmalı sorusunun yanıtları arasında yer alan bir diğer şey de, tercih edilecek olan ekmeğin tam tahıllı olmasının gerekliliğidir. İçeriğinde B grubu vitaminleri bulunduran bu ekmekler, lif bakımından beyaz ekmekten daha zengin olmalarının yanında, mideyi daha geç terk edecekleri için daha uzun süre tok kalmayı da olanaklı hale getireceklerdir.

• Sahurda yer vermeniz gereken bir diğer besin grubu da sebzelerdir. İçeriğinde meyve şekeri olduğundan dolayı, kan şekerinin hızlı yükselip hızlı düşmesine, ve çabuk acıkmaya neden olacak olan meyvelerin sahurda tüketilmemesi gerekir. Ancak, gün içerisinde gereksinim duyulacak olan vitamin; ve minerallerin, sahurda tüketilecek olan sebze ile karşılanabileceğini belirtmeden geçmemeliyiz.

• Zeytin de sahurda dikkatli tüketilmesi gereken yiyecekler arasında yer almaktadır; çünkü zeytinin tuz içeriği yüksektir; ve gün içerisinde daha çok susuzluk hissetmenize neden olabilmektedir. Eğer zeytin tüketmek istiyorsanız, 6’dan fazlasını sahurda yememelisiniz.

• Sucuk, salam, sosis gibi şarküteri ürünlerinin tuz, yağ, baharat bakımından zengin olmaları dolayısı ile sahur için ağır yiyecekler arasında yer aldıklarını da belirtmeden geçmemeliyiz.

• Sahura başlarken ve bitirirken mutlaka su içmeniz gerektiğini de hatırlatmadan geçmemeliyiz. Sahurda içmeniz gereken en az su miktarının 600 ml olduğunu, fazlasını tüketebileceğinizi, ancak daha azını tüketmemeniz gerektiğini de hatırlatalım…

• Sahurda içeceğiniz bir bardak sütün, sizi oruçluyken daha uzun süre tok tutacağını, gün içerisinde ihtiyacınız olan sıvı; ve mineral ihtiyacını da, başta kalsiyum olmak üzere karşıladığını belirtmeden geçmemeliyiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası