Neden Kefir İçmeliyim? Kefirin İçeriğinde Neler Var?

Neden Kefir İçmeliyim? Kefirin İçeriğinde Neler Var?

Neden kefir içmeliyim, arama motorlarında çok sayıda kişi tarafından sorulan sorular arasında yer alıyor. Ancak bazı kişiler de var ki onlar kefirin ne olduğu hakkında bilgi sahibi dahi değiller. Bazı kişiler için ise evde kefir tapmakla marketten kefir almak arasında hiç bir fark yok… Ancak bu durum evde yoğurt yapmakla marketten yoğurt almak kadar farklı. Sizce hangisi sağlıklı?

Sitemiz içerisinde daha önce de kefirin faydaları hakkında çok sayıda bilgi paylaşımında bulunduk. Kefir hakkında detaylı bilgi verdik. Kefir yaparken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir sorusunun yanıtlarını aktardık. Ancak bir de neden kefir içmeliyim sorusuna yanıtlar vermek istedik ki bu sağlıklı içecekten herkes faydalansın.

Kefirin İçeriğinde Neler Var

Neden Kefir İçmeliyim

İlk olarak Kafkasya bölgesinde tüketilen, bu nedenle de kaynağı Kafkas dağları olarak belirtilen kefir, fareler üzerinde yapılan araştırmalara göre kanser riskini büyük oranda azaltan içeceklerin başında geliyor. Başlarda tadı biraz ekşi de gelebilecek olan kefirin bu lezzeti sizi yanıltmamalı…

Bir probiyotik olan kefir, fermante edilen süt dolayısı ile bu lezzeti almaktadır. Başlarda alışmakta zorlansanız dahi bu lezzete alıştığınızda ondan vazgeçemezsiniz. Unutmamalısınız ki damak tadı, tüketilen şeylere göre gelişmektedir. En sevmediğiniz yemeği dahi üst üste bir kaç kez yediğinizde, daha güzel yapıldığını düşünmeye başlar ve beğenirsiniz.

Aslında olay o yemeğin daha güzel yapılması değildir. Olay, sizin damak tadınızın o yemeğe alışmış olmasıdır. Aynı durum kefir için de geçerlidir. İngiliz karbonatı ile hazırlanmış suyu ilk kez içenler de bu tadı beğenmezler. Ancak bir kaç sefer başka su tüketmeden onu içerlerse sonrasında içerisinde ingiliz karbonatı bulunmayan suyun tadı garip gelmeye başlar.

Neden Kefir İçmeliyim

Neden Kefir İçmeliyim

Dolayısı ile faydalı olan yiyecek ve içecekleri başlarda beğenmeseniz de tüketin. Çünkü zaman içerisinde alışacak ve o besinlerin faydalarından yararlanmaya başlayacaksınız. Aynı durum kefir için de geçerli…

Kefirin İçeriğinde Neler Var?

Kefirin içeriğinde neler var, neden kefir içmeliyim sorusuna yanıt bulmak isteyen kişiler tarafından çok sık sorulan sorular arasında yer alıyor. Aslında kefir tıpkı yoğurtta olduğu gibi süt ve kefir mayası ile yapılıyor. Ancak olaya içerik açısından bakıldığında çok zengin olduğunu söyleyebiliriz.

Bir bardak kefirin kalorisi ortalama 150 iken, 10 gram protein, 12 gram karbonhidrat, 8 gram yağ, 10 gram kolesterol, 125 mg sodyum, 4 gram şeker, 350 mg potasyum da kefirin içeriğinde yer alan diğer besin değerleri olarak karşımıza çıkmaktadır. Sadece bir bardak kefir içtiğinizde, gün içerisinde almanız gereken Kalsiyumun %30’unu, A vitamininin %10’unu, C vitamininin ise %4’ünü karşılamış olursunuz.

Kefirin içeriğinde neler var sorusunun yanıtları arasında bol miktarda probiyotik bulunduğunu belirtmeden de geçmemeliyiz.. Laktobasiller ve bifidobakter isimli iyi bakteriler ile birlikte, streptokok, asetobacter, leuconostoc, caucasus, lactobacillus… gibi pek çok bakterinin de kefirin içeriğinde yer alan diğer isimler arasında bulunduğunu söyleyebiliriz.

Neden Kefir İçmeliyim?

Neden kefir içmeliyim sorusunun yanıtlarını verirken kefirin faydalarından söz etmemiz gerekir. Çünkü her kefir içtiğimizde aslında bu faydalardan yararlanırız. Dolayısı ile bu faydalardan yararlanmak adına kefir tüketmeliyiz.

Kefirin faydaları arasında yer alan çok temel iki unsur bulunmaktadır. Bunlardan ilki, bağışıklık sistemini güçlendirmesidir. İkincisi ise sindirim sistemine olan yararlı etkileridir. Örneğin, kabızlık; ve hazımsızlık problemlerinin giderilmesine, ülsere neden olan Helicobacter Pylori’nin öldürülmesine katkısı bulunmaktadır.

Laktoz intoleransı olan kişiler de süt tüketemeseler de kefiri rahatlıkla içebilirler. Sütten elde edecekleri faydaların çok daha fazlasını, probiyotik içeriği bulunan kefirden elde edebilirler.

Eczanelerden aldığımız antibiyotikler bağışıklık sistemimiz üzerinde olumsuz etkilere sahip iken, kefirin içeriğinde de antibiyotik etkisi bulunan bakteriler bulunmaktadır. Ve bu bakterilerin bağışıklık sistemi ve sağlığa genel olarak hiç bir zararı bulunmamaktadır. Bununla birlikte, kefirin faydaları arasında genel sağlık için çok önemli detaylardan söz edilmesi gerektiğinin de unutulmaması gerekmektedir.

Neden kefir içmeliyim sorusunun yanıtlarından bir diğeri de kefirin, alerjik problemleri ortadan kaldırıyor olmasıdır. Alerjiyi ortaya çıkartan lgE isimli madde kefir sayesinde baskılanmaktadır. Vücutta daha az iltihap oluşması da kefir ile olanaklı hale gelmektedir.

Yazımızın başında da belirtmiş olduğumuz gibi kanserin önleyicisi ve ilerlemesini önleyen besinler arasında yer alan kefirin, tümör oluşumunu durdurma özelliği bulunduğu belirtilmektedir. Bu anlamda yapılan araştırma sayısının henüz çok yeterli olmadığını da belirtmeden geçmemeliyiz.

Kefirin faydaları arasında, vücuttaki fazla tuz ve ödemin vücuttan atılması ile birlikte, iltihaplı yaraların iyileştirilmesinden, bağırsakların temizlenmesi ve sinüzite bağlı problemlerin azaltılmasından, kötü kolesterlün düşürülüp, enfeksiyonun giderilmesinden, kemik sağlığı, diş sağlığı, göz sağlığına katkıda bulunmasından, kalp sağlığı ve karaciğerin korunmasından… söz edilebilmektedir.

Ancak bu tür hastalıklarınız varsa, kefir ile tedaviye kalkışmak yerine, ilk olarak doktora başvurmalı, kefiri de doktor tedavisinin destekleyicisi olarak kullanmalısınız. Çünkü kefir ile ilgili araştırmalar henüz yeterli değildir.

Kefirin faydaları arasında harici kullanımdan da söz etmek gerekir. Örneğin, egzemayı giderdiği ve sivilce oluşumunu önlediği, mantar tedavisine katkıda bulunduğu belirtilmektedir. Şişkinlik, mide krampları ve akciğer enfeksiyonlarının giderilmesinde de kefirden yararlanılabilir.

Her Gün Kefir İçersek Ne Olur?

Her gün kefir içersek ne olur sorusunun yanıtı, neden kefir içmeliyim sorusunun yanıtları ile aynıdır. Kefirin faydalarından bu noktada maksimum düzeyde yararlanılmış olur. Size kefiri şu şekilde anlatabiliriz: Neden antibiyotik kullanıyoruz? Bağırsaklarımızda bulunan zararlı bakterilerin ölmesi ve bizim hastalıklarımızdan kurtulmamız için öyle değil mi?

Ancak antibiyotikler bağırsaklarda bulunan yararlı bakterilerin de ölümüne neden oluyor. Ve o yararlı bakteriler aslında bizim bağışıklık sistemimizi oluşturuyorlar. Bir kere antibiyotik kullanmaya başlayan birinin hastalıklarının ne kadar zor iyileştiğini bir düşünün. Ve işin en kötü yanı her seferinde kullanılan antibiyotik tekrarıdır.

Bu durum vücutta mantar oluşmasına da neden olur. Vesiz bir müddet sonra antibiyotiğin etkilerinden daha az yararlanmaya başlarsınız. Ancak kefir, bağırsaklardaki yararlı bakterilerin sayısını, antibiyotiklere inat arttırır. Yani bağışıklık sistemimizin güçlenmesini sağlar.

Sadece bununla da kalmaz bağırsakların çalışmasını sağlar. Sinüzit, ülser… gibi pek çok hastalığın giderilmesini olanaklı hale getirir. Ve daha neler neler… Hala Her gün kefir içersek ne olur sorusuna yanıt arıyorsanız, kefirin faydalarını bir kere daha gözden geçirin deriz.

Yatmadan Önce Kefir İçmek Kilo Aldırır Mı?

Yatmadan öncekefir içmek kilo aldırır mı sorusuna yanıt bulmaya çalışanlara, kefirin kilo aldırdığını düşünmenin yanlış bilgi olduğunu; aksine kilo vermek için kefir tüketmenizin doğru olacağını belirtmemiz gerekiyor. Çünkü sindirimi kolaylaştıran kefir metabolizmanın hızlı çalışmasını olanaklı hale getirmektedir.

Tokluk hissi vermesi dolayısı ile fazla kalori alımını önleyen kefirin, kalori yakımını kolaylaştırdığını belirtmeliyiz.

Her Gün Kefir İçilir Mi?

Her gün kefir içilir mi sorusuna, iki bardağı geçmemek sureti ile içilebileceği yanıtını verebiliriz. Bunun için herhangi bir saat de yoktur. Günün her saati rahatlıkla kefir tüketebilirsiniz. Bu noktada sadece abartmamanız bilgisini paylaşmalıyız. Her şeyin fazlası olduğu gibi kefirin de fazlası zararlı olabilir.

Gelişim çağındaki çocuklar için sadece bir dipnot düşmeliyiz ki o da bu çocuklara kefirin yatmadan önce verilmesinin daha sağlıklı olacağı bilgisidir. Ancak eğer sindirim problemleri yaşayan bir çocuk ise yatmadan iki saat önce kefir içmeli ve sonrasında hiç bir besin tüketmemelidir.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.