Neden Kefir İçmeliyim?

Sizlere sitemiz üzerinden daha önce de pek çok kez kefir hakkında bilgiler aktarmaya çalıştık. Bu yazımızda da kefirden söz ederek, neden kefir tüketmeliyiz, neden kefir içmeliyim, kefirin faydaları nelerdir, ve kefirin içeriğinde neler var gibi soruların yanıtlarından söz etmeye çalışacağız. Günde ortalama bir bardak içseniz dahi büyük oranda etkilerinden yararlanabileceğiniz kefiri, gelin biraz daha yakından tanıyalım…

İlk olarak Kafkasya bölgesinde tüketilen, bu nedenle de kaynağı Kafkas dağları olarak belirtilen kefir, fareler üzerinde yapılan araştırmalara göre kanser riskini büyük oranda azaltan içeceklerin başında geliyor. Başlarda tadı biraz ekşi de gelebilecek olan kefirin bu lezzeti sizi yanıltmamalı… Bir probiyotik olan kefir, fermante edilen süt dolayısı ile bu lezzeti almaktadır. Başlarda alışmakta zorlansanız dahi bu lezzete alıştığınızda ondan vazgeçemezsiniz. Unutmamalısınız ki damak tadı, tüketilen şeylere göre gelişmektedir.

Kefirin İçeriğinde Neler Var?

Bir bardak kefirin kalorisi ortalama 150 iken, 10 gram protein, 12 gram karbonhidrat, 8 gram yağ, 10 gram kolesterol, 125 mg sodyum, 4 gram şeker, 350 mg potasyum da bir bardak kefirin içeriğinde yer alan diğer besin değerleri olarak karşımıza çıkmaktadır. Sadece bir bardak kefir içtiğinizde, gün içerisinde almanız gereken Kalsiyumun %30’unu, A vitamininin %10’unu, C vitamininin ise %4’ünü karşılamış olursunuz.

Kefirin içeriğinde probiyotikler bulunmaktadır. Laktobasiller; ve bifidobakter isimli iyi bakteriler ile birlikte, streptokok, asetobacter, leuconostoc, caucasus, lactobacillus… gibi pek çok bakterinin de kefirin içeriğinde yer alan diğer isimler arasında bulunduğunu belirtmemiz gerekmektedir.

Neden Kefir Tüketmeliyiz?
Neden Kefir İçmeliyim?
Kefirin Faydaları Neler?

Kefirin faydaları arasında yer alan çok temel iki unsur bulunmaktadır. Bunlardan ilki, bağışıklık sistemini güçlendirmesidir. İkincisi ise sindirim sistemine olan yararlı etkileridir. Örneğin, kabızlık; ve hazımsızlık problemlerinin giderilmesine, ülsere neden olan Helicobacter Pylori’nin öldürülmesine katkısı bulunmaktadır. Laktoz intoleransı olan kişiler de süt tüketemeseler de kefiri rahatlıkla içebilirler. Sütten elde edecekleri faydaların çok daha fazlasını, probiyotik içeriği bulunan kefirden elde edebilirler.

Eczanelerden aldığımız antibiyotikler bağışıklık sistemimiz üzerinde olumsuz etkilere sahip iken, kefirin içeriğinde de antibiyotik etkisi bulunan bakteriler bulunmaktadır, ve bu bakterilerin bağışıklık sistemi; ve sağlığa genel olarak hiç bir zararı bulunmamaktadır. Bununla birlikte, kefirin faydaları arasında genel sağlık için çok önemli detaylardan söz edilmesi gerektiğinin de unutulmaması gerekmektedir.

Neden kefir tüketmeliyiz sorusunun yanıtlarından bir diğeri de, kefirin, alerjik problemleri ortadan kaldırıyor olmasıdır. Alerjiyi ortaya çıkartan lgE isimli madde kefir sayesinde baskılanmaktadır. Vücutta daha az iltihap oluşması da kefir ile olanaklı hale gelmektedir. Yazımızın başında da belirtmiş olduğumuz gibi kanserin önleyicisi; ve ilerlemesini önleyen besinler arasında yer alan kefirin, tümör oluşumunu durdurma özelliği bulunduğu belirtilmektedir. Bu anlamda yapılan araştırma sayısının henüz çok yeterli olmadığını da belirtmeden geçmemeliyiz.

Kefirin faydaları arasında, vücuttaki fazla tuz; ve ödemin vücuttan atılması ile birlikte, iltihaplı yaraların iyileştirilmesinden, bağırsakların temizlenmesi, ve sinüzite bağlı problemlerin azaltılmasından, kötü kolesterlün düşürülüp, enfeksiyonun giderilmesinden, kemik sağlığı, diş sağlığı, göz sağlığına katkıda bulunmasından, kalp sağlığı, ve karaciğerin korunmasından… söz edilebilmektedir. Ancak, bu tür hastalıklarınız varsa, kefir ile tedaviye kalkışmak yerine, ilk olarak doktora başvurmalı, kefiri de doktor tedavisinin destekleyicisi olarak kullanmalısınız. Çünkü kefir ile ilgili araştırmalar henüz yeterli değildir.

Kefirin faydaları arasında harici kullanımdan da söz etmek gerekir. Örneğin, egzemayı giderdiği, ve sivilce oluşumunu önlediği, mantar tedavisine katkıda bulunduğu belirtilmektedir. Şişkinlik, mide krampları, ve akciğer enfeksiyonlarının giderilmesinde de kefirden yararlanılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası