İftarda Ne Yesek?

Aylardan ramazan olması dolayısı ile, ev hanımları artık, akşam yemeğinde ne pişirsem değil de, iftarda ne yapsam, iftarda ne yesek… gibi soruların yanıtlarını merak ediyorlar. Ve, bu nedenle biz de sizlere, iftarda ne yenmeli sorusunun yanıtını bu yazımızda vermeye karar verdik. Böylece, sizin için hem bir fikir oluşmuş olacak, hem de sağlıklı iftarlıklar hazırlayabileceksiniz… O halde zaman kaybetmeden bakalım, iftarda ne yesek?

İftarda Ne Yapsam?
İftarda Ne Yenmeli?

İftarda ne yenmeli sorusunun öncesinde, orucu su ile açmanız gerektiğini belirtmeliyiz. Çünkü vücudunuz tüm gün susuz kaldığı gibi, 2015 ramazanın da yaz aylarına gelmesi nedeni ile, zaten eksik olan su, ter yolu ile de kaybedilmektedir. Bu nedenle, çok soğuk olmayan, iftardan ortalama bir saat önce buzdolabına konulmuş olan su ile orucunuzu açabilirsiniz.

Sonrasında, zeytin; ya da hurma tüketilmesi kültürümüzde zaten önemli bir yere sahiptir. Diğer kahvaltılıklar arasında yer alan peynir, reçel… gibi isimler de tercih edilebilir. Reçel ile, kan şekerinin biraz olsun yükseltilmesi sağlanabilir. Sonrasında ise, yine klasik ramazan kültürümüzde yeri olan çorba tüketilmelidir.

Ancak ramazanın yaz aylarına gelmesi dolayısı ile sıcak çorba içmek istemeyebilirsiniz. Eğer öyle ise soğuk ayran çorbası imdadınıza yetişecektir. İçerisinde yoğurt, nohut, buğday, nane… gibi malzemeleri bulunduracağınız soğuk ayran çorbası ile hem içiniz serinler, ve sıvı ihtiyacınız karşılanır, hem de lif, ve kalsiyum içeriğinden yararlanmış olursunuz. Bu sayede, sindiriminizin de rahat bir şekilde gerçekleşmesi durumu söz konusu olur.

İftara ne yapsam, iftarda ne yenmeli diyenler, bir çeşit zeytinyağlı sebze yemeği, yanında çok ağır olmayan, protein bakımından zengin bir et yemeği; ve onun da yanında bulgur pilavı ile salatayı düşünebilirler. Bir kişinin iftarda tüketeceği et miktarının 250 gramı geçmemesi gerektiğini hatırlatalım. Salata da yine içeriğinde bulunan lif, mineral, ve vitaminler sayesinde, gün içerisinde gereksinim duyulan besin maddelerini sağlama özelliğini göstermektedir.

Yemek sonrasında tatlı tüketimi gerçekleştirmek isterseniz, hoşaf; komposto, ya da sütlü tatlılardan yardım almanızı önerebiliriz. Malum ramazanın en ünlü tatlılarından biri olan güllacı da tercih edebilirsiniz…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası