İftarda Ne İçilmeli?

Ramazan ayının yaklaşması, ve oruçların tutulmaya başlanması ile birlikte, iftarda ne içilir; ve iftarda ne içilmeli sorularının yanıtları arasında yer alan, iftarda meyve suyu içmek ile ilgili bilgilerden sizlere söz etmeye çalışacağız. Malum yaz aylarının en sıcak günlerine denk gelen ramazan 2015 iftarlarında, kişiler hem çok aç, hem de çok susuz kalmış olacak. Bu nedenle, iftarda meyve suyu önemli… Peki neden?

İftarda Ne İçilmeli?
İftarda Ne İçilir?

Bu soruların yanıtları için iftarda meyve suyu içmenin önemli olduğunu belirttik. Peki iftarda meyve suyunu neden içmeliyiz? Her şeyin öncesinde, sahur – iftar arasında kalan zaman dilimi 16 – 17 saat olarak belirtilmektedir. Bu zaman zarfında çok acıkan vücut, dolayısı ile metabolizmanın yavaşlayıp, durma noktasına gelmesine neden olmaktadır. Bunun yanında, sucak havaların etkisi ile sürekli terleyen; ve idrar yolu ile de su kaybı yaşayan vücut, ciddi anlamda sıvı kaybı da yaşamaktadır. Tüm bu nedenlerden dolayı, metabolizma, kendisine enerji verecek olan şeyi en kısa yoldan almak ister…

Ortalama 16.5 saatlik açlıkta vücut ister istemez 2 – 3 öğünlük yemek yemek isteyecektir. Ancak bu şekilde mide dolar; ve kan şekeri seviyesi normale döner. Ancak, fazla yenilen yemek, hem sindirim sisteminin zarar görmesine; hem de vücut içerisinde pek çok farklı problemin oluşmasına neden olmaktadır. Kalp problemlerinin, ramazan ayında, ramazan öncesine göre %36 daha sık görüldüğü yapılan araştırmalarla kanıtlanmış buunmaktadır. Bu nedenle iftarda dikkatli olmalısınız… Peki bu, aç kalacaksınız anlamına mı geliyor?

İftarda meyve suyu içmek, kan şekerinizin hızlı bir şekilde yükselmesinin olanaklı hale gelmesine neden olduğu gibi, vücudunuz tarafından gereksinim duyulan vitamin, ve mineraller de bu sayede sağlanmış oluyor, ama bununla da sınırlı kalınmıyor, ve gün içerisinde kaybedilen sıvının da yerine konulması sağlanıyor. Kan şekeriniz hızlı bir şekilde yükseldiği, ve gerekli enerjiyi aldığınız için de çok yemek yememiş oluyorsunuz, dolayısı ile, sindirim sistemi; ya da kalp sağlığınızda istenmeyen gelişmeler yaşanmamış oluyor…

İftarda ne içilir, ya da iftarda ne içilmeli sorusunun yanıtları arasında meyve suyundan söz ettik, ama bunu, marketten hazır alınan nektarlarla karıştırmayın. Meyve suyu dediğimizde aklınıza, taze sıkılmış, içeriğinde hiç bir katkı maddesi bulunmayan, besin değerini kaybetmemiş bir bardak meyve suyu gelsin… Sözünü ettiğimiz yararların tamamından ancak bu şekilde faydalanabilirsiniz.

Tüm bu etkilerin yanında, iftarda meyve suyu içerek, ramazanda kilo kontrolü çabalarınıza da katkı sağlamış olursunuz…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası