Ramazandan Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Ramazan ayının sonlarına yaklaşmamızla birlikte, şeker bayramı 2014’ün yaklaşması durumu söz konusu oldu. Ramazandan sonra nasıl beslenmeli sorusunun yanıtı ise, özellikle şeker bayramında dikkat edilmesi gereken bir nokta. Çünkü, bayram ziyaretlerinde ikramlıkların sayısı; ve çeşitleri oldukça bol olur. Bu durum ise, ramazan ayında gerçekleştirdiğimiz sınırlı beslenmenin sonrasında, vücudumuz için şok etkisi yaratır. Peki ramazandan sonra nasıl beslenmeli, ramazandan sonra nelere dikkat etmeliyiz? İşte ramazandan sonra dikkat edilmesi gerekenler hakkında kısaca bilgiler…

Ramazandan sonra nasıl beslenmeli diyen kişilerin, her şeyin öncesinde nasıl kahvaltı yapmaları gerektiğini bilmeleri gerekmektedir. Örneğin, sabah kahvaltınızda, limonlanmış maydanoz, salatalık, domates, kepek ekmeği, ve peynir mutlaka bulunmalıdır. Bunun dışında, şeker bayramı olması dolayısı ile, daha fazlasını tüketmemeye, tüketseniz de miktarını dikkatli belirlemeye özen göstermelisiniz.
Ramazandan sonra nelere dikkat etmeliyiz sorusunun yanıtları arasında yer alan bir diğer detay ise, gün içerisinde, olabildiğince bol su tüketiminin gerçekleştirilmesinin gerekliliğidir. Hatta sabah kahvaltısından önce dahi, ılık suyun içerisine bir kaç dilim limon atarak bu suyu içerseniz, gün içerisinde kendinizi daha iyi hissedeceğinizi belirtmemiz gerekmektedir. Karbonhidrat tüketiminin azaltılması ise, su tüketiminin arttırılması kadar büyük önem taşımaktadır.
Ramazandan sonra dikkat edilmesi gerekenlerden bir diğeri ise ara öğünlerdir. Ara öğünleri atlamamanız büyük önem taşımaktadır. Ancak hafif şeyler tüketmeniz gerektiğini de bilmelisiniz. Örneğin grisini, yoğurt, meyve, bitki çayları… ara öğünlerde tüketilebilecek hafif şeyler arasında yer almaktadır.
Şeker bayramının bu sene de, bir kaç senedir olduğu gibi yaz aylarına gelmesi dolayısı ile, yemeklerin de hafif olması önerilmektedir. Sebze yemeklerinden faydalanmalı, yanında ise, salata, ayran, ya da cacık gibi hafif şeyler tüketmelisiniz. Tatlı tüketimini, hamurlu, ve şireli tatlılar ile değil de, sütlü, meyveli tatlılarla gerçekleştirmeye özen göstermelisiniz. Çikolata tüketimini mutlaka sınırlamalısınız, çünkü havaların sıcak olması, çikolatanın sizin için olumsuz etkiye neden olmasını gündeme getirebilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası