Ramazan Bayramı 2018 Ne Zaman?

Ramazan bayramı 2018 için artık sayılı günler kaldı. Eğer bir tur firmasına kayıtlı telefonunuz varsa, muhtemelen uygun fiyatlı Ramazan bayramı 2018 turlarının mesajları sizlere gelmeye başlamıştır. Peki Ramazan bayramı 2018 ne zaman? Ramazan bayramı 2018 tatili kaç gün? Sizlere ilerleyen bölümlerde bu soruların yanıtlarını vereceğiz; ama nerde o eski bayramlar demeden de geçemiyoruz.

Günümüzde her şey o kadar dejenere oldu ki, eski bayramların tadı ciddi anlamda artık yok. Peki eskiden bayramlar nasıl olurdu? Her şeyin öncesinde bayramdan önce bayramlık kıyafetlerimiz alınırdı. O kıyafetler bizler için çok özel olurdu. Peki şimdi öyle mi? Her bütçeye hitap eden o kadar fazla alışveriş merkezi var ki, her dışarı çıktığınızda elinizde bir kaç poşet ile eve dönebiliyorsunuz. Böyle olunca da bayramlık kıyafetin bir önemi kalmıyor; hatta eskisi kadar bayramlık alışveriş yapan olduğunu da düşünmüyoruz açıkçası.

Çikolatalar, lokumlar, kolonyalar alınır, gelen misafirlere ikram etmek için şekerliklere konulurdu. Peki şimdi öyle mi? Artık insanlar bayram kutlamalarını telefonlarla, hatta WhatsApp üzerinden toplu mesajlarla yaptıkları için, bayram ziyaretine de gelen pek olmuyor; bizlerin de gittiği söylenemez tabi. Hal böyle olunca, bayram şekeri satışlarının bile dibe vurduğunu söyleyebiliriz: öyle ya, alışveriş merkezlerine gittiğinizde, orta sepetlerde bir sürü bayram şekeri göreceksiniz; fiyatlarına baktığınızda kilosunun 10 – 15 TL olduğuna denk gelecek ve şaşıracaksınız. Aslında bu bile satışların ne denli azaldığının göstergesi… İnsanları bayram şekeri almaya özendirmek, hem de uygun fiyatlarla… Eski bayramlarda o şekerler alınmak zorundaydı.

Babaannelerimiz, anneannelerimiz Ramazan bayramına özel yemekler yapar ve tüm aileyi bayram sofrasında toplarlardı. Hatta, o ailenin o saatte sofrada olacağını bilen yakınlar davetsiz gelir, herkesi bir arada görmek isterdi… Boşuna değildir eski bayramlara özlem. Peki günümüzde, örneğin Ramazan bayramı 2018 nasıl kutlanacak? Örnekleyelim isterseniz.

Biraz önce de belirtmiş olduğumuz gibi, tur firmalarından birine kayıtlıysanız, Ramazan bayramı 2018 turlarının mesajları telefonunuza gelmeye başlamıştır. İstanbul turu, 3 gece 4 gün 500 TL… Kafanızda hemen şöyle kısa bir hesap yaparsınız: İstanbul’a gidiş – geliş yol parası zaten en az 200 TL. 3 gece bir otelde kalacaksanız, en az 200 TL de konaklama parası. Bunun bir de rehberlik ücreti, gezilecek yerleri, sabah kahvaltısı ve akşam yemekleri… Basit bir İstanbul turu ortalama 800 TL olmalı iken, Ramazan bayramı 2018 turları ile fiyat 500 TL. Ne kadar hesaplı ve cazip değil mi? Hemen rezervasyon yaptıralım. Peki biz Ramazan bayramı 2018’de ne yapacaktık? Neyse artık İstanbul’a gideceğiz, Sultan Ahmet’i gezeriz, Yerebatan Sarayı’na gideriz…

Şimdi soruyoruz, nerde o eski bayramlar? Biz bunu düşünüyorsak, bizim çocuklarımız ne yapacak acaba, örneğin 2038 yılında Ramazan bayramı nasıl kutlanacak sizce? Uzaya gider gelir miyiz? Ne dersiniz?

Konumuzu daha fazla amacından uzaklaştırmayıp, şimdi de Ramazan bayramı 2018 ne zaman ve Ramazan bayramı 2018 tatili kaç gün sorularının yanıtlarını sizlerle paylaşalım.

Ramazan Bayramı 2018 Ne Zaman?

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın resmi internet sitesinde verilen bilgiye göre:
■ Ramazan bayramı 2018 arifesi 14 Haziran 2018
■ Ramazan bayramı 2018 1. gün 15 Haziran 2018
■ Ramazan bayramı 2018 2. gün 16 Haziran 2018
■ Ramzaan bayramı 2018 3. gün 17 Haziran 2018

Ramazan Bayramı 2018 Tatili Kaç Gün?

Ramazan bayramı 2018’in ilk günü olan 15 Haziran 2018 Cuma gününe denk geliyor. Dolayısı ile Ramazan bayramı 2018 Pazar günü biteceği için, pazartesi günü tatil olmayacak. Ancak Ramazan bayramı 2018 arifesi de yarım gün çalışma ile tamamlanacağı için, Ramazan bayramı 2018 tatilinin 3.5 gün süreceğini belirtebiliriz.

Latest Comments
 1. Fırat

  Okurken adeta eski bayramlara şöyle bir gidip geldim. Ne kadar güzel anlatmışsın, örneklemeler yapmışsın. Bu arada yazılarını sabırsızlıkla bekler olduğumu da belirtmek istiyorum. Bir çırpıda okunuyor yazıların, çok akıcı samimi bir dil kullanıyorsun. Güzel yazıların için sana teşekkür ederim. İYİM’m

  • Almina

   Ne mutlu bana böyle bir takipçim oldu 🙂 Konunun sonundaki İYİM’m in anlamını açıklar mısın Fırat 🙂

   • Firat

    Sıkı bir takipçinim. Yazılarını dört gözle bekliyor ve zevkle okuyorum. İYİM’m ise çok özel birşey. Yazılarını okumak için sabırsızlıkla bekliyorum.

    • Almina

     Valla hem kendi adıma hem de okurlarım adına, o özel şeyi öğrenmek istiyoruz biz Fırat, cevap alabilir miyiz 🙂

     • Derin

      En özel takipçin olarak bende çok merak etti Almina cmm Fırat bey evet merak etti bizde

 2. Fırat

  Benim için çok özel, çok değerli, muhteşem, özlediğim, mutlu olduğum, heyecanlandığım birini temsil ediyor. İyiki varsın İYİM’m diyorum.

 3. Fırat

  Anlamı sen benim kalbimsin yada sen benim kalbimdesin. Beni mutlu eden, huzur veren, heyecanlandıran harika biri ve iyiki hayatımda. Çok ama çok özel biri.

  • Almina

   Allah mutluluğunu bozmasın Fırat’çım. Eminim ki sen de onun için çok özelsindir ve o da seninle çok mutludur. Böyle değer bilen, bunu hissettiren biriyle mutlu olunur ve heyecanlanulır diye düşünüyorum 🙂 Hep mutlu olun inşallah 🙂

 4. Fırat

  Güzel temennilerin için teşekürr ediyorum. Onun için özelmiyim odunmuyum bilemeyecem artık, bakacaz artık. Sana gelince yazılarını okumak nedense beni çok mutlu ediyor. Yazılara kattığın bişey var ama ne bunu çözmeye çalışıyorum ve çözecem.

  • Almina

   🙂 Çok teşekkür ederim 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası