Bayramda Nelere Dikkat Etmeliyiz? Ramazan Bayramında Nasıl Beslenmeliyiz?

Bu yazımızda sizlere, bayramda nelere dikkat etmeliyiz sorusunun yanıtları ile birlikte, ramazan bayramında nasıl beslenmmeli; ve ramazan bayramında nasıl beslenmeliyiz sorusunun yanıtlarını da aktaracağımızı belirtmemiz gerekmektedir. Eğer siz de bayramda nelere dikkat etmelyiiz, ya da, ramazan bayramında nasıl beslenmeli, ramazan bayramında nasıl beslenmeliyiz gibi sorular soruyorsanız, zaman kaybetmeden bilgilerimizin aktarımını sizler için gerçekleştirmeye başlayalım…

Bayramda nelere dikkat etmeliyiz? Her şeyin öncesinde, ramazan bayramında, günlük beslenme düzenimizin dışına çıkmamalıyız. Bunun için, gün içerisinde üç ana, üç de ara öğün alımı gerçekleştirmemiz gerekmektedir. Bununla birlikte, şeker bayramı da olsa, fazla tatlı tüketimi gerçekleştirmememiz gerektiğini, ve yemekleri, olması gerekenden fazla yemememiz gerektiğini unutmamalıyız.
Ramazan bayramında nasıl beslenmeli? Ramazan ayında öğünlerin saatleri, ve sayıları bildiğimiz gibi azalmakta, ve ayın sonuna geldiğimizde ise metabolizmamız bu düzene alışmış hale gelmektedir. Eğer ramazan bayramında beslenmemize dikkat etmezsek, ishal, kabızlık, hazımsızlık, gaz… gibi pek çok sorunla karşılaşabiliriz. Bu nedenle, midemize de kendimize olduğu gibi bayram ettireceğimizi düşünmemeli, ağır yemeklerden, çok yemekten, tatlı tüketiminin fazlasından kesinlikle uzak durmalıyız.
Ramazan bayramında nasıl beslenmeliyiz diyen, ve özellikle, tansiyon, kalp, damar gibi problemleri bulunan kişilerin, şeker tüketimine daha fazla dikkat etmeleri gerekmektedir. Bunun yanında, diyabet, ve kilo alımı gibi durumlara karşı da şeker tüketiminin kontrol altında tutulması gerektiğini unutmamak gerekir. Kan şekerinizi ani bir şekilde düşüren, ya da yükselten yiyecek, ve içeceklerden olabildiğince uzak durmanız gerekmektedir.
Ramazan bayramında, akraba, ve arkadaş ziyaretlerine giderken, bu zamanların, öğünlerden sonra, ya da ara öğünlere denk getirilmesi gerektiği unutulmamalıdır. Gittiğiniz her yerde size az ya da çok ikramda bulunulacağını unutmadan, beslenme düzeninizi bozmayacak şekilde ikramları kabul etmeniz gerektiğini de unutmamalısınız. Yeri geldiğinde “Hayır” demeyi bilmeli, yeri geldiğinde ise, ölçülü yemeyi göz önünde bulundurmalısınız.
Gün içerisinde tüketeceğiniz tatlı miktarı bir porsiyonun dışına çıkmamalı. Bu porsiyon da, sütlü tatlı, meyveli yoğurt, ya da meyveli tatlılardan yana seçilecek şekilde olmalıdır. Baklava gibi, hem şire, hem de hamur içerikli tatlıların tüketiminden mutlaka kaçınmanız gerektiğini bilmelisiniz.
Günün çok sıcak saatlerinde bayram ziyaretlerine gitmeyin. Akşam yemeklerinizi ise en geç 19:00 gibi bitirmiş olun. Gün içerisinde bol su için, ve her akşam, bir saatlik tempolu yürüyüşler yapmayı da ihmal etmeyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası