Oruçluyken Bayılma Riskini Azaltmanın Yolları

Bu yazımızda sizlere, oruç tutarken bayılma, oruç tutarken bayılmak, ya da oruçluyken bayılmak gibi konular hakkındaki detaylardan söz edeceğimizi belirtmemiz gerekmektedir. Eğer siz de, oruç tutarken bayılma, ya da oruç tutarken bayılmak gibi bir riskinizin bulunduğunu düşünüyorsanız, zaman kaybetmeden, oruçluyken bayılmak riskini nasıl ortadan kaldırabileceğinizi gözden geçirmeye başlayalım:

Oruç tutarken bayılma riskinin öncesinde, bunun nedeninin bilinmesinin gerekliliğini belirtmeliyiz ki durum kendisini bir şekilde önceden belli etmektedir. Oruç tutarken bayılmak, sıvı kaybına bağlı olarak gerçekleşen bir durumdur. Oruçluyken bayılmak öncesinde ateşin yükselmesi, kalp çarpıntısı, kas kramp, ve ağrıları ile birlikte, halsizlik kendisini göstermektedir. Daha sonraki aşamalarda, sıvı kaybının artması ile birlikte tansiyon düşer, ve oruç tutarken bayılma durumu gündeme gelir. Peki ama, sıvı kaybı, sıvı alımı ile, oruç sırasında önlenemeyeceğine göre, durumu nasıl engelleyebiliriz?
Her şeyin öncesinde, sıvı kaybettiğimiz yaz aylarında gerçekleşen ramazanda, oruç sırasında sıvı alımı gerçekleşemez iken, bir de güneşe maruz kalmamanız gerekmektedir. Aksi halde, güneş çarpması riski ile de karşı karşıya olacağınızı belirtmemiz gerekmektedir. İftar – sahur arasında kalan zaman diliminde olabildiğince çok sıvı alımı gerçekleştirmeli, ve yemeklerinizin sulu olmasını olanaklı hale getirmelisiniz.
İşiniz yoksa güneşe çıkmamalısınız; çıkmanız gerektiğinde ise, sabahın erken saatleri, ya da akşamüstü saatlerini tercih etmelisiniz. Bunun yanında, dışarı çıkacağınız zamanlarda, bol, ve açık renkli giysiler giymenizin gerekliliğini belirtmeyi unutmamalıyız. Ayrıca, güneşin olmadığı yerlerde dolaşmayı, gölgeyi takip etmeyi unutmamalısınız. Tüm bunların yanısıra, güneş altında çalışmanız gerekiyorsa, kısa zaman aralıkları ile mola vermeli, ve imkanınız varsa ılık duş almalısınız…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası