Oruç Tutarken Diyet Yapmak İçin Bilinmesi Gereken Ayrıntılar

Bu yazımızda sizlere, diyet yaparken oruç tutmak, oruç tutarken diyet yapmak, ve ramazanda diyet yapmak sırasında dikkat edilmesi gerekenlerden söz edeceğimizi belirtmeliyiz. Eğer siz de diyet yaparken oruç tutmak, oruç tutarken diyet yapmak; ya da ramazanda diyet yapmak sırasında nelere dikkat etmeniz gerektiğini merak ediyorsanız, gerek mide sağlığı, gerek genel sağlığınızı da korumak adına yapmanız gerekenlerin aktarımını hemen gerçekleştirmeye başlayalım…

Diyet yaparken oruç tutmak için, iftarda dikkat edilmesi gereken bazı detaylar olduğunu aktarmalıyız. Örneğin, orucunuzu bir bardak su, ve bir tane zeytin ile açmalı, ardından da bir kase sebze çorbası içmelisiniz. Bunun sonrasında yemeğe, 15 dakika kadar ara vermeniz gerekmektedir. Sonrasında yemeğinizi yerken, yiyeceklerinizi iyi çiğnemeye, ve yavaş yemeye özen göstermelisiniz. Aksi halde, uzun süren açlığın ardından hızlı yiyeceğiniz yemek sizde, hazımsızlık, kabızlık, gaz… gibi pek çok problemin gündeme gelmesine neden olacaktır.
Oruç tutarken diyet yapmak isteyenlerin iftarda, çorbanın sonrasında ana yemek olarak, sebze yemekleri, kuru baklagiller, ya da ızgara balık, köfte, et gibi yiyeceklerden birisi ile ayran, salata, cacık gibi bir aparatifi tercih etmeleri sağlıklı olacaktır. Bu önerilerin yanında erişte, makarna, ya da pilavdan da destek alınması gerektiğini belirtmeliyiz.
Ramazanda diyet yapmak isteyenlerin dikkat etmeleri gereken bir diğer konu da bol bol su içmelerinin gerekliliğidir. Ekmek tercihini, beyaz ekmekten değil de kepek ekmeğinden yana yapmak, beyaz pirinç terine kepekli makarna, ya da bulgurdan yararlanmak da, dikkat edilmesi gereken bir diğer detay olarak karşımıza çıkmaktadır. Meyve, ve çiğ sebzeyi bol bol tüketmek, ve bunun yanında, kızarmış, ya da şekerli yiyeceklerden kaçınmak gerektiğini de belirtmeyi ihmal etmemeliyiz. Ayrıca, iftarın bir saat kadar sonrasında yapılması gereken yürüyüş de, diyet yaparken oruç tutmak isteyenlerin, hem sağlıklı zayıflamaları, hem de sindirimlerinin kolay olmasına yardımcı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası