Migren Hastaları Oruç Tutabilir Mi?

2016 yılı ramazan ayının gelmesi ile birlikte, aklımızdaki sorular yeniden şekillenmeye başladı: Migren hastası oruç tutabilir mi? Migren hastaları oruç tutabilir mi? Migren hastası oruç tutarmı? Oruç migren ataklarını tetikleyebilir; çünkü, hem açlık, hem de uykusuzluk migren için iyi değildir. Ama bir migren hastası olarak yine de oruç tutmak istiyorsanız, elbette alabileceğiniz bazı önlemler de yok değil…

Migren Hastaları Oruç Tutabilir Mi?
Migren Hastası Oruç Tutabilir Mi?
Migren Hastası Oruç Tutarmı?

• Eğer migren ataklarınız aralıklı şekilde gözlemleniyorsa, açlık sizi genellikle pek etkilemiyor demektir. Özellikle de kadınsanız… İşte bu gibi bir durumda, özellikle adet dönemlerinizde, rahatlıkla oruç tutabileceğinizi belirtmeliyiz.

• Eğer migreninize etki eden bazı durumlar söz konusu ise, örneğin, baş ağrısı beraberinde görme bozukluğu da söz konusu ise, bu durumda oruç tutmanız çok zor olmayacaktır, çünkü açlık sizi de çok etkilemez.

• Bazı migren hastaları, baş ağrısının oluşacağı zamanları önceden tahmin edebilirler. Çünkü, uykusuzluk, yorgunluk, halsizlik, sinirlilik gibi belirtilerle migren baş ağrısı geliyorum diyebilir… İşte geceden bu durumu fark ederseniz, o gün oruç tutmayabilirsiniz.

• Bazen baş ağrısı, kullanılan ağrı kesicinin etkisi olarak da gelişebilen bir durumdur. Bu nedenle çok sık ağrı kesici almanız önerilmez. Oruç için her zaman değil, önlem olarak bazı zamanlar ağrı kesici alabilirsiniz.

• Bazı yiyeceklerin migren ataklarını tetikleme özelliği de bulunabilir. Hasta kişi eğer bu yiyeceklerin neler olduğunu biliyorsa, onları tüketmeyerek kendince önlem alarak orucunu daha rahat tutabilir.

• Uykusuzluğun migreni tetiklediğini belirtmiştik. Eğer yaşantınızı, ramazana özel, uykusuz kalmayacak şekilde düzenlerseniz de rahat oruç tutabilirsiniz.

• Eğer açlık durumlarında migreniniz hemen baş gösteriyorsa, bu gibi durumlarda oruç tutmamanız önerilmekte, ya da buna yönelik tedavinizi ramazan öncesinde yaptırmış olmanız gerekmektedir.

• Eğer migren ataklarınız kronikse, ve her gün tekrarlıyorsa, oruç tutmanız pek önerilmemektedir.

• Siz tam oruçlu iken migren atağı başladı, ve baş ağrısı yaşıyorsanız, ağızdan alacağınız ilaçlar orucunuzu bozacaktır, ama, besleyici özelliği bulunmayan ağrı kesici iğneleri, oruçken de rahatlıkla vurdurabilirsiniz…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası