Kurbanın Vacip Olmasının Şartları Nelerdir? Kurbanın Vacip Olmasının Şartları

Bu yazımızda sizlere, kurban bayramı 2012 öncesinde, kurbanın vacip olmasının şartları nelerdir sorusunun yanıtlarından söz edeceğiz. Kurbanın vacip olmasının şartlarını öğrendiğinizde, bu yazımız ile, daha önceden de sözünü etmiş olduğumuz, kurban kesmek kimlere vaciptir konusunu birbiri ile bağlayabileceksiniz. O halde hemen soralım: kurbanın vacip olmasının şartları nelerdir? İşte kurbanın vacip olmasının şartları:

Kurbanın vacip olmasının şartları nelerdir? Her şeyden önce, kişinin Müslüman olması gerekmektedir. Bunun sonrasında da, kurban bayramında kurban kesmek için, ergin bir birey olması, ve akli dengesinin yerinde olmasının gerekli bulunduğunu unutmamak gerekmektedir.
Kurbanın vacip olmasının şartları nelerdir sorusunun yanıtları arasında yer alan bir diğer şeyin de, kurban bayramında kurban kesmek isteyen kişinin, dinimizde misafir olmamasının gerekliliği olduğunu belirtmeliyiz. Kurbanın vacip olmasının şartları arasında yer alan bir diğer nokta ise, kurban bayramında kurban kesecek olan kişinin hür olmasının gerekliliğidir.
Kurbanın vacip olmasının şartları arasında yer alan bir diğer unsurun da, kişinin 80.18 gram altını, ya da 560 gram gümüşü; veya bu miktara denk malı, ya da parasının olması gerekmektedir. Bazı kişiler, bu paranın artmasının gerekliliği konusunda hemfikir olmalarına karşın, böyle bir zorunluluk bulunmamaktadır, ve malı edindiğiniz zamanın üzerinden bir sene geçmesinin gerekliliğini de yok saymalısınız, böyle bir zorunluluk da bulunmamaktadır…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası