Kurban Ne Zaman Kesilir? Kurban Nasıl Kesilir?

Bu yazımızda sizler için, kurban bayramı 2012 kapsamında ihtiyaç duyacağınız, kurban ne zaman kesilir, kurban nasıl kesilir, ve kurban nasıl kesilmeli gibi soruların yanıtlarını bulabileceksiniz. Kurban bayramı 2012 içerisinde bulunduğumuz şu anlarda, kurban nasıl kesilir, kurban nasıl kesilmeli, ve kurban ne zaman kesilir gibi soruların yanıtlarını hemen sizlerle paylaşmaya başlayalım:

Kurban ne zaman kesilir? Kurban bayramı için bu sorunun yanıtı, kurban bayramının birinci günü, kurban bayramının ikinci günü, ve kurban bayramının üçüncü günü şeklinde verilmektedir. Kurban ne zaman kesilir sorusunun yanıtı olarak kurban bayramının birinci günü tercih edilirse, bunun daha faziletli olduğuna inanılmaktadır.
Kurban nasıl kesilir, ve kurban nasıl kesilmeli sorularının yanıtlarına bakmak istediğimizde ise, öncelikli olarak, kurbanı kim keser, kurbanı kim kesmeli, kurbanı kim kesebilir sorusunun yanıtını vermemiz gerekmektedir: Kurbanı kim keser sorusunun yanıtı olarak öncelikle kurbanın sahibi verilmektedir, ancak, eğer bu kişinin elinden kurban kesmek gelmiyorsa, bu durumda kurbanı, işinde uzman birinin kesmesi gerekmektedir.
Kurban nasıl kesilir? Kurban nasıl kesilmeli? Kurban kesmek için öncelikle, keskin, aynı zamanda da büyük bir bıçak hazırlanarak kurbanın görmeyeceği bir yere koyulmalıdır. Sonrasında ise, kurban, yönü kıbleye dönük olmak şartı ile, sol tarafına yatırılır. Kurbanın sağ arka ayağının serbest bırakılması gerekmektedir. Bunun sonrasında diğer üç ayağın bağlanması gerekmektedir. ”Bismillah Allahu ekber” denilmesinin sonrasında, kurbanın çene altında yemek borusu, nefes borusu, ve iki adet de şah damarının kesilmesi gerekmektedir. Bu kurban kesme işlemlerinin gerçekleştirilmesinden sonra ise, kurbanın tamamen cansız hale gelene kadar beklenmesi gerekmektedir. Kurban hareketsiz kaldığında, kafasının vücudundan ayrılması gerekmektedir. Bunun sonrasında ise, kurban kesme işlemine kurbanın yüzülmesi ile devam etmek gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası