Kurban Eti Nasıl Pay Edilir? Kurban Eti Nasıl Dağıtılır?

Kurban Eti Nasıl Pay Edilir? Kurban Eti Nasıl Dağıtılır?

Kurban eti nasıl pay edilir sorusunun yanıtı, Kurban bayramı 2022 öncesinde çok merak edilen konular arasında yer alıyor. Bazı kişiler kurbanın 1/3’ünü dağıtır ve gerisini kendilerine bırakırken, kimileri de 2/3’ünü dağıtarak gerisini kendilerine bırakıyorlar.Bir de kurban bayramında hayvanlara işkence edildiğini düşünenler var.

Ancak Kur’an-i Kerim’de Hz. İbrahim‘in oğlu Hz. İsmail’i kurban etmemesi için ona bir kurbanlık gönderildiği açık bir şekilde ifade edilmiştir. Dolayısı ile kurban ibadeti dinimizce meşru bir ibadet olup, durumu müsait olan kişilerin de kurban kesmesi gerekmektedir. Tıpkı zekat da vermeleri gibi…Dinimiz paylaşım dinidir.

Kurban Eti Nasıl Dağıtılır

Kurban Eti Nasıl Pay Edilir

Hangi hayvanlar kurbanlık olur ve kurban nedir sorularının yanıtlarını sitemiz içerisinde daha önce sizlere aktarmıştık. Fakat kurban eti nasl pay edilir sorusunun yanıtlarının da doğru bilinmesi gerekir. Aksi halde yapılan ibadet yine tam anlamı ile uygulanmamış olur. Peygamberimiz Hz. Muhammed’in bu konuda birönerisi vardır:

İlk olarak kesilen kurban etinin 3’e bölünmesi önerilir. Ardından bu 3 eşit parçadan birinin bölüştürülerek kurban kesme gücü olmayanlara dağıtılması gerektiği bildirilir. Diğer 1/3’lük parçanın ise akrabalar arasında dağıtılması gerektiği belirtilir. Geri kalan kısım ise kurban kesen kişinin evine bırakılmalıdır.

Kurban etinin tamamını eve bırakabilmek de mümkündür. Ancak bunun yanında, günümüzdeinsanların geçim sıkıntısı çektikleri ve hatta et alamadıkları düşünülünce, kurban etinin tamamının yoksullara dağıtılması da mümkün bir davranıştır. Hatta bu konu hakkında bilgisi olanlar,bu davranışın daha makbul olduğunu belirtmektedirler.

Kurban Eti Nasıl Pay Edilir

Kurban Eti Nasıl Pay Edilir

Şafii mezhebine bakıldığında ise yine kurban etinin tamamının eve bırakılması mümkün olabilir. Ancak az da olsa bir kısmının yoksullara dağıtılması gerekli olarak değerlendirilmektedir.

Kurban Eti Nasıl Pay Edilir?

Kurban eti nasıl pay edilir sorusuna yanıt alabilmek adına dağıtımın eşit şekilde yapılması gerekmektedir. Bu noktada et eşit parçalaraayrılmalı ve bunun için de tartı kullanımı gerçekleştirilmelidir. Bunun için kurban etinin sakatatı da paylaştırılmalıdır. Yani kurban etinin yenilebilen tüm bölümlerinin paylaştırılması gerektiğini söyleyebiliriz.

Peki ya kurban eti tartılmadan paylaşılır ve sonrasında helalleşilirse ne olur? Bu uygulamanın yapılması caiz olarak görülmediği gibi faiz olarak bile değerlendirilebilmektedir. Peki kurban eti tartılmadan nasıl paylaşılır? Bunun için kurban etinin toplam 7 kişiye verilmesi gerekmektedir.

Her birine et ayrılmalı ve dört kişiye bu et ile birlikte birer bacak verilmelidir. Beşinci kişiye et ile birlikte deri verilir. Altıncı kişiye et ile birlikte hayvanın başının verilmesi gerekmektedir. Kalan son kişiye ise kalan etin verilmesi uygundur.

Eğer kurban eti paylaştırılırken tartı kullanılabiliyorsa, paylaştırılan etin dağıtımı sırasında kuraçekilmesi önerilmektedir. Bir kişiye kol, birkişiye bacak verilecek ise hangisine kol verileceği konusunda kura çekimi yapmanın daha adaletli olacağı düşünülmektedir.

Kurban eti nasıl pay edilir sorusunun yanıtlarını verirken şu bilgiyi de paylaşmadan geçmemeliyiz: kesilen et bölüşülmeden önce, ete ortak olanların etin bir kısmını pişirerek yemeleri önerilmektedir. Aynı mutfağı kullanan baba oğul ya da karı kocanın bile kurban etini tartarak bölüşmeleri caiz görülmektedir.

Kurban bayramı beslenmesi nasıl olmalı sorusunun yanıtlarını linke tıklayarak alabilirsiniz.

Kurban Eti Nasıl Dağıtılır?

Kurban eti nasıl dağıtılır sorusuna yanıt arayan pek çok kişi için peygamberimizin önerileri yol göstericidir. Buna göre kurban eti kesildikten sonra üç eşit parçaya bölüştürülmeli ve bu parçaların bir kısmı yoksullar arasında bölüştürülmelidir. Diğer kısım ise akrabalar ve komşular arasında paylaştırılmalıdır.

Parçalardan kalan son kısımın ise kurban kesen kişinin evine bırakılması önerilir. Ancak eğer kurban kesen kişinin maddi durumu yeterince iyi değilse ve evde çok fazla insan yaşıyorsa, kurban etinin tamamının eve bırakılmasında da herhangi bir sakınca bulunmamaktadır.

Kurban eti nasıl dağıtılır sorusuna yanıt bulmaya çalışırken etin tartı ile tartılarak eşit parçalara bölüştürülmesi önerilmektedir. Bu parçaların bölüştürülmesi sırasında hayvanın sakatatı da dahil, yenilebilecek olan tüm kısımlarının kullanılması gerektiği önerisinde bulunmadan da geçmemeliyiz.

Kurbanlık alırken nelere dikkat edilmeli, kurbanlık kesimi nasıl yapılır ve kurban bayramı tatili 2022 konularında bilgi sahibi olmak için de linklere tıklayabilirsiniz. Yapacağınız ibadetin doğru olması, ibadetinizin şartlarını tam olarak yerine getirmiş olmanız anlamını taşıyacağı için daha makbuldür. Bu nedenle tüm bilgileri, kurban ibadeti yapmadan önce öğrenmeli ve gerektiği şekilde uygulamaya dikkat etmelisiniz.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.