Kurban Bayramı Namazı Nasıl Kılınır? Bayram Namazı Kaç Rekattır?

Bu yazımızda sizler için, kurban bayramı namazı nasıl kılınır, bayram namazı nasıl kılınır, bayram namazı kaç rekattır… gibi soruların yanıtlarını vermeye çalışacağız. Bayram namazı nasıl kılınır ayrıntılı bilgileri, bayram namazı nasıl kılınır, ve kurban bayramı namazı nasıl kılınır sorusunun yanıtı ile birlikte, bayram namazı kaç rekattır diyenlere detaylı bir şekikde anlatılacaktır. İsterseniz hemen soralım: bayram namazı nasıl kılınır? Kurban bayramı nasıl kılınır?

Bayram namazı nasıl kılınır sorusunun yanıtlarını vermeden, kurban bayramı nasıl kılınır anlatmadan önce belirtelim ki: kurban bayramı namazında ezan, ya da kamet bulunmamaktadır. Peki bayram namazı nasıl kılınır ayrıntılı bilgileri nelerdir?
Kurban bayramı namazı nasıl kılınır? Bayram namazı kılacak olan cemaatin, bayram namazına hazırlanması gerekmektedir: Niyet ettim bayram namazını kılmaya, uydum burada hazır olan imama… şeklinde, bayram namazına niyet etmek gerekmektedir. Bunun sonrasında iftitah tedbirinin alınması, ve ellerin bağlanması gerekmektedir. Belirtilen sıralamanın gerçekleşmesinin sonrasında ise bayram namazına başlanır.
Öncelikle Sübhaneke okunur. Sonrasında ise imam tarafından üç sefer açıktan tekbir alınır. İmamın tekbirlerini, cemaatin de içinden tekrar etmesi gerekmektedir. Kurban bayramı namazı sırasında tekbirleri alacağınız sırada ellerinizi kulaklarınıza kadar kaldırmanız, sonra, ilk iki tekbirin ardından yanlara indirmeniz, bunun da sonrasında ellerinizi bağlamanız gerekmektedir. Bunun sonrasında imam tarafından Fatiha, ardından da bir sure, ya da bir ayet okunur. Daha sonra rüku, ardından da secdeye gidilir. Bunun sonrasında kalkılır, ve kurban bayramı namazı için ikinci rekata geçilir.
İmam önce Fatiha’yı, sonrasında da bir sure, veya ayeti okur, ve bunun ardından da açıktan üç sefer tekbir alır. İmamın tekbirleri sırasında cemaatin de içinden tekbirleri tekrar etmesi gerekmektedir; ancak tekbirlerin öncesinde eller kulak hizasına kadar kaldırılmış olmalıdır. Tekbirler alınırken ise ellerin yanlara bırakılması gerekmektedir. Son tekbirde ise, rüku, ve secdeye gidilmektedir. Secdenin ardından ise oturulması gerekmektedir.
Ettehiyyat, Allahümme Salli, Allahümme Barik; ve diğer dualar, oturulmuşken okunur. Duaların ardından sağa, sonra da sola selam verilir, ve bunun da sonrasında bayram namazı tamamlanır.
Bayram namazının sonrasında imamın minbere çıkması, ve bayram hutbesini okuması gerekmektedir. Bayram hutbesini okurken, imamın her tekbir getirmesinde, cemaatin de alçak sesle imama eşlik etmesi gerektiği unutulmamalıdır…
Bayram namazı kaç rekattır sorusunun yanıtını merak edenler, kurban bayramı namazı nasıl kılınır sorusunun yanıtı ile birlikte, bayram namazı kaç rekattır sorusunun yanıtını da öğrendiler, ancak, bayram namazı kaç rekattır sorusunun yanıtını bir kere daha net olarak vermek istersek: kurban bayramı namazı iki rekattır diyebiliriz…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası