Kurbanlık Alırken Nelere Dikkat Edilmeli? İyi Bir Kurbanlık Nasıl Seçilir?

Kurbanlık Alırken Nelere Dikkat Edilmeli? İyi Bir Kurbanlık Nasıl Seçilir?

Kurbanlık alırken nelere dikkat edilmeli? Bu sorunun yanıtları Kurban bayramı tatili 2022 yaklaşırken, kurban kesmeyi düşünen herkes tarafından araştırılıyor. Sağlıklı kurbanlık alınmalı ki gönül rahatlığı ile yenilebilsin. Günümüzde çok konuşulmasa da kısa zaman öncesine kadar maymun çiçeği virüsü sağlıksız et yemek ile de bulaşabilir şeklinde haberler oldukça yaygındı.

Hayvan pazarlarındaki hareketlilik bugünlerde oldukça yoğun. Ve herkesin aklında uygun fiyata kurbanlık alabilme fikri var. Bunun için bazı kişiler kurbanlıklarını erken alıp, kurban bayramına kadar evde beslemeyi tercih ediyorlar. Bazıları ise kurbanlığını bayramın son günü almayı tercih ediyor. Böylece fiyatın düşebileceğini düşünenler var.

İyi Bir Kurbanlık Nasıl Seçilir

Kurbanlık Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

Siz hangi grupta yer alıyorsunuz bilmesek de bildiğimiz tek şey,ne zaman alırsanız alın sağlıklı birkurbanlık almanızın gerekliliği. Bu nedenle de kurbanlık alırken nelere dikkat edilmeli sorusunun yanıtlarını bilmeniz önemli. Tarım Ve Orman Bakanlığı tarafından geliştirilmiş olan Türkvet uygulaması bu konuda size yardımcı olacaktır.

Peki Türkvet ne işe yarıyor? Uygulamayı telefon ya da tabletinize indirerek, satın almayı düşündüğünüz koyun, koç, sığır, dana… gibi hayvanların kulaklarında yer alan küpe numaralarını uygulamaya giriyorsunuz. Ve sonrasında karşınıza o hayvanın sağlık durumuna ilişkin sahip olmanız gereken tüm bilgiler çıkıyor.

Bu noktada satın almayı düşündüğünüz kurbanlık hakkında sahip olmak istediğiniz tüm bilgileri edinmiş oluyorsunuz. Ve böylece içinize seçen kurbanlığın alımı sizin açınızdan daha kolay olabiliyor. Peki bunun haricinde hangi detayları bilmeli, iyi bir kurbanlık için nasıl seçim yapmalısınız?

Kurbanlık Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

Kurbanlık Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

Muhtemelen pek çok kişi, sağlıklı olması kaydı ile en uygun fiyata alabileceği kurbanlığı seçecektir. Ancak herkes için durum bu şekilde de işlemiyor. Dolayısı ile dikkat etmeniz gereken detayların anlatımını gerçekleştirelim. Kurbanlığı aldıktan sonra kurbanlık kesimi nasıl yapılır sorusunun yanıtını da sitemiz içerisinde bulabilirsiniz.

Kurbanlık Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Kurbanlık alırken nelere dikkat edilmeli sorusunun yanıtları için aslında sağlıklı hayvan satışı adına Tarım Ve Orman Bakanlığı gerekli önlemi alıyor. Ve kurbanlık olarak satışı gerçekleştirilecek olan hayvanların farklı şehirlere sevkleri yapılmadan önce kan tahlilleri yapılarak, elde edilen sonuçlar kurbanlıkların sağlık durumlarına işleniyor.

Hatta bunun da 3 ay daha öncesine gidilecek olursa, farklı şehirlere gönderilecek olan hayvanların ilk olarak karantinaya alınmaları sağlanıyor. Ve 3 ay boyunca karantinada bulunan hayvanların yanına başka bir hayvan girmediği gibi, karantinada bulunan hayvanların yanından başka bir hayvanın çıkışı da engelleniyor.

Ve sonrasında bulunulan çevrenin 10 kilometre yakınında herhangi bir hastalık tespit edilmemiş ise hayvanların farklı şehirlere sevkleri gerçekleştiriliyor. Ancak her ne kadar sağlık önlemleri alınsa da satışı yapılan kurbanlıkların yasal yollardan satılıp satılmadıkları konusundan da emin olunması gerekiyor.

Bu noktada kurbanlık alırken nelere dikkat edilmeli sorusunun yanıtları büyük önem arz ediyor. Herhangi bir kaydı bulunmasa da Çünkü her hayvanın sağlık kaydı yapılmamış olabiliyor. Şöyle ki köyünüzde komşunuzun sattığı ve size uygun fiyata vereceği koyunun sağlık kaydını Türkvet uygulamasında bulamayabilirsiniz. Burada hayvana bakarak durumunu siz anlamalısınız.

• Alacağınız kurbanlığın kulak küpesi, pasaport ve başka şehirden getirilmiş ise veteriner sağlık raporuna mutlaka bakmalısınız.

• Hayvanın duruşunun canlı olup olmadığını kontrol edin.

• Ağız ve burnundan salya akıp akmadığına bakın. Hastalık varsa bu noktalardan anlayabilirsiniz.

• Hayvanın cildinde yara olmaması önemliiken, tüyleri de parlak görünmeli ve yatık olmalıdır.

• Hayvanın geviş getirmesi aklınıza soru işareti getirmemeli. Bu sindirim sisteminin çalıştığını ve sağlıklı olduğunu göstermektedir.

• Gebe olabileceği için dişi kurbanlık seçmemeye dikkat edilmelidir.

• Zayıf hayvan almamaya da özen göstermek gerekir. Ancak bazı üreticiler mısır slajı yedirdikleri kurbanlıkların işkembelerini şişirmeye çalışmakta ve böylece ağır çekmesini hedeflemektedirler. Hayvanın ne ile beslendiğini anlamak da oldukça zordur.

İyi Bir Kurbanlık Nasıl Seçilir?

İyi bir kurbanlık nasıl seçilir sorusunun yanıtı için ilk olarak almayı düşündüğünüz kurbanlığın duruşunun canlı olup olmadığına bakmalısınız. Ağzından ve burnundan akan salya da size onun sağlık durumu hakkında bilgi vermektedir. Gebe olma ihtimalini göz önünde bulundurarak dişi kurbanlık almamaya özen göstermelisiniz.

Çok zayıf kurbanlık almayı seçmemeli ve bu noktada hayvanın ne ile beslendiğini de öğrenmelisiniz. Koyun alacaksanız 1 yaşını, sığır ve manda alacaksanız 2 yaşını, büyükbaş hayvan alacaksanız da 3 yaşını doldurmuş oldğundan emin olmalısınız. İyi bir kurbanlık nasıl seçilir sorusunun yanıtları arasında mısır slajı ile beslenen hayvanların alınmamasının önemi büyüktür.

İki gözü de gören kurbanlık alınmalıdır. Tek gözü gören bir hayvan kurbanlık edilemez. Bununla birlikte kulakları ve boynuzlarının yerinde olması gereken kurbanlıkta, kuyruğun da en az 1/3’ü bulunmalıdır. Kurbanın ayaklarında bir hastalık olmadığı da kontrol edilmelidir. Hayvanın kesileceği yere kendi ayakları üzerinde gitmesi önemlidir.

Kurban bayramı tatili 2022 yaklaşırken, sizin de almayı düşündüğünüz kurbanlık için araştırmalara başlamanız önemlidir. Kurbanlık alırken nelere dikkat edilmeli sorusu buradaki en önemli detaylar arasında yer almaktadır.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.