Kan Aldırmak Orucu Bozar Mı?

Kan Aldırmak Orucu Bozar Mı?

Orucu bozan durumlar Ramazan ayında sık sık merak ediliyor. Kan vermek orucu bozar mı, kan aldırmak orucu bozar mı ve diyaliz orucu bozar mı da, bu soruların en çok merak edilenleri arasında yer alıyor. Öncelikle şunu belirtelim ki, Ramazan ayı affedilme, kurtuluşa erme ayı olarak biliniyor. Bununla birlikte, dinimiz İslam, kesinlikle Müslümanlara eziyet etmiyor. Bu nedenle, sağlığınız elvermediğinde, doktorunuz izin vermediğinde oruç tutmamanız gerekiyor. Ancak herhangi bir beklenmeyen durumda kan vermek ya da kan aldırmak gerekebiliyor. Diyanet işleri Başkanlığı, yapmış olduğu açıklama ile, kan vermek orucu bozar mı sorusunun yanıtını ve daha fazlasını açıkladı.

Kan Aldırmak Orucu Bozar Mı?

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, kan vermek, kan aldırmak, orucu bozan durumlar arasında yer almıyor. Ancak, kan almak, beslenmek ve gıda alımı gibi düşünülerek, orucu bozan durumlar arasında yer alıyor ve bu gibi bir kan alma durumunda, orucun kazaya bırakılması gerektiği belirtiliyor.

Kan aldırmak orucu bozar mı sorusuna Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed de açıklamada bulunup, kan aldırmaya ek olarak kusmanın ve ihtilam olmanın da orucu bozmadığını belirtiyor. İhramlı iken, oruçlu olduğu halde kan aldıran Peygamber Efendimiz, kan aldırmanın orucu bozmadığını kendisi de örnek olarak bizlere göstermiş oluyor.

Diyaliz Orucu Bozar Mı?

Diyaliz, böbrek yetmezliği hastalarına uygulanmakta olan bir tedavi yöntemi olup, iki farklı çeşidi bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi Periton Diyaliz’dir. Hastanın karın boşluğuna verilen bir sıvı şeklinde uygulanmakta olan Periton Diyalizde, hastanın karın zarı kullanılmaktadır. Periton Diyalizin amacı, hastanın kanında bulunan zararlı maddelerin arındırılması ve sıvı dengesinin sağlanmasıdır.

Diyalizin diğer türü ise HemoDiyaliz adı ile bilinmektedir. HemoDiyaliz’de, hastanın tüm kanı vücut dışına alınıp, bir makineden geçirilen bu kan süzülür. Sonrasında ise temizlenen kan hastanın vücuduna geri verilir. HemoDiyaliz işlemi, hastanın kolu kullanılarak yapılır ve işlemin böylece daha kolay gerçekleşmesi sağlanır. Kan akışı kolda daha kolaydır. Vücuda temiz kanın verilmesi sırasında kullanılan makinede, hastanın sağlığı için gerekli, kan haricinde başka maddeler de bulunmakta olup, bu maddelerin içerisinde gıda içerikleri de bulunmaktadır. Her ne kadar ağız yolu ile alınıyor olmasa dahi hastanın vücuduna gıda girişi sağlanmaktadır.

Peki orucu bozan durumlar arasına diyaliz girer mi? Diyaliz orucu bozar mı? Bu sorunun yanıtını şu şekilde vermemiz gerekir: Vücuda, hastanın kendi kanı haricinde, diyaliz işlemi sırasında farklı bir sıvı verilecekse, diyaliz orucu bozar. Ancak sadece hastanın kendi vücudundan alınan kan temizlenerek vücuda geri verilecekse, diyaliz de orucu bozmaz. Ancak diyaliz hastalarının, böbrek yetmezliği dolayısı ile, diyaliz orucu bozmasa dahi, oruç tutmamaları, sağlıkları açısından önerilmektedir.

Eski Yorumlar
  1. Fırat

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.