Kadınlar Adet Gününde Oruç Tutabilir Mi?

Kadınlar Adet Gününde Oruç Tutabilir Mi?

Kadınlar hayızlı iken oruç tutabilir mi, kadınlar hayız halinde oruç tutabilir mi, kadınlar adet gününde oruç tutabilir mi…? Her Ramazan ayında özellikle kadınlar tarafından en çok merak edilen sorular arasında yer almaktadır bu sorular. Bir kadın sürekli oruç tutuyorsa ve bir gün tutmadığında da genellikle onun adet günü olduğu çevresi tarafından düşünülmektedir. Pek çok kadın, etrafında bu izlenimin oluşmaması için oruç tutmadığını söylemez; hal böyle olunca da orucunu tutar. Peki hayız halinde iken oruç tutmak caiz midir? Dinimizce hükmü nedir? Tüm bu soruların yanıtlarını ilerleyen bölümlerde bulabileceksiniz. O halde sizi daha fazla bekletmeden, ilk olarak hayız nedir sorusunun yanıtını verelim.

Hayız, her sağlıklı kadının, 28 – 35 gün arası bir dönemde görmüş olduğu kanamadır. Bu durum hayızdan çok, adet ya da regl olarak bilinmekte olup, kirli kanın vücuttan dışarı atılması durumudur. Eğer söz konusu hayız hali gerçekleşmez ise kadının gergin, sinirli, şişkin olması, kist gibi ciddi bir sağlık sorununun söz konusu olması ya da menopoz durumları ortaya çıkar. Bu nedenle, düzenli hayız hali sağlıklı bir kadın için önemlidir.

Kadınlar Hayızlı İken Oruç Tutabilir Mi?
Kadınlar Hayız Halinde Oruç Tutabilir Mi?
Kadınlar Adet Gününde Oruç Tutabilir Mi?

Her sene Ramazan ayında, her kadın tarafından merak edilen bir sorudur bu: kadınlar adet gününde oruç tutabilir mi? Çünkü Ramazan ayı ibadet ayıdır. Bu ay, ibadetlerin en çok yapıldığı ve sevabının en çok olduğunun bilindiği aydır. Oruç tutulur, Kur’an-i Kerim okunur, namaz kılınır, dua edilir… Ancak tüm bu ibadetlerin yerine getirilebilmesi için, kadınların da erkeklerin de gusül abdestinin bulunması gerekmektedir. Adet kanaması gusül abdestini bozar. İşte bu nedenle, kadınlar hayızlı iken oruç tutabilir mi sorusunun yanıtı hayır şeklinde olacaktır.

Kadınlar hayız halinde oruç tutabilir mi sorusunun yanıtı olumsuz olmakla birlikte, Kur’an-i Kerim de okuyamaz; çünkü ona dokunamazlar. Ancak ezbere bildikleri duaları okuyabilirler. Yüksek sesle dua okumaması da gereken kadınlar, adet dönemlerinde, normalden biraz daha kısık tonda dua okumalıdırlar. Nifas hali; yani lohusalık döneminde de oruç tutmaması gereken kadınlar, lohusalık kanaması dolayısı ile nifas döneminde oruçtan men edilirler.

Adet kanamasının gusülü bozması dolayısı ile hayız halinde oruç tutmak dinimizce caiz değildir; gusül demek tüm vücudun arınması demektir. Ve kan dolayısı ile bozulur. Ama Ramazan bayramı sonrasında; istenilen bir dönemde, kaza orucu tutularak, adet döneminde tutulamayan oruçlar kaza edilebilir. Kaza orucu, oruç kaç gün tutulamadı ise o kadar gün tutulmalıdır. Ancak regl dolayısı ile kılınamayan namazların kaza edilmesine gerek bulunmamaktadır.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.