Hangi Kronik Hastalığı Olanlar Doktor Kontrolünde Oruç Tutmalı?

Pek çok insanın dini duyguları, zaman zaman sağlıklarının önüne geçiyor, ve oruç tutması riskli olan kişiler dahi oruç tutuyor, ve sağlıklarını riske atıyorlar. Oysa, düzenli kontrollerini gerçekleştiren, ve kronik hastalıkları bulunan pek çok kişi, doktorunun kontrolünde oruç tutabilir. Peki kronik hastalığı bulunan hangi kesim doktor kontrolünde oruç tutabilir? Kimler doktorlarına, oruç tutabilir miyim diye sorabilirler? Bu yazımızda bu kişilerden söz edeceğiz…

Diyabet hastalarının oruç tutması, eğer kan şekerini düşürücü ilaç; ya da insülin kullanıyor iseler riskli olabilir. Bu kişilerin, oruç tutmak için doktor izni almaları önerilmektedir.
Ağır kalp yetmezliği sorunu ile karşı karşıya bulunan kişiler, oruç tutmak için doktor izni almaları gerekmektedir; ancak bu şekilde oruç tutmak ile ilgili sorun yaşayıp yaşamayacaklarını öğrenebilirler.
Hamilelerin oruç tutması için de doktor iznine ihtiyaçları bulunmaktadır. Hamilelerin oruç tutması, özellikle hamileliğinin ilk üç ayında, ya da son üç ayında olan kişiler için risk taşımaktadır.
Kan şekeri düşen kişilerin oruç tutması da, eğer kan şekeri düşüklüğü ile sık olarak karşılaşılıyorsa sakıncalıdır, ve doktor kontrolünde olmaları gerekmektedir.
Mide ülseri olanların oruç tutması, ve onikiparmak bağırsağı ülseri olan kişilerin oruç tutması da risk arz etmektedir, ve doktora danışılarak oruç tutulması gerekmektedir.
Kronik böbrek hastalarının oruç tutması, ve kronik karaciğer hastalarının oruç tutması da bir risk durumu arz eder; ve bu kişilerin de doktorlarından, oruç tutmak için izin almaları gerekmektedir.
Kanser ve benzeri tedavisi zor olan hastaların oruç tutması risk arz ettiği gibi, zor bir ameliyat geçirmiş olan kişilerin de oruç tutmaları risklidir, doktor kontrolünde olmaları gerekmektedir.
Oruç tutmak için doktorundan izin alması gereken diğer kişiler ise, sağlıklarının kötüleşmesine neden olacak bir davranışta bulunmaları muhtemel olan kişilerdir. Mutlaka, herhangi bir şüpheli durum söz konusu ise doktorlarına başvurmaları; ve onun önerisi ile oruç tutmaları gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası