Fitre Nedir? 2014 Fitre Ne Kadar?

Bu yazımızda sizlere, fitre nedir, kimler fitre vermelidir, fitre kimlere verilir, 2014 fitre ne kadar… şeklindeki soruların yanıtlarından söz edeceğimizi belirtmemiz fgerekmektedir. Eğer siz de fitre nedir, fitre kimlere verilir, ve kimler fitre vermelidir… gibi soruların yanıtları ile birlikte, 2014 fitre ne kadar sorusunun yanıtını almak istiyorsanız, zaman kaybetmeden bilgilerimizin aktarımını sizler için gerçekleştirmeye başlayalım…

Fitre nedir? Xekat vermekle yükümlü olan, ve hayatını, o seneki ramazan ayının sonuna kadar sürdürmüş olan kişilerin vermesi gereken bir sadaka şeklinde tanımlanabilmektedir.
Fitre kimlere verilir? Genel olarak müslüman kişilere verilmesi gerektiği belirtilmektedir. Elbette, durumu yoksul olan kişilere verilmesi gerekmektedir. Bunun dışında, fitrenin verileceği kişinin, ya da sağlık durumunun bir önemi bulunmadığını belirtmeliyiz.

Fitre ne zaman verilir? Ramazan bayramında, bayram namazının öncesinde verilmesi gerektiği belirtilen fitrenin, aslında ramazan bayramından daha önce, ramazan ayının içerisinde verilmesi gerekmektedir. Yoksul olan kişi ancak bu şekilde kendisini ramazan bayramına hazırlayabilmektedir.

2014 fitre ne kadar? 2014 yılı için belirlenen en düşük fitre miktarı 10 TL olarak belirtilmektedir. Bununla birlikte, fitre için belirtilmiş olan bir üst sınırın bulunmadığını, isteğiniz, ve yaşam şartlarınıza göre fitre verebileceğinizi belirtmemiz gerekmektedir.

Kimler fitre vermelidir? Fitre vermesi gereken kişiler müslüman, ve aynı zamanda da hür olmalıdırlar. Akıl sağlığı yerinde olmayan, ya da ergenlik çağına ulaşmamış kişilerin fitrelerinin ise vekilleri tarafından verilmesi gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası