Çocuğum Oruç Tutmak İstiyor

Çocuğum oruç tutmak istiyor diyen aileler için bu yazımızda yarım gün oruç hakkında bilgiler vereceğiz. Yarım gün oruç tutulur mu, yarım gün oruç tutmak günah mıdır şeklinde sorularınızın yanıtlarını yazımız içerisinde bulabileceksiniz. O halde zaman kaybetmeden çocuğum oruç tutmak istiyor diyenler için gerekli bilgilerimizden söz etmeye başlayalım… Çocuklar için yarım gün oruç tutmak nasıl oluyor bir öğrenelim…

Çocuğum oruç tutmak istiyor dediğiniz bu zamanlar, yaz aylarının en sıcak olduğu, çocukların suya; ve enerjiye en çok gereksinim duyduğu zamanlar olarak göze çarpıyor. Bu nedenle, bizim metabolizmamızdan çok farklı şekilde çalışan çocuğumuzun metabolizmasını oruca alıştırmak adına, ilk olarak yarım gün oruç tutmak tekniğini denemeliyiz. Yarım gün oruç tutulur mu sorusunun yanıtı bu nedenle çocuklar için olumlu olabilmektedir. Bu anlamda, yarım gün oruç tutmak günah mıdır sorusunun yanıtı, ergenlik yaşına gelmemiş olan çocuklar için hayır şeklinde verilebilmektedir.

Yarım Gün Oruç Nasıl Tutulur?

İlk olarak çocuğunuzu gece sahura kaldırmalı, ve sizinle birlikte yemek yemesini sağlamalısınız. Sonraki yapmanız gereken ise, öğlen, ya da öğleden sonra için ona, içerisinde et bulunan bir yemek, ya da bulgur olan doyurucu bir şeyler yedirmektir. Böylece, karnı doyacak olan çocuk, gereksinim duyduğu enerjiyi de almış olacaktır.

Yemek ile birlikte çocuğa mutlaka suyun da içirilmesi gerektiği unutulmamalıdır. Ancak bu şekilde çocuk oruca alışabilecek; aynı zamanda vücudunun gereksinimlerini de karşılamış olacaktır.

Yarım gün oruç tutmak sonrasında yemeğini yiyerek suyunu içen çocuk, ardından iftara kadar yeniden orucuna devam edebilir; ve bu sayede iftar alışkanlığını da kazanabilir. Ancak, hem yarım gün oruç tutmak, hem de sonrasındaki zamanda yediği yemeklerin tamamını çok iyi çiğnemesi gerektiğini de unutmamak gerekir. Aksi halde sindirim problemlerinin yaşanması muhtemel olacaktır.

Çocuk, yarım gün oruç tutmak sırasında gereksinim duyduğu şeker ihtiyacını, içeriğinde meyve şekeri bulunan; ve suları da olan meyvelerden karşılamalıdır. Şeftali, karpuz, kiraz… gibi meyveler bu anlamda oldukça idealdirler.

Yarım gün oruç tutmak sırasında sudan bir sefer söz ettik, ama, eğer çocuk dış ortamda çok uzun zaman geçiriyorsa, oyun oynuyor; spor yapıyorsa, çocuğun terlemesi muhtemel olup, suya daha çok gereksinim duyabilmektedir. Bu gibi durumlarda, ya çocuğun su gereksinimi karşılanmalı; ya da terlemesi önlenmelidir.

Yarım Gün Oruç Tutmak Günah Mıdır?

Çocuklar için yarım gün oruç tutmak günah değildir. Çocuğun oruca alıştırılması adına gerçekleştirilen bu süreç, her gün de değil, zaman zaman tekrarlanmalı, ve çocuğun vücudunun verdiği tepki gözlemlenmelidir. Sonrasında, eğer bir problem yok ise çocuğum oruç tutmak istiyor dileğine karşılık verilerek oruç tutmasına izin verilebilir.

Bu süreçte çocuğun kilosunun da takip edilmesi gerekmektedir. Her gün tartılması gereken çocuğun, bir de idrar rengine bakılmalıdır. Renk her zamankinden koyu ise, çocuk yetersiz su alıyor, oruç ona zarar veriyor demektir. Kilo kaybı da iyi olarak değerlendirilmemektedir.

Sahurda çocuğa, içeriğinde yağ, ve protein bulunan yiyecekler tükettirilmeli; ancak bunun yanında şekerli, ve tuzlu şeylerden olabildiğince uzak tutulmalıdır. Aksi halde çocuk hem acıkacak, hem de susayacaktır. Bunun yanında, sulu meyvelerden çok olmamak kaydı ile çocuğa tükettirilebilir. Yiyeceklerine az miktarda şeker, ve bal eklenebilir. Süt, yoğurt, yumurta, tereyağı… en ideal sahur yiyecekleri arasında yer almaktadır.

Oruç tutacak olan çocukların uyku düzenine kesinlikle dikkat edilmeli, akşamları olabildiğince erken yatmaları sağlanmalıdır. Oruç sırasında da uyumaları sağlanacak olursa; uykuya bağlı problemlere karşı çocuk korunmuş olacaktır. Ayrıca, çocukların oruç sırasında güneşe maruz kalmaları halinde, şuur kaybı, hatta baygınlık yaşayabilecekleri de unutulmamalıdır.

Latest Comments
 1. İsimsiz

  Buna ergenliğe girmiş çocuklar da dahil mi

  • Almina

   Ergenliğe girmiş olan çpcuklar oruç tutabilecek durumda olup, zaten artık oruç tutmaları da dinimize göre gerekmektedir. Tabi herhangi bir sağlık sorunu; ya da düzenli kullanması gereken bir ilaç, beslenme destek ürünü vs yoksa.

 2. Anonim

  yarım gün oruç öğle namazına kadar mı tutulur

 3. LARA

  Kaç ile kaç yaş arası çocuklar için uygun

  • Almina

   Ergenlik dönemi öncesi, oruç tutmak isteyen ama tüm gün oruca dayanamayacağını bildiğiniz çocuğunuz için uygun olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası