2022 Cemaziyelevvel Ayı Ne Zaman? Fazileti Ve Anlamı Nedir?

2022 Cemaziyelevvel Ayı Ne Zaman? Fazileti Ve Anlamı Nedir?

2022 Cemaziyeelevvel ayı ne zaman sorusunun yanıtları, son günlerde pek çok kişi tarafından araştırılıyor. Genellikle üç aylar olarak bilinen Recep, Şaban ve Ramazan ayları ile ilgili aramalar yapıldığı için pek çok kişi hicri takvimin diğer ay tarihlerini bilmiyorlar. Biz de bu konuda MaviBoncuğum olarak sizlere yardımcı olmak istedik.

Hicri takvimin beşinci ayı olan Cemaziyeelevvel ayı Rebiülahir ayının sonrasında başlayacak. Ve ondan “Büyük tövbe ayı” olarak da söz edebilmemiz mümkün. Fazileti de bu nedenden dolayı çok fazla araştırılıyor. İlk olarak 2022 Cemaziyelevvel ayı ne zaman sorusunun yanıtını aktarıp, ardından da bu ay ile ilgili merak ettiğiniz pek çok noktaya değineceğiz.

2022 Cemaziyelevvel Ayı Ne Zaman?

2022 Cemaziyelevvel ayı ne zaman sorusunun yanıtını verirken aslında öncelikle şu bilgiyi aktarmamız gerekiyor: Hicri takvimde aylar Miladi takvimden farklı olarak,her sene bir önceki seneden 10 ya da 11 gün önce başlarlar. Buna göre 2020 yılında 16 Aralık’tabaşlayan Cemaziyelevvel ayı 2021 yılında 5 Aralık’ta başlamıştı.

Cemaziyelevvel Ayının Fazileti

2022 Cemaziyelevvel Ayı Ne Zaman

2022 Cemaziyelevvel ayı ne zaman sorusunun yanıtını ise 25 Kasım 2022 ilk gün ve 23 Aralık 2022 son gün şeklinde verebiliriz. Bu tarihler arasında ayın fazileti için önemine uygun ibadetlerde bulunabilirsiniz. Hicri takvimin beşinci ayı olan Cemaziyelevvel ayı, halk arasında büyük tövbe ayı olarak da bilinmektedir.

Cemaziyelevvel Ayının Fazileti

Cemaziyelevvel ayının fazileti hakkında bilgi verirken, İslam tarihinde, bu ayda çok önemli olayların cereyan ettiğini belirtmek isteriz. Peygamber Efendimizin kızı Hz. Fatıma ve damadı Hz. Ali ile çocukları Hz. Zeynep Bint Ali Cemaziyevvel ayında dünyaya gelmişlerdir. Hz. Zeynep Bint Ali Peygamber Efendimizin ilk kız torunudur.

Hz. Ömer bu ayda halife olmuş, Hz. Fatıma bu ayda doğduğu gibi yine bu ayda ölmüştür. Yine Peygamber Efendimizin torunlarından olan Hüseyin’in oğlu Zeynelabidin bu ayda dünyaya gelmiştir. Peki Cemaziyelevvel ayının fazileti bu derece fazla iken ve kendisinden büyük tövbe ayı olarak söz edilirken Cemaziyevvel ayının anlamı hakkında bilgi sahibi miyiz?

Cemaziyelevvel ayı hicri takvimin beşinci ayı olmakla birlikte bu ada kaynaklık eden Cemazi sözcüğü ise Arapça kökenli. Ve anlamı yağmursuz alan. Evvel kelimesi ise önce anlamına geldiği için yağmursuz alandan önce ya da yağmursuz alan öncesi şeklinde Türkçe’ye çevrilebilmesi mümkün.

Bu aya özel bir ibadet bulunmamakla birlikte bolca tövbe etmek, dua etmek ve Allah’a sığınmanın önerildiğini de belirtmeden geçmemeliyiz. Peki neden Cemaziyelevvel ayı büyük tövbe ayıdır? Çünkü bu ayda önemli kişiler doğmuş ve ölmüşlerdir. Aynı zamanda Cemaziyelahir ayı ile birlikte üç aylardan önceki son aylardır. Bu nedenle de tövbe ayları olarak bilinirler.

2022 Cemaziyelevvel ayı ne zaman sorusunun yanıtını öğrendiğinize göre, gönlünüzü ferahlatmak, üç aylara temizlenmiş bir ruhla girmek ve tövbe edip tefekküre sığınmak için bol bol ibadet ve duaetmeniz gereken zamanların hangi zaman diliminde olduğunu da biliyorsunuz demektir.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.