2021 Ramazan Başlangıcı Ve Bitişi Tarihleri

2021 Ramazan Başlangıcı Ve Bitişi Tarihleri

2021 Ramazan başlangıcı ve bitişi tarihleri artık herkes tarafından merak ediliyor. 2021 Ramazan ne zaman sorusunun yanıtlarını oruç tutmayanlar dahi merak ediyor. Bunun nedeni Ramazan bayramı tatilini beklemelerinden kaynaklanıyor. Ancak bir de sabırsızlıkla 2021 Ramazan başlangıcı tarihini merak edenler var. Oruç tutmayı alışkanlık haline getirmiş olanlar ve dini görevlerini her şartta yerine getirmeyi isteyenler… Bu nedenle ilerleyen bölümlerde sizlere 2021 Ramazan başlangıcı ve bitişi hakkında merak ettiğiniz tarih bilgilerini detaylı olarak aktaracağız.

2021 Ramazan Başlangıcı

2021 Ramazan başlangıcının Hicri takvime göre belirlendiğini ve buna göre her sene dini günlerin, Miladi takvime göre bir önceki seneden 11gün daha önce başladığını belirterek bilgilerimizi aktarmaya başlayalım. 2020 yılında, yani geçtiğimiz sene 24 Nisan’da başlayan Ramazan ayı; biraz önce vermiş olduğumuz bilgiye dayandırılarak 2021 yılında 13 Nisan’da başlıyor.
2021 Ramazan Başlangıcı Ve Bitişi

Takvimlerde 13 Nisan 2021 Salı günü olarak görünüyor. Yani Pazartesi’yi Salı’ya bağlayan gece sahura kalkacak olan oruç tutacak kişiler, Salı günü akşam da ilk iftarlarını açmış ve 2021 yılınıon ilk Ramazan orucunu tutmuş olacaklar.

2021 Ramazan Ne Zaman?

2021 Ramazan başlangıcı 13 Nisan 2021 Salı günü olacak iken, bitişi ise 12 Mayıs 2021 Çarşamba günü olacak. Her sene herkes tarafından merak edilen ve edilen tüm duaların kabul olunacağına inanılan Kadir Gecesi ise 2021 yılında 8 Mayıs Cumartesi gecesi kutlanacak.

Ramazan Bayramı’nın 1. günü 13 Mayıs 2021 Perşembe günü olacak ki bu da 9 günlük bayram tatili bekleyenlerin hayallerinin suya düşmesi anlamına geliyor. Ramazan Bayramı Neden Ve Nasıl Kutlanır başlıklı konumuzdan, Ramazan bayramı hakkında merak ettiğiniz bilgileri öğrenebilirsiniz. Kurban Bayramında ise böyle bir tatilin söz konusu olması muhtemel. Çünkü Kurban Bayramı 2021’in ilk günü 20 Temmuz Salı’ya denk geliyor. Bilindiği gibi 4gün süren kurban bayramının son günü 23 Temmuz 2021 Cuma oluyor.

Aşure Günü ise Kurban Bayramını takip eden dini günlerin ilki olarak takvimlerde kendine 18 Ağustos 2021 Çarşamba günü için yer bulmuş durumda.

İslamiyet’te İlk Oruç Ne Zaman Tutuldu?

İslamiyet’te ve aslında daha önceki dinlerde de oruç binlerce yıldır var olmasına karşın, belirli şartlar dahilinde Müslümanlar için ilk oruç 624 yılının Şubat ayında, Hicretin 2. yılında Şaban ayında farz kılınmıştır. İlk Ramazan orucunu, Müslümanlar için farz kılan ayetin meali de şu şekilde açıklanmaktadır:
İslamiyet'te İlk Oruç Ne Zaman Tutuldu?

“Ey İman edenler!
Sizden öncekilere farz kılındığı gibi, sakınasınız diye, sizlere de sayılı günlerde oruç farz kılındı.
İçinizden hasta ya da yolcu olanlar, tutamadıkları oruçların sayısı kadarını başka günlerde tutabilirler.
Orucu tutmakta zorlananların ise bir yoksulun günlük yiyeceği kadarfidye vermeleri gerekir.
Kim gönüllü bir iyilik yaparsa, aslında bu kendisi için bir iyiliktir.
Eğer bilirseniz, oruç tutmanız sizin için daha hayırlıdır.
O sayılı günler (orucun tutulacağı sayılı günler) doğruyu eğriden ayırma, gidilecek yolu bulma konusunda açıklamalar ve insanlara rehber olarak Kur-an’ın indirildiği Ramazan ayıdır.
Artık içinizden kim bu aya yetişirse, onu oruçlu geçirsin.
Kim de hasta veya yolcu olursa, orucu sayısınca başka günlerde tutsun.
Allah sizin için kolaylık istiyor; güçlük çekmenizi istemiyor.
Sayıyı tamamlamanız, sizi doğru yola iletmesine karşılık Allah’ı tazim etmeniz için ve umulur ki şükredersiniz diye – oruçla yükümlü tutup hükümlerini açıklıyor.”

Bu ayetler Bakara suresinde yer alıyor.

2021 Ramazan başlangıcı ve bitişi bilgilerinin sonrasında, İslamiyet’te ilk ramazan orucunun da 624 yılında tutulduğunu öğrenmiş oluyoruz.

İslamiyet’te Orucun Önemi

İslamiyet’te ilk oruç ne zaman tutuldu sorusunun yanıtını verirken aktarmış olduğumuz ayette de görmüş olduğunuz gibi, orucun İslamiyet öncesi dinlere de farz kılındığı özellikle belirtilmiştir. Bununla birlikte orucun amaçları ve hükümlerinin açıklandığı sırada “ittika” fiili kullanılmıştır. Buna göre orucun yasaklarına uymanın, Allah tarafından çizilen sınırlara riayet anlamına geldiği vurgulanmıştır.

Tüm bu bilgiler göz önüne alındığında İslamiyet’te orucun önemi, insanların, Allah’a kul olma bilincine varabilmeleri, mümine yaraşmayacak hal ve davranışlardan sakınmaları, kulluğun belirli bir disipline bağlanması açısından ne denli gerekli olduğu açıkça gözlenmektedir.

Yine biraz önce aktarmış olduğumuz ayette, orucun zorunlu olmadığı, bazı şartlarda ertelenip, bazı durumlarda ise yerine fidye verilebileceği belirtikmiş olmasına karşın,eğer bilirseniz oruç sizler için daha hayırlıdır cümlesine de yer verilmiştir. Buna göre, zarara yol açmayacak hallerde orucun tutulmasının Müslümanlar için büyük bir fırsat olduğu ve kaçırılmaması gerektiği net bir şekilde anlaşılmaktadır.

Diğer bir ifadede de Allah’ın kulları için zorluk değil kolaylık istediği yer almaktadır. Oruç tutanların doğru şekilde kulluk edebilmeleri adına, Allah tarafından kendilerine yol gösterilmesinin söz konusu olduğu belirtilmektedir. Allah’a şükretmek adına da oruç bir araç niteliğindedir.

İslamiyet’te orucun önemi, sadece Kur-an’i Kerim’de yer alan ayetlerden değil, Peygamber Efendimizin hadislerinden de anlaşılmaktadır. Buna göre oruç ahlakı güzelleştirme yolunda önemli bir ibadet olarak belirtilmektedir. Samimi bir inançla oruç tutanların Allah’ın hoşnutluğunu kazanacakları da dile getirilmekte olup, Ramazan ayının tamamını oruçlu geçirenlerin günahlarının bağışlanacağı da ifade edilmektedir. Ayrıca, oruçluların, cennette güzel yerlere nail olacakları da Peygamberimiz tarafından dile getirilmektedir. Tüm bunlara ek olarak orucun sağlık açısından da önemli faydaları bulunmaktadır.

Orucun Sağlığa Faydaları

Günün ortalama 15 – 16 saatlik zaman dilimini herhangi bir şey yiyip içmeden geçiren insan vücudunda, metabolizma, oruç sırasında çalışmaz. Mide problemi yaşayanlar bu noktada biraz zorlanabilirler ancak Ramazanda Mide Rahatsızlıkları Nasıl Önlenir başlıklı konumuzdan faydalanarak bu sorunu ortadan kaldırabilirsiniz. Metabolizmanın enerji tüketmesine bağlı olarak bağışıklık sistemini engellemesine ve dolayısı ile zayıflamasına neden olduğunu düşünecek olursak, oruç sırasında metabolizmanın çalışmaması ile bağışıklık sisteminin güçleneceği bilgisini verirsek yanlış bir bilgi aktarımında bulunmamış oluruz.
Orucun Sağlığa Faydaları

Sahur ve iftar sırasında sağlıklı bir beslenme programının uygulanması ile ise mide ve bağırsakların dinlenmesi söz konusu olur ki böylece daha sağlıklı bir sindirim sistemi ile hayata devam edilebilir.

Oruç harici zamanlarda durmadan çalışan karaciğerin de oruç sırasında dinlenmesi dolayısı ile kandaki akyuvarların da etkili olduğu düşünülecek olursa vücudun tüm organlarının ayrı ayrı dinleneceğini söylemek yanlış olmayacaktır.

Orucun sağlığa faydalarından bir diğeri de hücre içerisinde bulunan ölü ya da işlevsiz proteinlerin vücuttan atılmasını sağlamaktır. Böylece bu proteinlerin neden olduğu alzheimer ve kanser gibi hastalıkların riski de azaltılmış olur. Yani oruç, hücre onarımına önemli katkılar sağlar.

Kan şekeri değerlerini düşürerek Tip 2 diyabet riskini ve insülin direncini azaltan orucun sağlığa faydaları arasında bu unsurların neden olduğu böbrek hasarının önlenmesinden de söz etmek gerekir. 2021 Ramazan başlangıcı ve bitişi arasında yer alan zaman diliminde oruç tutarak, orucun sağlığa faydalarından maksimum seviyede yararlanabilirsiniz.

Orucun sağlığa faydalarından bir diğeri de oksidatif stresi azaltmasıdır ve bunun sonucu olarak başta kanser olmak üzere pek çok hastalığın önlenmesinden söz edilebilir. Sadece oksidatif stres değil, iltihap seviyesinin düşürülmesine de katkı sağlayan oruç böylece kronik hastalıkların çok daha fazlasına karşı da koruma etkisi gösterir.

Oruç Tutmanın Sağlığa Faydaları

2021 Ramazan başlangıcı ve bitişi arasındaki zaman diliminde oruç tutacak olanların yararlanacağı oruç tutmanın sağlığa faydaları sadece bunlarla da sınırlı değildir. İlk olarak, Ramazanda Uyku Düzeni Nasıl Olmalı başlıklı konumuzu gözden geçirmenizi, sonrasında da uyku düzenini sağladıktan sonra oruç tutmanın sağlığa faydalarından yararlanmanızı önerebiliriz. Oruç tutmak aynı zamanda kalp sağlığını korur. Kanseri önlemeye yardımcı olur. Zihinsel fonksiyonları arttırır. Alzheimer hastalığından korur.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.