Zayıflatan Besinler Nelerdir?

Kilo problemi, çağın en önemli sorunları arasında yer alması dolayısı ile karşımıza çıkmakta. Bununla birlikte, bir grup da, kilo alamamaktan şikayetçi. Ancak genellikle zayıflatan şeylerin neler olduğunu öğrenmek istiyoruz. Sağlık açısından da zayıflatan besinler hakkında bilgi sahibi olması gereken bizler, özellikle ideal kilomuzu korumayı hedeflemek durumundayız. Peki zayıflatan besinler nelerdir?

Zayıflatan Besinler Nelerdir?

■ Zayıflatan besinlerden ilki zeytinyağı. Zeytinyağını doğal meyve suyu olarak nitelendiren uzmanlarımız dahi var bildiğimiz gibi. Vücuttaki kötü yağların yakılmasına katkıda bulunmasının yanında, stres hormonu olan Kortizolün daha az salgılanmasını da sağlıyor ki bu hormon fazla salgılandığında kilo artışına neden olmaktadır. Ancak zayıflamak için zeytinyağı tüketecekseniz, besin değerini kaybetmemesi adına onu ısıtmadan tüketmelisiniz. Sabahları aç karna bir yemek kaşığı yemek ya da salatalara eklemek, bu anlamda en etkili zeytinyağı tüketme yöntemleri olarak karşımıza çıkmaktadır.

■ Zayıflatan şeylerden bir diğeri de elmadır. Özellikle karın bölgesinden zayıflamaya yardımcı olur ve etkin sonuç alabilmek için, günde en az üç elma yemek önerilmektedir. Elma, içeriğindeki vitamin ve antioksidanlar ile zayıflamayı desteklemektedir.

■ Günde en az bir muz yemek dahi zayıflamayı desteklerken, siz bu vitamin ve mineral deposu, özellikle de içeriğinde Potasyum, Kalsiyum ve Magnezyum minerallerine sahip olan meyveyi, öğün aralarında, acıktığınız zamanlarda tüketebilirsiniz.

■ C vitamini deposu olarak bilinen turunçgiller, insülin seviyesini düşürüp, yağ yakılmasını da kolaylaştırmaları dolayısı ile zayıflatan besinler arasında yer alırlar.

■ Omega-3 ve doymamış yağ içerikleri ile bilinen taze deniz ürünleri, vücudun yağ birikimini önlemeleri dolayısı ile zayıflamaya katkıda bulunurlar.

■ Potasyum bakımından zengin ve su içerikleri yüksek olan karpuz ve kavun, şişkinliği almaları dolayısı ile yaz aylarının gözde zayıflatan besinleri arasında yer almaktadırlar.

■ Vücut şekerinin dengede kalmasına ve metabolizmanın hızlı çalışmasına yardımcı olan badem ve omega-3 kaynağı ceviz de zayıflatan şeyler arasında yer almaktadırlar.

■ Lif ve protein içeriği yüksek olan kinoayı da zayıflatan besinler nelerdir sorusunun yanıtları arasında görmekteyiz. Et ve sebze yemeklerinde kullanımı pirinç gibi olan kinoa, hem yağ yakımını hızlandırır; hem de iştahın kontrolünü olanaklı hale getirmesi ile bilinmektedir.

■ İçeriğinde lif ve doymamış yağ bulunduran avokado, kilo almayı önlerken, açlık hissini kontrol etme etkisi dolayısı ile de zayıflamaya yardımcıdır.

■ Size, kendinizi tok hissettirmesi dolayısı ile domatesi de tüketmelisiniz. Kanınızdaki yağ ve kolesterol seviyesinin de domates sayesinde azalacağını unutmamalısınız.

■ İçeriğinde şeker ve yağ içeriğini azaltan flavanoidler bulunduran yaban mersini, çilek, ahududu ve böğürtlen de zayıflamayı destekler. Kendinizi tok hissetmenize de olanak sağlar.

■ Sabahları aç karna içeceğiniz bir fincan yeşil kahve ile yağlarınızı yakabilir ve vücudunuzun şeker emilimini azaltabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası