Sağlıklı Kilo Alma Yolları

Bu yazımızda, nasıl kilo alınır diyen okurlarımız için, sağlıklı kilo alma yolları, ve sağlıklı kilo alma yöntemlerinden söz edeceğiz. Nasıl kilo alınır diyerek hızlı bir şekilde kilo almaya çalışıp, yeniden yapılanan dokularınızın sağlığının bozulmasını istemiyorsanız gereksiniminiz, sağlıklı kilo alma yolları; ve sağlıklı kilo alma yöntemleridir. İşte bu anlamda bilmeniz gerekenleri, yazımızın ilerleyen bölümlerinde bulabilirsiniz:

Nasıl Kilo Alınır?

• Sağlıklı kilo alma yollarından ilki, kilo almaya çalışırken vücudu bu duruma hazırlamaktır. Ve bu ancak düzenli egzersiz yapılması sureti ile sağlanabilir. Düzenli bir şekilde kardiyo egzersizler yapar, kaslarınızın çalışıp – gelişmesini sağlarsanız, hem almış olduğunuz kiloların göbeğinizde birikmesini önlemiş olursunuz; hem de güçlenen kaslarınızın, kilo almanıza destek olmalarını olanaklı hale getirmiş olursunuz…

• Sağlıklı kilo alma yöntemlerinden bir diğeri de düzenli uykudur. Eğer uyku düzeninizde bir problem yaşıyorsanız, bu sorun sizin kilo almanızı engelleyen nedenler arasında yer alıyor demektir. Bunu engellemek adına mutlaka düzenli uyumanız gerekir. Bu anlamda, 23:00 – 03:00 saatleri arasında, karanlık ve sessiz bir ortamda uyuyor olmalısınız; ve günde 7 – 8 saat arası uyumaya da özen göstermelisiniz.

• Gün içerisinde, düzenli aralıklarla olmak koşulu ile toplamda iki litre su tüketmelisiniz. Suyu birden içmeniz demek, içmiş olduğunuz suyun midenize gitmeden böbreklerinize gönderilmesi, sonrasında da ortalama 15 dakika içerisinde idrar ile dışarı atılması demektir. Ancak, aralıklı olarak, yudum yudum içeceğiniz su, önce midenize gider. Bu sırada, yediklerinizin de vücut hücrelerinizde dağılmasını olanaklı hale getirir.

• Gün içerisinde ne kadar çok kalori alırsanız, kilo almanız da o kadar kolay olur. Bu anlamda, ne yediğinizi bilmek sizin için çok önemlidir. Yiyecek, ve içeceklerin, kalori değeri yüksek olanlarını tercih etmek, daha kolay; ve kısa zamanda kilo almanızı sağlayacaktır. Düşük kalorili besinler tüketerek karnınızı doyurup, gün içerisinde az kalori alma hatasını yapmamalısınız.

• Metabolizma hızının düşürülmesi de kilo almak için önemli yöntemler arasında yer alır. Peki metabolizma hızını nasıl düşürürsünüz? Hatırlayın! Metabolizma hızını arttırmak için sık yemek yiyor, çok hareket ediyorduk… Metabolizma hızını düşürmek için de uzun aralıklarla yemek yemeliyiz. Bu sayede hem daha çok acıkır, daha çok yeriz; hem de yediklerimizi yakmamız zorlaşır. Besin almayan metabolizma tembelleşir; ve alınan besinleri yakmak için özel bir çaba sarf etmez…

• Sağlıklı kilo alma yöntemleri arasında, yağlı; ya da şekerli besinleri çok fazla tüketmek kesinlikle yer almaz. Hem yağ, hem de şeker, kilo almanızı sağlayabilir; ancak alınan kilolar size yağ olarak geri döner ki bu da estetik olarak iyi bir görünümü engelleyeceği gibi, sağlık açısından da oldukça zararlıdır. Diyabet, kalp – damar, kolesterol… gibi pek çok hastalığa, kilo almak isterken davetiye çıkartmak istemezsiniz, öyle değil mi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası