Obezite Nasıl Önlenir?

Obezite, çağın en önemli problemlerinden bir tanesi haline geldi ve işin en kötü yanı da, çocukluktan başlayabiliyor olması. Bu nedenle, obeziteden korunma büyük önem taşıyor. Ancak çocuklar, kendilerini koruma konusunda zorlanabilecekleri için, bu anlamda ailelere de büyük görev düşüyor. Peki obezite nasıl önlenir? Yazımızın ilerleyen bölümlerinde, maddeler halinde, obeziteden korunma yollarını bulabileceksiniz.

Obezite Nasıl Önlenir?

■ Gün içerisinde altı öğün beslenin; ama besinlerinizi azar azar alın. Öğün aralıklarını da 2 – 3 saatten fazla uzatmayın. Böylece kan şekeri düzeyinin dengede kalmasını sağlayabilir, fazla acıkmayıp, besin tüketimini abartmamış olursunuz.

■ Yemeklerin yavaş yenmesi ve yemek yerken başka bir şeyle ilgilenmemek de obeziteden korunma yolları arasında yer almaktadır. Televizyon izlemek; telefon ya da tabletle ilgilenmek, farkında olmadan daha fazla yemek yemeye neden olabilmektedir.

Kilo Alma Nedenleri Nelerdir?

■ Uyku saatlerinizi de düzenlemelisiniz. Gün içerisinde 7 – 10 saat arası uyumanız normal, bunun azı ya da fazlası ise obezite açısından zararlıdır.

■ Gün içerisinde protein, yağ, vitamin ve minerallerin yeterli ölçüde tüketilmesi, kaliteli karbonhidratlara beslenmede yer verilmesi gerekmektedir. Bu anlamda, gün içerisinde tüketilen besinlerin çeşitli olması çok önemlidir.

■ Yemek yenilen tabaklar olabildiğince küçük tutulmalı ve ikinci tabak alınmamalıdır. Bununla birlikte, salata tabağı ya da çorba kasesi büyük tutulabilir. Bunların fazla yenerek midenin şişirilmesi ve daha az yemek yemeyi sağlaması, obeziteden korunma adına faydalıdır.

Sağlıklı Zayıflamanın Püf Noktaları

■ Yemekler ızgara, buğulama ya da fırınlama yöntemi ile pişirilmeli, kızartma ve kavurma gibi bol yağ içeriğine sahip olacak pişirme yöntemlerinden uzak durulmalıdır.

■ İçeriğinde çok fazla yağ, şeker ve tuz bulunan şeylerin tüketimi olabildiğince azaltılmalıdır.

■ Ev yemekleri, fast-food tarzı beslenmeye oranla daha fazla tercih edilmelidir.

■ İçeriğinde kalori miktarı fazla olan besinlerden değil, lif ve protein miktarı fazla olan besinlerden daha fazla tüketilmelidir.

■ Ekmek tercihinde, tam buğday unu ile yapılan ekmekler, beyaz un ile yapılan ekmeklere oranla tercih edilmelidir.

■ Obeziteden korunma yollarının en önemlilerinden birisi de spordur. Yapılacak olan spor kişinin yaşına ve sosyal hayatına uygun olarak planlanmalıdır; ama günlük ortalama bir saatlik yürüyüş; ya da yüzme, en fazla kalori harcatan egzersizler arasında yer almaktadır.

Hızlı Kilo Almak İçin Ne Yapmalıyım?

■ Gün içerisinde, işiniz ya da yaşam tarzınız dolayısı ile, hareket edememe bahanesinin arkasına sığınmak yerine, obeziteden korunmak için asansör yerine merdiveni, araba yerine yürüyüşü tercih edip, daha fazla hareket etmeye çalışın.

■ Gün içerisinde en az sekiz bardak su içerseniz, metabolizmanın daha hızlı çalışmasını sağlayabilirsiniz. Böylece daha fazla kalori yakarsınız

■ İçeceklerin türüne de, yiyecekler kadar dikkat etmelisiniz. Bitki çayı, çay, kahve, soda… sade olmaları kaydı ile rahatlıkla tercih edilebilecek içeceklerdendir. Asitli ve alkolü içeceklerin ise kalori miktarları yüksek olduğu için onlardan uzak durmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası