Lahana Çorbası Diyeti Nedir

Lahana Çorbası Diyeti Nedir

Lahana çorbası diyeti, özellikle zayıflamak isteyenler arasında fenomen olmuş bir diyettir. Lahana çorbası diyeti kaç kilo verdirir derseniz, yapanların haftada 4.5 kilo verdiği iddia edilmektedir. Peki lahana çorbası diyeti nedir, lahana çorbası diyeti nasıl yapılır, lahana çorbası diyetinin faydaları ve lahana çorbası diyetinin zararları nelerdir? Lahana çorbası diyetine konu olan lahana çorbası tarifi nasıl uygulanır?… Bu ve bunun gibi tüm soruların yanıtlarını hemen sizlere aktarmaya başlayalım.

Lahana Çorbası Diyeti Hakkında Bilgi

Hızlı zayıflatan diyetler arasında yer alan lahana çorbası diyetinin, biraz önce de belirtmiş olduğumuz gibi 1 haftada 4.5 kilo verdirdiği belirtilmektedir. Bununla birlikte, bu diyeti çok sett yapmanız halinde, lahana çorbası diyetinin zararlarına maruz kalacağınızı da belirtmeden geçmemeliyiz.

Adından da anlaşılacağı gibi lahana çorbası içilerek yapılan lahana çorbası diyeti, zaman zaman yağsız süt ve sebze meyve tüketimine de izin vermektedir. Ancak belirli ölçüler dahilinde. Pek çok kişi lahanayı kokusu dolayısı ile sevmeyebilir, Ancak düşük kalorili lahana, içeriğindeki bileşenler dolayısı ile yağ yakmayı da olanaklı hale getirir. Dolayısı ile kalıcı zayıflama için mutlaka tüketilmelidir.

Bir iddiaya göre, bir kalp hastanesinde, kalp ameliyatı olması gereken kişilerin hızlı zayıflamaları adına uygulanmaya başlanmıştı lahana çorbası diyeti. Ancak sonrasında söz konusu hastane bu iddiayı reddetti. Ancak 1980 – 1990’lı yıllardan bu yana da söz konusu diyetin gündemde olduğunu biliyoruz.

Lahana Çorbası İçin Gerekli Malzemeler:

*2 tane domates
*2 tane yeşil biber
*2 tane soğan
*1 baş lahana
*1 demet kereviz
*3 tane havuç
*1 tane bulyon
*1 paket kültür mantarı
*8 bardak sebze suyu

Lahana Çorbası Nasıl Yapılır?

■ Domates, yeşil biber, soğan, lahana, kereviz ve havuçu, olabildiğince küp küp doğrayın.
■ Sebzeleri büyük bir tencerenin içerisine alarak soteleyin.
■ Ardından sebzelerin üzerine çıkacak kadar suyu, bulyonu ve arzu ettiğiniz baharatları ilave edin.
■ Malzemelerin kaynamasının sonrasında orta ateşe alın ve sebzeler yumuşayana kadar, ortalama yarım saat lahana çorbasının ocakta kalmasını sağlayın.

Lahana Çorbası Diyeti Nasıl Yapılır?

Her gün ve her öğünde lahana çorbası içmeniz gerekiyor. Bunu zaten baştan beri söylüyoruz. Buna ek olarak düşük kalorili olmak kaydı ile bir ya da iki sebze veya meyveyi diyetinize ekleyebilirsiniz. İçecek olarak suyu ve şekersiz içecekleri tercih etmelisiniz.

■ 1. Gün: İstediğiniz kadar lahana çorbası (Gün içerisinde asla muz yemeyin)
■ 2. Gün: Lahana çorbası, haşlanmış sebzeler ve yeşil sebzeler
■ 3. Gün: Her öğünde bir kase lahana çorbası, buna ek olarak sınırsız meyve ve sebze
■ 4. Gün: Lahana çorbası, istediğiniz kadar muz ve yağsız süt
■ 5. Gün: İstediğiniz kadar lahana çorbası, 400 gram sığır eti, altı tane domates, en az sekiz bardak su
■ 6. Gün: Lahana çorbası, sebze ve sığır eti
■ 7. Gün: Lahana çorbası, esmer pirinç pilavı, şekersiz meyve suyu

Lahana çorbası diyetini yedinci günden sonra uygulamamalısınız. Diyete devam etmek için en az iki hafta beklemeli; sonrasında isterseniz yeniden başlamalısınız.

Lahana Çorbası Diyetinin Faydaları

Lahana suyunun içeriğinde bulunan mineraller ve yağ yakıcı maddeler dolayısı ile zayıflamaya ve yağ yakmaya yardımcıdır. Ancak hızlı zayıflama diyetlerinin şöyle bir olumsuz yanı vardır: Kalıcı zayıflamaya destek olamayabilirler. Bunun nedeni, sonrasında yediklerinize dikkat etmemenizden kaynaklanmaktadır. Verdiğiniz kiloları, diyeti bıraktığınız anda, fazlası ile geri alabilirsiniz. Bir diğer diyet sonrası kilo alma nedeniniz de diyetin metabolizmayı yavaşlatmasıdır. Zayıflamak için hızlı bir metabolizmaya gerek vardır. Bu nedenle de lahana çorbası diyeti bırakıldıktan sonra kilo alımına neden olabilir.

Lahana çorbası diyetini bıraktıktan sonra kilo almamak için, aynı diyeti tekrarlama izniniz bulunmadığından dolayı, farklı bir düşük kalorili diyet uygulamasını tercih edebilirsiniz.

İçeriğinde bol miktarda lif bulunan sebze ve meyvelerden, günlük olarak izin verilenlerin sınırsız tüketimi dolayısı ile aç kalma durumunuz lahana çorbası diyetinde söz konusu değildir. Ancak bununla birlikte, bütçenizi de zorlamayan bu diyeti rahatlıkla uygulayabileceğinizi belirtebiliriz.

Lahana Çorbası Diyetinin Zararları

Eğer vermeniz gereken kilo miktarı fazla ise lahana çorbası diyeti sizin işinize yaramayacaktır; çünkü bir haftadan uzun süreli yapılamaz. Ve yeterince kilo vermenize yaramayabilir.

Eğer lahana çorbası diyeti yaparken yeterli miktarda kalori yakmazsanız, Glikojeni enerji olarak vücudunuzda tutar ve aldığınız fazla suyun şişkinlik yapmasına neden olabilirsiniz. Bu nedenle her şey diyet ile bitmemektedir. Egzersizle de desteklemeniz gerekmektedir.

İçeriğinde çok az besin bulunduran lahana çorbası diyeti ile protein gereksiniminizi tamamlayamazsınız. Bu durum kas kaybına neden olabilir ve bu da metabolizmanın yavaşlamasını ortaya çıkartabilir. Böyle bir sorun ile karşılaşmamak için diyeti doktor kontrolünde gerçekleştirmelisiniz.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.