Lahana Çorbası Diyeti Faydaları Zararları Tarifi 3 Günlük

Lahana Çorbası Diyeti Faydaları Zararları Tarifi 3 Günlük

Lahana çorbası diyeti, özellikle kısa zamanda çok kilo vermek isteyenlerin popüler diyeti halini aldı. Adını Secred Kalp Hastanesi diyeti ya da Mayo Clinic diyeti olarak da biliyor olabilirsiniz. Bu diyet ilk olarak, kısa zamanda ameliyat olması gereken ama fazla kiloların buna izin vermediği hastalar için geliştirildi.

Sonrasında ise durum dilden dile dolaşır hale geldi. Çünkü diyet gerçekten çok başarılı oldu ve amacına ulaştı. Bu noktada lahananın başarısını bilmeyen zaten yoktur. Lahana kürü hakkında bilgileri de sizlerle paylaşmıştık.Fakat bu noktada hemen yazımızın başında, diyetlerin kişiye özel olmaları halinde daha yararlı olacaklarını da belirtmek isteriz.

Yani ameliyat olacak bir hastanın hızlı kilo vermesi için kendisine verilmiş olan diyet onun diyetisyeni tarafından verilmiş ve dolayısı ile o kişide başarıya ulaşmıştır. Fakat aynı durumun herkes için söz konusu olmayabileceğini de belirtmeden geçmeyelim.

Bununla birlikte, lahana çorbası diyeti düşük kalorili bir diyettir.Dolayısı ile sağlığınızın bu diyetiyapmanıza izin verip vermeyeceğini anlamak adına da doktorunuza danışmanız gerekir. Unutmayın: diyetler de tıpkı ilaçlar gibidir. Ağrı kesici bazılarımız için basittir ve ağrıların giderilmesinde kullanılır. Ancak bazılarımıza alerji yaparak ölümlerine dahi sebep olabilir.

Diyet Lahana Çorbası

Diyet lahana çorbası, adından da anlaşılacağı gibi merkezinde lahanayı bulunduruyor. Lahana hem şifalı bitkiler arasında yer alıyor. Hem de güçlü ve hızlı bir yağ yakıcı olarak biliniyor. Diyette lahana çorbasının yanında yağsız süt ile birlikte sebze ya da meyveler yer alıyor.

Halböyle olunca çok düşük kalorili bir diyet uygulanmış oluyor. Hatta öyle ki gün içerisinde aldığınız kaloriden çok daha fazlasını diyet lahana çorbası ile yakabiliyorsunuz. Bu da beraberinde hızlı zayıflamayı getiriyor. Ancak kesinlikle daha fazla kilo vermek isteseniz bile diyeti 1 haftadan fazla yapmamalısınız.

Ama eğervermeniz gereken kilolar verdiğiniz kilolardan daha fazla ise ve yaptığınız diyete devam etmek istiyorsanız, bu durumda 1 haftanın sonunda 15gün ara vermeli; ardından diyete yeniden başlamalısınız. Hiç bir diyet ya da kür belirtildiği süreden fazla uygulanmamalıdır. Aksi halde zaten işe yaramaz.

Lahana Çorbası Diyet

Lahana çorbası diyet olarak uygulandığında kalıcı kilo vermeyi de hızlı kilo verme olanağı ile birlikte sağlar. Çünkü zayıflamayı yağ kaybı ile sağlamaktadır. Diğer diyetler ise vücutta su atılımı ile kas erimesini sağlayarak zayıflamayı olanaklı hale getirirler. Bu diyetleri bıraktığınızda verdiğiniz kiloları fazlası ile geri alırsınız.

Ender Saraç Lahana Çorbası Diyeti

Ender Saraç lahana çorbası diyeti adı ile de bazı kişilerin andığı bu diyeti mutlaka önce doktorunuza danışarak uygulamalısınız. 1 haftada 4.5 kilo verdiren diyet olma özelliğine sahip olması dolayısı ile ilginizi çekebilir. Ancak kesinlikle 7. gününsonunda diyeti uygulamaya devam etmeyin.

Ender Saraç Lahana Çorbası Diyeti

Lahana Çorbası Diyeti

Aksi halde vitamin ve mineral bakımından eksik beslenmeniz dolayısı ile bir zaman sonra hasta olmaya başlarsınız. Ayrıca sürekli uygulanan diyetler de tıpkı ilaçlar gibi vücutta alışkanlık yapar. Bu da beraberinde kilo vermenin durması sonucunu getirir. Ara verilmesinin gerekliliği bundan kaynaklanmaktadır.

Diyet Beyaz Lahana Çorbası

Diyet beyaz lahana çorbası nasıl yapılır sorusunun yanıtları da herkes tarafından merak ediliyor. Her gün ve her öğünde lahana çorbası içmeniz gerekiyor. Bunu zaten baştan beri söylüyoruz. Buna ek olarak düşük kalorili olmak kaydı ile bir ya da iki sebze veya meyveyi diyetinize ekleyebilirsiniz. İçecek olarak suyu ve şekersiz içecekleri tercih etmelisiniz.

1. Gün: İstediğiniz kadar lahana çorbası (Gün içerisinde asla muz yemeyin)
2. Gün: Lahana çorbası, haşlanmış sebzeler ve yeşil sebzeler
3. Gün: Her öğünde bir kase lahana çorbası, buna ek olarak sınırsız meyve ve sebze
4. Gün: Lahana çorbası, istediğiniz kadar muz ve yağsız süt
5. Gün: İstediğiniz kadar lahana çorbası, 400 gram sığır eti, altı tane domates, en az sekiz bardak su
6. Gün: Lahana çorbası, sebze ve sığır eti
7. Gün: Lahana çorbası, esmer pirinç pilavı, şekersiz meyve suyu

Lahana çorbası diyetini yedinci günden sonra uygulamamalısınız. Diyete devam etmek için en az iki hafta beklemeli; sonrasında isterseniz yeniden başlamalısınız.

Diyet Lahana Çorbası Tarifi

Diyetlahana çorbası tarifi uygulamak için kullanmanız gereken lahananın beyaz lahana olmasına özen gösterin. Bunun haricinde diğer malzemelerin listesini şu şekilde özetleyebiliriz:

Gerekli Malzemeler

• 2 tane domates
• 2 tane yeşil biber
• 2 tane soğan
• 1 baş lahana
• 1 demet kereviz
• 3 tane havuç
• 1 tane bulyon
• 1 paket kültür mantarı
• 8 bardak sebze suyu

Diyet Lahana Çorbası Tarifi

• Domates, yeşil biber, soğan, lahana, kereviz ve havuçu, olabildiğince küp küp doğrayın.
• Sebzeleri büyük bir tencerenin içerisine alarak soteleyin.
• Ardından sebzelerin üzerine çıkacak kadar suyu, bulyonu ve arzu ettiğiniz baharatları ilave edin.
• Malzemelerin kaynamasının sonrasında orta ateşe alın ve sebzeler yumuşayana kadar, ortalama yarım saat lahana çorbasının ocakta kalmasını sağlayın.

3 Günlük Lahana Çorbası Diyeti

3 günlük lahana çorbası diyeti yapmayı da tercih edebilirsiniz. Ancak bu diyeti 3 gün yapmanız halinde 1hafta yaptığınız gibi 4.5 kilo değil, daha az kilo verirsiniz. Fakat eğer bazı sağlık sorunlarınız varsa bunu yapabileceğinizi ve kısa sürede diyetinizi tamamlamış olacağınızı da belirtmek isteriz.

Peki 3 günlük lahana çorbası diyeti nasıl yapılır?

1. Gün: Kahvaltıda bir tane elma ile güne başlayın. Öğle yemeğinde bir kase lahana çorbası ile birlikte meyve tüketebilirsiniz. Akşam yemeğinde lahana çorbasının yanında kavun yiyebilirsiniz. Araöğünlerde ise meyve tüketimi gerçekleştirmenizde bir sakınca bulunmuyor.

Lahana Çorbası Diyeti

3 Günlük Lahana Çorbası Diyeti

2. Gün: Sabah kahvaltısında fırında yağsız ve tuzsuz pişmiş patates yiyebilirsiniz. Öğle yemeğinde lahana çorbasının yanında salatalık ve domates tüketebilirsiniz. Akşam yemeğinde ise karnabahar ve lahana çorbası tüketebilirsiniz. Ara öğünlerde acıkırsanız yağsız ve tuzsuz salata ve lahana çorbası içebilirsiniz.

3. Gün: Gün içerisinde mısır, muz ve nişasta haricinde, kalorisine dikkat ederek istediğiniz meyve ve sebzeyi tüketebilirsiniz. Ancak 3 saatlik aralarla lahana çorbası içmeniz gerektiğini unutmamalısınız.

Lahana Çorbası Diyeti Faydaları

Lahana çorbası diyeti faydaları lahana suyu dolayısı ile ortaya çıkar. Lahana suyunun içeriğinde bulunan mineraller ve yağ yakıcı maddeler dolayısı ile zayıflamaya ve yağ yakmaya yardımcıdır. Ancak hızlı zayıflama diyetlerinin şöyle bir olumsuz yanı vardır: Kalıcı zayıflamaya destek olamayabilirler.

Bunun nedeni, sonrasında yediklerinize dikkat etmemenizden kaynaklanmaktadır. Verdiğiniz kiloları, diyeti bıraktığınız anda, fazlası ile geri alabilirsiniz. Bir diğer diyet sonrası kilo alma nedeniniz de diyetin metabolizmayı yavaşlatmasıdır. Zayıflamak için hızlı bir metabolizmaya gerek vardır. Bu nedenle de lahana çorbası diyeti bırakıldıktan sonra kilo alımına neden olabilir.

Lahana çorbası diyetini bıraktıktan sonra kilo almamak için, aynı diyeti tekrarlama izniniz bulunmadığından dolayı, farklı bir düşük kalorili diyet uygulamasını tercih edebilirsiniz.

İçeriğinde bol miktarda lif bulunan sebze ve meyvelerden, günlük olarak izin verilenlerin sınırsız tüketimi dolayısı ile aç kalma durumunuz lahana çorbası diyetinde söz konusu değildir. Ancak bununla birlikte, bütçenizi de zorlamayan bu diyeti rahatlıkla uygulayabileceğinizi belirtebiliriz.

Lahana Çorbası Diyeti Zararları

Lahana çorbası diyeti zararları hakkında da mutlaka bilgi sahibi olmalısınız. Eğer vermeniz gereken kilo miktarı fazla ise lahana çorbası diyeti sizin işinize yaramayacaktır. Çünkü bir haftadan uzun süreli yapılamaz. Ve yeterince kilo vermenize yaramayabilir.

Eğer lahana çorbası diyeti yaparken yeterli miktarda kalori yakmazsanız, Glikojeni enerji olarak vücudunuzda tutar ve aldığınız fazla suyun şişkinlik yapmasına neden olabilirsiniz. Bu nedenle her şey diyet ile bitmemektedir. Egzersizle de desteklemeniz gerekmektedir.

İçeriğinde çok az besin bulunduran lahana çorbası diyeti ile protein gereksiniminizi tamamlayamazsınız. Bu durum kas kaybına neden olabilir ve bu da metabolizmanın yavaşlamasını ortaya çıkartabilir. Böyle bir sorun ile karşılaşmamak için diyeti doktor kontrolünde gerçekleştirmelisiniz.

 

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.