Kışın Kilo Almamak İçin Öneriler

Kışın kilo almamak zor zanaat. Havaların soğuması, vücutta bazı değişimlerin meydana gelmesine neden oluyor ve bu değişimler beraberinde kilo alımını getiriyor. Biz de zaten kilo almaya meyilli davranışlarda bulunuyoruz: hareketsiz kalıyor, az su içiyor, uzun kış gecelerinde sıkılmamak için bol kalorili besinler tüketiyoruz. Peki kışın kilo almamak için neler yapabiliriz? Kış aylarında kilo almamak için nelere dikkat edebiliriz? Baharın yaklaşması ile birlikte, biriktirdiğimiz kilolar gözümüzde ne yazık ki dağ gibi büyüyecek. Hal böyle olunca da ağır diyet ve egzersiz uygulamalarına başlayacağız. Bu duruma engel olmak için yapılabilecekleri hemen sizlerle paylaşalım:

Kışın Kilo Almamak İçin Öneriler

■ Kış aylarının en tercih edilen yemekleri, yağlı, kızartma türü yiyecekler ve hamur işleri. Oysa ki kışın kilo almamak gibi bir hedefimiz varsa sağlıklı ve dengeli beslenmeliyiz.

■ Metabolizmayı hızlandırmaya yönelik beslenmeli ve aktivitelerde bulunmalıyız. Hava soğuk diye spor yapamamak bahane değil; bunun için geliştirilmiş spor salonları ve belediyelerin hazırlamış olduğu spor alanları var. Hem hava da her gün karlı ya da yağmurlu değil zaten.

■ Kış aylarında kilo almamak için güne mutlaka sağlıklı ve doyurucu bir kahvaltı ile başlamalıyız. Sonrasında da aynı sağlıklı besinlerle devam etmeliyiz ki acıkmayalım ve gereksiz kalori alımı gerçekleştirmeyelim.

■ Uzun süre aç kalmaktan kaçınarak sık sık ama az beslenmeniz halinde, metabolizmanızın hızlı çalışmasını da sağlayabilirsiniz.

■ Olabildiğince açık havada zaman geçirmeliyiz. Böylece alınan oksijenin yağ yakımına olan katkısını arttırmış oluruz.

■ Bol su tüketimini sağlamalıyız. Susadığımız için değil içmemiz gerektiği için su içmeliyiz. Ancak bu sayede ödem oluşumunu azaltmış olur ve vücut ısısını dengede tutabiliriz. Ve böylece metabolizma hızı artmış olur.

■ İçeriğinde lif bulunan bamya, kuru incir, bezelye gibi besinler bağırsak sağlığının korunması adına gereklidir. Sağlıklı bağırsaklar dolayısı ile daha hızlı metabolizmaya sahip olabiliriz. Ve bununla birlikte, lif içeren besinler daha uzun süre tok kalmamızı sağladığı için kışın kilo almamak adına bize yardımcı olur.

■ Stres ve depresyondan korunmak adına olabildiğince güneş ışığından faydalanmalıyız. Çünkü olumsuz duygular, özellikle de stres vücutta kortizol salgılanmasına neden olur ve bu da kilo artışını beraberinde getirir. Güneşli günlerde dışarı çıkarak yürüyüş yapmayı deneyin. Kendinizi daha iyi hissedeceksiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası