Kış Aylarında Kilo Almamak İçin Öneriler

Pek çok kişi, yaza girerken yoğun tempo ile kilo vermeye çalışıyor; bunun için ağır egzersizler ve diyetler uyguluyor. Ancak yaz sonlarına doğru her şeyi bırakıyor ve bir sonraki yaza kadar eski kilolarına yeniden kavuşuyor. Peki kışın kilo almamak için yapılabilecek bir şeyler yok mu? Kışın kilo almamak mümkün değil mi? Sizlere ilerleyen bölümlerde, kış aylarında kilo almamak için önerilerde bulunacağız.

Kış Aylarında Kilo Almamak İçin Öneriler

■ Kışın kilo almamak istiyorsanız, akşam yemeği saatlerinize dikkat etmeniz gerekmektedir. Uyku saatiniz genellikle bellidir, ya da yakın saat tahmini yapabilirsiniz. Bu saatin en az üç saat öncesinde yemek yemeniz önemlidir. Çünkü yattığınızda vücudunuz tükettiğiniz yemekleri sindiremez ise kilo alırsınız. Bu nedenle akşam yemeklerini 20:00’da yiyorsanız, en erken 23:00’da uyumalısınız.

■ Kışın kilo almamak için gün içerisinde ne yediğinize dikkat etmelisiniz. Eğer içeriğinde nişasta bulunduran şeyleri tüketirseniz, tam tokluk hissetmeden kendinizi doymuş olarak algılarsınız ve kısa süre sonra tekrar acıkırsınız. Bu nedenle güne sağlıklı, doyurucu bir kahvaltı ile başlayın. Atıştırmalıklarınızı da ona göre belirleyin. Böylece daha az acıkacak, doğru besinlerle daha az kalori alacak ve metabolizmanızı da hızlandıracaksınız.

■ Kış aylarında kilo almamak için, daha çok kış yemekleri olarak bilinen hamur işleri, kızartmalar ve yağlı yemekleri daha az tüketmelisiniz. Bunun yerine kuru yemiş ve kuru meyve tüketimi gerçekleştirin. Kuru meyvelerin kalori değerleri biraz yüksek olsa da, sizin için sağlıklıdırlar. Atıştırmalık olarak tüketirseniz, düşen kan şekerini de toparlamış ve kendinizi tok hissetmiş olursunuz.

■ Pek çok kişi soğuk havalarda su içmeye gereksinim duymadığı için vücudu susuz kalıyor. Bu durum beraberinde cilt kuruluğunu, yavaşlayan metabolizmayı, grip, soğuk algınlığı, nezle… gibi problemleri getiriyor. Bu nedenle, kışın kilo almamak için bol bol su için. Sıvı ihtiyacınızı sıcak içeceklerden de karşılayabilirsiniz; ama bunlar su kadar etkili olmayacaktır. Tüketeceğiniz sıcak içecekleri şekersiz ve kremasız olarak tüketin.

■ Her zaman olduğu gibi mevsiminde, taze besinlerle beslenmelisiniz. Kışın kilo almamak için kış sebze ve meyvelerini tüketmeli, tahıllardan yararlanmalısınız. Salata özellikle tok tutma etkisi ile bilinmektedir. Salatanızın içerisine biraz tavuk parçaları da ekleyebilirsiniz. Ama kesinlikle hazır soslardan kullanmamalısınız. Bunun yerine zeytinyağı, limon ve sirke ile kendi salata sosunuzu kendiniz hazırlayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası