Kilo Alma Nedenleri Nelerdir?

Zayıflama, ve kilo alma konusunda çok dertli olan toplumumuz, ya zayıflamak; ya da kilo almak ister; ancak her iki durumun da sağlık ile alakalı bazı nedenleri bulunabilmektedir. Örneğin, neden kilo veremiyorum, kilo alma nedenleri nelerdir gibi soruların yanıtları arasında, sağlıkla alakalı pek çok sorundan söz edilebilir. Genellikle ideal kiloda olmakla ilgili problem yaşadığımız toplumumuzda, kilo alma nedenleri ile ilgili bilgileri yazımızın ilerleyen bölümlerinde bulabileceksiniz…

Kilo Alma Nedenleri Nelerdir?
Neden Kilo Veremiyorum?

• Kilo alma nedenleri arasında yer alan ilk unsur hareketsiz yaşamdır. Ancak kimilerimiz, çok fazla hareket halinde olsak da kilo almak durumunda kalabiliriz.
• Bu noktada aklımıza fazla kalorili besin tüketimi gelmektedir. Kalorisi yüksek olan besinlerin sık tüketilmesi, gün içerisinde harcanamayan kalorilerin, kilo olarak bizlere geri dönmesine neden olmaktadır.
• Hormonal unsurların da kilo alma nedenleri arasında yer aldığını belirtebiliriz. Özellikle Hipotiroidi adı verilen, tiroid bezlerinin az çalışması, bizlere kilo alımı olarak geri dönüş yapmaktadır.
• İnsülin direnci de kilo alma nedenleri arasında yer alır. Ve bu durum tam bir kısır döngü olarak seyretmektedir. Kilo aldığımızda artan İnsülin, bizim daha fazla yemek yememize; ve dolayısı ile de daha çok kilo almamıza sebep olmaktadır.
• Kadınlar menopoz, erkekler ise andropoz dönemlerinde, hormonal yetersizlikler dolayısı ile çok fazla kilo alabilirler.
• Kortizol fazlalığının da kilo alımına neden olduğu unutulmamalıdır.
• Neden kilo veremiyorum dediğiniz zaman ailenize de dönüp bakmanız gerekir. Aileniz size, kilolarını genetik bir miras olarak vermese bile, siz, onların yanlış beslenme; ve egzersiz alışkanlıklarını edinerek kilo almaya yatkın bir hal alabilirsiniz.
• Her bireyin sindirim sisteminde bazı bakteriler bulunmakta olup, bu bakterilerin bazıları yaşam için gereklilikleri ile bilinirler. Bazıları ise, zararlı bakterilerdir; ve kilo alma – verme üzerinde önemli rol oynarlar. Tükettiğiniz besinlere bağlı olarak da görev değiştirebilen söz konusu bakteriler hakkında bilgi sahibi olabilmek için bir doktora görünmeniz gerekebilir.
• İlaç kullanımı, özellikle de gereksiz yere alınan antidepresanlar; ve antibiyotiklerin kilo alımı üzerinde etkileri bulunmaktadır.
• Hava kirliliği; ve çevresel olarak yayılabilen kimyasalların, bazı hormonların yetersiz çalışmasına neden olmaları dolayısı ile kilo alımına sebep olduklarını belirtmemiz gerekmektedir.
• Gerek bir yere yetişmek, gerek fast-food tarzı beslenmek nedeni ile, zaman zaman hızlı yemek yeme durumu söz konusu olmakta olup, bu durum kilo almaya neden olmaktadır. Tüketilen besinlerin tam olarak sindirilememesinin yanında, yemeğin kısa süre sonrasında düşen insülin seviyesi dolayısı ile, yeniden açlık hissedilmekte, ve böylece çok daha fazla kalori alımı gerçekleşmektedir. Bu durumun kilo almayı önleyebilmesi adına yemeklerin yavaş yenmesi; ve çok çiğnenmesi gerektiği unutulmamalıdır.
• Bir şeyler yaparken yemek yemek, dolayısı ile ne kadar yediğinin farkında olmamak ile, gün içerisinde az su tüketmek de kilo alma nedenleri nelerdir sorusunun yanıtları arasında yer almaktadır.
• Psikolojik sorunlar da kilo alma; ve vermeyi beraberinde getirebilmektedir. Kimilerimiz sorunlu dönemlerimizde az yemek yerken, kimilerimizin de sinirini yiyeceklerden aldığı bir toplumda yaşadığını unutmamamız gerekmektedir.
• Düzensiz uykunun da kilo almak üzerinde önemli etkileri bulunmaktadır. Uykusunu düzenli uyumayan, karanlık, ve sessiz ortamlarda uyumayan kişilerin, geceleri de bir şeyler atıştırarak kilo alma durumlarının söz konusu olduğu unutulmamalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası