İdeal Kilo Nasıl Korunur?

Günümüzde pek çok kişinin obezite ile başa çıkmak zorunda olduğunu, ve bunun en ilginç yanının da, bazılarımızın, diyet yapmak istememesi dolayısı ile, halinden memnun olmasını gündeme getirdiğini biliyoruz. Peki ideal kiloya sahip olmak, ve ideal kiloyu korumak çok mu zor? Sahi, ideal kilo nasıl korunur? Yazımız içerisinde bu sorunun yanıtlarını bulabileceksinz:

İdeal Kilo Nasıl Korunur?

• İdeal kiloyu korumak için, her şeyin öncesinde az yemelisiniz. Az yemenin yolu ise, gerçek açlıkla, gerçek olmayan açlık duygusunu birbirinden ayırmaktır. Bu anlamda yapmanız gereken, acıkıp da bir şey yemeden önce, büyük bir bardak soğuk su içmek… Eğer suyun tadını sevmiyorsanız içerisine karanfil, salatalık, elma, limon… gibi şeyler de karıştırabilirsiniz. Suyu içtiğinizde, belki hissettiğiniz açlık geçecek; ya da en azından, soğuk suyun, kalori yakma etkisinden yararlanmış olacaksınız.

Yağ Yakmanın Pratik Yolları

• Akşam olduğunda, özellikle de yemek yedikten sonra, televizyonda en sevdiğiniz filmi izlerken, canınızın pek çok şeyi istediğini biliyoruz; ve bunların kalori değerleri de oldukça yüksek… Ve siz, bu kalorileri alıp, hareket etmeden yattığınızda da bu kaloriler yağa dönüşebilmekte. Ancak, bu demek değil ki yemekten sonra hiç bir şey yemeyeceksiniz… 100 kaloriye kadar tüketebilir; ve ideal kiloyu korumaya yönelik olarak, sonrasında mutfağın kapısını kilitleyebilirsiniz.

• Hepimiz, hayatımıza aldığımız insanları, üzerimize giyeceğimiz şeyleri, evimizin eşyalarını seçiyor, kimi; ya da neyi bulursak almak hatasını yapmıyoruz değil mi? Peki yiyecek – içecek konusunda neden bu kadar seçici değiliz? Neden bize her ikram edileni yiyoruz? Bizim de sevdiğimiz şeyler var aslında, neden herkesin verdiği giysiyi giymiyor, ama yiyeceği yiyoruz? Bizim midemiz çöplük mü? Peki ne yapalım? Sevdiğimiz şeyleri alıp, ideal kiloyu korumak için onları tüketelim, ama ölçülü miktarda… Bir paket kurabiye alıp eve gitmektense, bir küçük kurabiye alalım; ve onu yiyelim, daha sonra yine alırız; ama elimizin altında atıştırmalık gibi de durmasın değil mi? Yoksa, en sevdiğimiz kurabiye, acıktığımızı düşündüğümüzde ilk tercihimiz olur…

Kilo Alma Nedenleri Nelerdir?

• Gün içerisinde sık beslenmek, ama her seferinde düşük kalorili şeyleri seçmek de önemli… Bir öğünde tüketeceğiniz hamburger size yüksek kalori sağlar, ve kısa zamanda acıkmanıza neden olurken, düşük kalorili şeyleri daha rahat yiyebilir; ve elbette açlık hissetmeden, ideal kilo hedefinize de ulaşmış olursunuz… Malum, zayıflamak için, günlük alınan kalori miktarının azaltılması önemli…

• Öğünlerinize mutlaka, süt; ve süt ürünleri, baklagiller, tam tahıllı yiyecekler gibi protein ögeleri eklemeyi unutmayın. Size yağ yaktıracak olan proteinler, aynı zamanda, kendinizi daha uzun süre tok hissetmenizi de olanaklı hale getirecek, ve kaslarınızı da koruyacaktır.

Sağlıklı Zayıflamanın Püf Noktaları

• Şekerin, kilo alımını destekleyen, vücutta yağ artışına neden olan etkileri bulunduğunu bilmeyenimiz yok… Bu nedenle şekerden uzak durmalıyız, ama nasıl? Acı tadı olan baharat tüketimi gerçekleştirirseniz, şekerli yiyecekleri canınız daha az isteyecektir. Ancak eğer baharatları yemeklerinizde bolca kullanırsanız, daha çabuk doyacağınızı, ve yemeğin lezzetini daha çok alacağınızı, dolayısı ile daha az kalori alacağınızı da belirtmeden geçmemeliyiz.

• Obezite, nasıl günümüzün önemli sorunları arasında yer alıyorsa, kabızlık da o kadar önemli bir problemdir. Kabızlık sorununu aşmak için, lifli yiyecekleri gün içerisinde, kadınsanız en az 25, erkekseniz de en az 38 gram olacak şekilde tüketmelisiniz. İçeriğinde lif bulunduran şeyler, meyveler, salatalar, kuruyemişler, tam tahıllı besinlerdir. Bolca çiğnenen bu yiyecekler, sizin bağırsak sisteminizin düzenli çalışmasını olanaklı hale getirecektir.

Maydanoz Limon Kürü

• Ne kadar hızlı zayıflarsanız, verdiğiniz kiloları o kadar kolay alırsınız… Eğer 70 kiloysanız, ayda 10 değil de, 3.5 kilo vermeyi deneyin. Bu şekilde yavaş vereceğiniz kilo, geri alınmayacağı için, ideal kiloyu koruma daha kolay olacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası