Çok Zayıfım Nasıl Kilo Alırım?

Bazı insanlar, nasıl zayıflanır şeklinde soruların yanıtlarını arayarak, zayıflama yöntemlerini bulmak isteseler de, bazı insanların derdi onlardan çok daha farklıdır… Onlar da, nasıl kilo alırım derdindedirler. Çok zayıfım şeklinde şikayetlerde bulunan insanların sayısı, hiç de azımsanmayacak kadar fazladır. O halde, onlara yardımcı olabilmek adına yazımız içerisinde, nasıl kilo alırım sorusunun yanıtlarını gözden geçirelim. Ve çok zayıfım diyenlerin, bu şikayetlerinin nedenlerini anlamaya çalışalım…

Neden Çok Zayıfım?

Zayıf olmanın nedenleri arasında yanlış alışkanlıklar ile birlikte, uzun süreli, ciddi hastalıklardan da söz etmek gerekir. Örneğin, zaten yanlış yemek düzenini benimsemişseniz, öğünlerinizin arası normalden uzun ise, ve tüm bunlara karşın, enerji sarfiyatına yönelik çalışmalar yapıyorsanız, zayıf olmanız, kaçınılmaz bir gerçeğin sonucudur. Çünkü kilo almanın en iyi yolu, gün içerisinde alınan kalorinin, harcanan kaloriden fazla olmasının gerekliliğidir. Eğer siz, sağlıksız besleniyor, düşük kalorili yiyecekler tüketiyor; bunun üzerine bir de yüksek kalori harcamaya yönelik çalışmalar gerçekleştiriyorsanız, bu düzeni değiştirmeden kilo alımı gerçekleştiremezsiniz.

Bunların yanında, Bulimia, ya da Anoreksiya gibi yeme bozukluğuna bağlı hastalıklar, kanser, ya da, çok uzun sürmüş hastalık dönemleri de, çok zayıfım şeklindeki şikayetlerin sebebini oluşturabilmektedir. Eğer bu gibi hastalıklarınız varsa, sorunu kendi kendinize, ya da nasıl kilo alırım diyerek geldiğiniz bu sayfadaki bilgileri okuyarak çözemezsiniz. Mutlaka doktorunuza başvurmanız gerekmektedir. Ama, günlük yanlış alışkanlıklarınızı değiştirebilmek adına, nasıl kilo alırım diyorsanız, yazımızın sonuna geldiğinizde, artık çok zayıfım dememek için yapmanız gerekenleri öğrenmiş olacaksınız demektir.

Nasıl Kilo Alırım?

Sağlıklı kilo almanın en önemli yolu, emin adımlarla kilo alımı gerçekleştirmekten geçmektedir. Örneğin, günde, her zamankinden 500 kalori daha fazla almak, ya da, her zamanki aldığınız kalori miktarını değiştirmeden, 500 kalori daha az harcamak, sizin, bir hafta sonunda yarım kilo almanızı sağlamaktadır. Bunun daha ileri aşamasında, günlük alınan kalori miktarı daha fazla arttırılırsa, siz de daha fazla kilo alırsınız, ama hızlı zayıflamanın önerilmediği gibi, hızlı kilo alma da uzmanlar tarafından tavsiye edilmemektedir.

Eğer sağlıklı bir şekilde kilo almak istiyorsanız, bir diyetisyene başvurabilir, onunla birlikte, beslenme düzeninizi, ve günlük egzersiz planınızı bir düzene sokabilirsiniz. Dokuların yeniden yapılandırılmasının sağlanmasının da, sağlıklı kilo almaya yardımcı olacağını belirtmeyi unutmamalıyız. Kısacası, eğer çok zayıfım, nasıl kilo alırım diyorsanız, yapabileceğiniz en mantıklı şey, bir diyetisyene başvurmaktır.

Kilo almak için yapabileceğiniz şeyler arasında biraz önce, ya gün içerisinde almanız gereken fazladan 500 kalori, ya da harcamamanız gereken 500 kalorinin söz konusu olduğundan söz ettik. Ancak, eğer çok yer, ve egzersiz yapmazsanız, bu durumun size, kilo almakla birlikte, kötü görünümlü bir göbeği getireceğini de belirtmemiz gerekmektedir. Bu nedenle, dengeli kilo almanız önemlidir. Bundan dolayı egzersiz yapmalısınız. Yapacağınız egzersizler, esneme hareketleri, ağırlık çalışmaları, ve kardiyo hareketleri şeklinde olmalıdır.

Nasıl kilo alırım sorusunun yanıtları arasında yer alması gereken bir diğer şey de, alınacak olan kilonun, daha çok, yağsız kitle indeksinden ibaret olması gerektiği bilgisidir. Bunun için yoğun tempoda ağırlık çalışmaları yapmanız gerekir.

Yapacağınız ağırlık çalışmaları ile birlikte kas yaparak kilo almak için, beslenmenize de dikkat etmeniz önerilmektedir. Pek çok kişi kilo almak için besin takviyelerinden yardım almaktadır ki bunun için bir takım mamalar da bulunmaktadır. İçeceğiniz sıvı, tadı lezzetli bu mamalar, sizin kalori almanıza, dolayısı ile kilo almanıza yardımcı olur, ama egzersiz ile birlikte desteklenen, yağ, protein, ve karbonhidrat ağırlıklı bir diyet, sizin kas yapmanızı, yağ; ve kalori yakmanızı olanaklı hale getirerek, size kilo aldıran bir diyet olacaktır.

Diyet yaparken kalp sağlığını da korumak, ve kalori almak adına, akşam saatlerinde tüketeceğiniz atıştırmalıklar arasına, leblebi, fıstık, tahıllı ekmekler; ve fıstık ezmesini ekleyebilirsiniz. Bunları özellikle akşam tüketmenizi önermemizin nedeni, aldığınız kaloriyi uyku sırasında çok fazla harcamayacak olmanızdan kaynaklanmaktadır.

Kilo almak için de, nasıl zayıflanır diyenlerde olduğu gibi, bol sıvı alımı gerçekleştirmek önemlidir. Özellikle yemeklerden önce, ve yemek aralarında içeceğiniz sular sayesinde, midenizin büyümesine katkıda bulunmuş olursunuz. Bu sayede daha çok yiyerek, daha fazla kalori alabileceğinizi unutmayın. Ama, işin önemli yanı daha çok yemek yemek değil, günde, her zamankinden sadece 500 kalori daha fazla almak. Bu nedenle, kendi yeme, ve içme düzeninizi, belirli hileleri bilerek kendiniz belirlemek durumundasınız…

Nasıl kilo alırım diyenler için önemli olan fazla; ve çok sık yemek yemek de değildir. Bu sizin sağlığınıza zarar verir. Öğünlerinizi düzenli olarak tüketip, öğün aralarını boş bırakabilirsiniz. Doyurucu, kalorisi yüksek, tercihenm içeriğinde nişasta bulunan yiyecekleri tüketmek, kilo almak yolunda size arkadaşlık edecek alternatifler arasında yer almaktadır.

Sadece kilo almanız için tüketmenizin önerildiği kek, pasta… gibi şekerli yiyecekler, belki size yardımcı olur, ama, hem şekerin sağlığınıza zararlı olduğunu; hem de, alacağınız kiloların yağ şeklinde olmasına neden olacağını unutmamalısınız. Bu sebeple, yiyecekleriniz, şekerli, katkı maddeli şeyler yerine, sebzelerden, ve meyvelerden oluşsun. Muz, kalorisi en yüksek meyveler arasında yer almaktadır. Diyetinizde yer alması gereken yağlar ise, sağlıklı yağlardan oluşmalı… Bitkisel yağlar, yağlı etler, yumurta sarısı gibi besinlerde, yeteri kadar sağlıklı yağ bulunmaktadır. Yazımızın daha önceki bölümlerinde de belirttiğimiz gibi, proteinin de, diyetinizde her gün, mutlaka yer alması gerektiğini, kaslı bir şekilde, kalıcı kilo almak istiyorsanız unutmamalısınız…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası