Vajinal Enfeksiyon Nedenleri Ve Vajinal Enfeksiyon Belirtileri

Bu yazımızda, vajinal enfeksiyon, vajinal enfeksiyon nedenleri, vajinal enfeksiyon belirtileri; vajinal enfeksiyon tedavisi gibi konular hakkında sizleri bilgilendirmeye çalışacağız. Vajinal enfeksiyondan korunma yolları hakkında da bilgi sahibi olacağınızı belirterek, vajinal enfeksiyon belirtileri arasında ilk olarak kaşıntı, sonrasında da, ilişki sırasında ve adet döneminde meydana gelen kokudan söz etmemiz gerekmektedir. Vajinal enfeksiyon belirtilerinden bir diğeri ise renkli akıntıdır… Vajinal enfeksiyon belirtilerinden bir diğerinin de ağrı ve yanma problemleri olduğunu belirtip, hemen hemen her kadının, hayatının belli dönemlerinde, vajinal enfeksiyon problemi ile karşı karşıya kaldığını hatırlatmalıyız. Yani bayansanız, vajinal enfeksiyon hakkında bilgi sahibi olmalısınız…

Vajinal enfeksiyon hakkında bilgi sahibi olurken, önce şunu bilmeniz gerekmektedir ki, vajinada, zararlı bakterileri etkisiz hale getiren bir takım bakteriler bulunmaktadır, ve bu bakterilere, laktobasil adı verilmektedir. Laktobasil adı verilen bu bakteriler, asit ortamında ürerler. Vajinal enfeksiyona neden olabilecek olan bakterilerin; ve diğer bakterilerin üremesini ve çoğalmasını engelleyerek bölgenin korunmasını olanaklı hale getirirler. Laktobasil bakterilerin görevlerini rahat yapabilmesi için ise, vajina duvarında yer alan östrojen hormonunun glikoza, glikozun şekere, şekerin de asite dönüşmesi durumu gerçekleşmektedir. Bölgedeki asit ortamının oluşması önemlidir; çünkü asit oluşumunun gerçekleşmemesi durumunda laktobasil bakteriler işlevlerini yitirir; ve vajinal enfeksiyonun gelişme riski artar.
Vajinal enfeksiyon belirtileri arasında yer alan akıntı hakkında bilgi edinmek istersek ise şunu belirtmemiz gerekecektir: fizyolojik vajinal akıntı, kaygan ve kokusuz bir akıntı türü olup, üreme çağında bulunan her kadında gerçekleşmesi muhtemel bir akıntıdır. Fizyolojik vajinal akıntının rengi ve kokusu yoktur. Fizyolojik vajinal akıntı, herhangi bir kaşıntı ya da irritasyon etkisi de yaratmamaktadır. Fizyolojik vajinal akıntı, adet gören kadınlarda, yumurtlama dönemine yaklaşıldıkça artış gösterir; ve şeffaf ve sümüksü bir hal alana kadar da şiddetini arttırabilir. Bu durumun normal olduğunun unutulmaması gerekmektedir.
Vajinal enfeksiyonların diğer bir adının vajinit olduğunun belirtilmesi gerekmektedir. Vajinitin yanında bir de servisitten söz etmek gerekir. Servisit, rahim ağzı enfeksiyonlarına verilen diğer bir isimdir. Servisit belirtileri arasında, fizyolojik olmayan vajinal akıntılardan söz etmek gerekmektedir. Vajinal enfeksiyon belirtileri arasında yer alan fizyolojik olmayan akıntıların şiddeti fazla olmakla brlikte renklidir, ve bunun yanında kötü ve rahatsız edici bir kokusu bulunmaktadır. Vajinal enfeksiyon belirtileri arasında kaşıntıdan da söz edilebilmektedir. Servisit durumu söz konusu ise de, fizyolojik olmayan vajinal akıntının yanında kasık ağrısı; ve bel ağrısından söz etmek gerekmektedir.
Vajinal enfeksiyon nedenleri arasında, yabancı maddelerden söz etmek gerekmektedir. Vajinal enfeksiyon nedenleri arasında prezervatif, pedler, yine vajinal enfeksiyon nedenleri arasında tampon; ve parfümlerden söz etmek gerekmektedir.
Vajinal enfeksiyon belirtileri arasında, genital bölgede kaşıntı, kızarıklık, şişlik… gibi problemlerle birlikte, idrar sırasında ağrı gibi bir durumla da karşılaşılıyorsa, mantar enfeksiyonundan söz etmek gerekmektedir, ve böyle bir durumda, genital bölge içi değil, genital bölge dışında da mantar enfeksiyonunun belirtileri gözlemlenmektedir. Vajinal enfeksiyon belirtileri bazen de herhangi bir şekilde ışık vermez, ve sessiz bir şekilde ilerleyip şiddetini arttırarak, sonrasında kendisini komplikasyonlarla ele verir…
Vajinal enfeksiyon nedenleri arasında, genital bölgenin nemli kalmasından söz etmek gerekmektedir. Ve vajinal enfeksiyon nedenleri arasında yer alan nemliliği önlemek için, genital bölgenin temizliğine dikkat etmek; bu amaçla geliştirilmiş olan ürünleri kullanmak gerekmektedir.
Vajinal enfeksiyon nedenleri arasında, hava sirkülasyonunun gerçekleşmemesinden de söz etmek gerekmektedir. Bu nedenle, sentetik iç çamaşırları yerine, pamuksu iç çamaşırlarının tercih edilmesi, ve iç çamaşırlarının sık sık değiştirilmesi gerekmektedir.
Vajinal enfeksiyon nedenleri arasında sabun, renkli tuvalet kağırları, parfümler; ve kişisel olsa dahi kokulu hijyen ürünleri yer almaktadır. Vajinal enfeksiyondan korunmak adına, bu ürünleri kullanmamaya dikkat etmeniz gerekmektedir.
Vajinal enfeksiyondan korunmak adına, vajinanın içinin, su ya da başka bir madde ile de yıkanmaması gerekir. Bu maddeler, vajinal enfeksiyon nedenleri arasındadır; ve vajinanın mikro organik dengesinin değişmesine neden olmaktadır.
Vajinal enfeksiyonun önlenmesi adına, tuvalet sonrasında, önden arkaya doğru temizlik yapmanız önerilmektedir.
Vajinal enfeksiyon nedenleri arasında, yanlış kullanılması sonucunda tamponlardan da söz etmek gerekmektedir. Tamponların düzenli aralıklarla değiştirilmesi önemlidir. Aksi takdirde, sadecevajinal enfeksiyon değil, hayatı tehdit eden farklı enfeksiyonlarla da karşı karşıya kalınabilir.
Vajinal enfeksiyon nedenleri arasında ıslak mayo ile kalınmasından da söz edilirken, vajinal enfeksiyon nedenlerinden bir diğeri de klorlu sulardır. Havuz sonrasında hemen duş alınmalı; ve ıslak mayo hemen değiştirilmelidir.
Vajinal enfeksiyon nedenleri arasında cinsel ilişkinin de yer aldığı unutulmamalı; ve mikrop kapmaktan uzak durmak için gereken önlemler mutlaka alınmalıdır.

Latest Comments
 1. tulay

  Bilgiler cok doğru fakat tuvalet kağıdı yuzunden .ve belden aşağı sı üşütünce de bu rahatsızlık oluşuyor.

  Usutulunce de

 2. Anonim

  Merhabalar bn 25 yasinda bakire bayanim yaklasik iki yildir vajinamin sol tarafi sis sanci agri kizarma yanma var doktora gttim hic bsey olmadgni soledi ..ve bakire olmama ragmen gosetrdimde agrisindn durulck gbi deldii enfeksyon kapms ddi bna ilac verdi gonderdi ama iki yildr gcmyo buyuklguu nohut buyuklgnun braz daha buyugu yani iki kapakcgn biri buyuk bni cok raahatsiz edyo agrisi hicbseyin agrisina benzemiyor .nolur yardimci olursaniz sewinirm..

  • Almina

   Bizim burada vereceğimiz bilgiler senin için yeterli olmayacaktır. Bir başka doktora daha gitmeni, ve gerekli tahlilleri yaptırmanı öneririm sana. Geçmiş olsun.

 3. Sıtarkız

  Bakireyim sevgilim eliyle sadece üstten dokunarak vajinamla oynadı fakat acı duyuyorum hala ne yapabilirim

 4. ayşe atay

  10 yıldır süren bir boşluk agrım var idrarda yanma sızı kaşıntı ağrı kasıklarımda sancı gitmedigim yer kalmadı hep üşütmeye bağlı diyorlar lütfen bana yardım edin artık antibiyotik kullanmak istemiyom her ay doktora cıkmaya başladım eşimle ilşkiye girmeye korkuyorum lütfen bana yardım edin acaba yanlış yerde yanlış tedavimi görüyorum dahiliye ve kadın doğumcuya çıktım hep senin bişeyin yok deyip göderiyolar yoksa neden bunlar gecmiyor

 5. özlem

  merhabalar bir aylık evliyim 2 gün önce acı olmadan ilişkiye girdik ve ertesi gün iç çamaşırımda yeşil bir akıntı gördüm normaldede akıntım oluyordu az az su renginde ama bu sefer yeşi,l görünce bir terslik var sandım çocuk yapmak istedik acaba hamilelik belkirtisimi falan diye düşündüm ama dünden ilişkiye girmeye çalıştık ama aşırı derecede bir acı vardı şuan çok kaşıntı ve acı var nedeni ne olabilir koku falan yok anlamadım bilgi verirmisiniz

  • Almina

   Merhaba Özlem. Bu konu için bir doktora başvurman en mantıklısı olacaktır. Biliyorsun ki, zaten hamilelik öncesinde doktora gitmeli, tahlillerini yaptırmalı, alman gereken vitamin takviyelerini almalı, yaşam tarzını değiştirmelisin. Bu nedenle, hem bu desteklerini almak, hem de problemin nedenini öğrenmek için doktora başvurmanı öneriyorum. Çok ciddi bir problem olmayabilir, enfeksiyon almış olabilirsin, sistit olmuş da olabilirsin… Ama sana en doğru bilgiyi doktorun verecektir. Zaten hamilelik belirtilerini bir gün içerisinde almaya başlamazsın…

 6. dilara

  merhaba
  her gece uykumu bölen vajina ağrım var yanıyor ya da çok şiddetli ağrıyor fakat gündüz bu ağrı hiç yok bu ağrı ilk olarak hamileliğimin 6.ayında ortaya çıktı her zaman gittiğim doktoruma gittim tahlil yaptı muayene etti fakat bir sorun olmadığını az bir enfeksiyon olduğunu ama yine de bu kadarcık enfeksiyonun bu kadar rahatsızlık vermeyeceğini söyledi sizce ne olabilir ne yapmalıyım

 7. Ayşe

  Bnde bunlar hepsi var ama idrarımı yapamıyorum ıkınarak 1-2 damla ve canım cok acıyor. Ne yapmalıyım?

  • Almina

   Ayşe’cim geçmiş olsun.
   Mutlaka doktora gitmeni öneriyorum sana. Teşhisinin konulmasından sonra kendine bir yapılabilecekler listesi hazırlasan daha doğru olur.

 8. naz

  Sevgilimle surtunme yolu ile iliski yasadik hic bir sekilde vajinama bosalma olmadi bakireyim disariya peceteye bosaldi acaba hamile olabilir miyim

 9. Bahar

  Genital bölgem tam üstünde şişlik ve aşırı yanma kaşıntı ve karamelhem sürdüm kan geldi ama şişligi agrısı dinmedi nedir acaba bu

 10. Bahar

  Asırı agrı yanma cok sıcak su tutunca rahatlıyo

 11. Anonim

  İki sene önce vajinada kaşıntı oldu arkadaşımin vajina jelini kullandım vajinada akıntılar meydana geldi ve çökme oluştu vajimam doktora gittim fakat başkasının ilacı kullandığımı söylemedim kirem verdi ama düzelmesi sahada kötü oldu ne yapabilirim

  • Almina

   Doktora bir kere daha gidip, durumunu olduğu gibi anlatmalısın

 12. NAAZ

  Rahimimin icinde sigile benzer kucuk parcalar var beyaz sarimsi bi akinti var bir hafta once cok kasiniyordu hastaligin ismi nedir ÇOK ACİL YARDIM EDİN LÜTFEN !

  • Almina

   Naaz, bu sorunun yanıtı için doktora gitmelisin.
   Akıntı kokulu mu?

 13. melissa

  Arkadaslar 6 gundr kahve sivi akinti ve kasık agrim var doktora gittim muayne oldum hormon ve kan tahlili normal cikti smear 1 hafta sonra cikacak ama cok korkuyorum kanserden..yasim 32 doktorum korkulacak birsey olmadigini soylese de tedirginim

  • Almina

   Geçmiş olsun Melissa.
   Korkulacak bir şey olmadığını söylediyse yoktur emin ol, çünkü günümüz doktorları çok açık sözlüler. İçini ferah tut, stres yaptığın için de sorunun geçeceği varsa da geçmez. Adet dönemin yakınsa onunla alakalı olabilir, havalar dengesizleşti, üşütmüş de olabilirsin.

 14. Cansu

  1 aydır regl olmuyorum. Hamilelik testi yaptım negatif çıktı. Vajinamdan akıntı geliyor ve ara ara kasıklarıma ve belime ağrı giriyor. Doktor adet söktürücü verdi ama hala regl olmadım. Sizce sebebi ne olabilir

 15. Nur

  Bekar

  Bekarim ama idrar tahillerim de intahaplanma olusmus neden olabilir

  • Nur

   Idararlrmda cok feci sekilde intahaplanma varms nedeni ogrenmek istyrm

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası