Subcutaneous İncision Nedir? Nasıl Yapılır? Etkili Midir?

Subcutaneous İncision, pek çok MaviBoncuğum takipçisinin hakkında bilgi sahibi olmak istediği bir sivilce izi tedavisi yöntemidir. Sivilce izlerinin tedavisinde kullanılan bu yöntem, problemin bulunduğu bölgeye, deri altına uygulanan kesi yöntemi ile yapılan uygulama şeklinde açıklanabilmektedir.

Subcutaneous İncision, sivilce izlerinin tedavisinde kullanılacak olan ise kişiye lokal anestezinin uygulanması gerekir. Bu yöntemle sivilce izlerinin tedavisinin, basit bir cerrahi uygulama olduğunu söyleyebiliriz.

Sivilce izlerinin tedavisinin yapılacağı bu uygulamada şu şekilde bir sıralamadan söz edebiliriz: sivilce izleri bulunan kişi, öncelikle lokal anestezi ile rahatlatılır. Daha sonra ise uygulama, sivilce izlerinin tedavisi için yapılmaya başlanacaktır. Sivilce izlerinin bulunduğu deri küçük bir iğne ya da kesici bir aletin işgaline maruz kalır.

Sivilce izlerinin tedavisinde kullanılan bu yöntem sırasında, izlerin bulunduğu deriye uygulanan iğne ya da kesici alet, deriye paralel bir şekilde uygulanır. Deri, daha alt kısımda bulunan dokudan ayrılır. Bu yöntemde, sivilce izlerinin yarattığı çukurlukların deri ile birlikte kaldırılması hedeflenmektedir.

İşlem sonrasında elde edilen sonuç da gözle görülür nitelikte olacaktır. Konu hakkında daha detaylı bilgiyi ilerleyen bölümlerde bulabileceksiniz. Ancak öncesinde sivilcelerle ilgili daha önce yapmış olduğumuz paylaşımları gözden geçirmek isteyebileceğinizi düşündük:

Sivilce patlatmak iz bırakır mı?
• Sivilce oluşumu nasıl engellenir?
• Sivilce nedenleri
• Evde en etkili sivilce tedavisi
• Lazerle sivilce izi tedavisi

Subcutaneous İncision

Subcutaneous İncision sivilce izlerini tedavi eden küçük bir cerrahi yöntem olarak tanımlanabilir. Sivilce izini cilt altındaki dokudan çıkartmak için cilde batırılan küçük bir iğneli işlemi içermektedir. Böylece cildiniz yükselir ve sivilce izinin görünümünün azalması hedeflenir.

Subcutaneous İncision Sivilce İzi Tedavisinde Etkili Midir
Subcutaneous İncision

Kesisiz bir cerrahi uygulama olan Subcutaneous İncision, sadece sivilce izlerinin tedavisinde değil, aynı zamanda selülit, kırışıklık ve yara izlerinin görünümünün hafifletilmesinde de kullanılabilir. Su çiçeği, yaralar ve ameliyat sonrasında kalan izlerin hafifletilmesinde de bu yönteme başvurulabilir.

Bir dermatolog tarafından uygulanması gereken yöntemde, söz konusu azaltılmaya çalışılan izin hemen altına hipodermik bir iğne uygulanır. Bu iğne, yara izini, deri altındaki dokuya bağlayan lifleri gevşetmek ya da kırmak için kullanılır.

Bu işlem sadece çökük bir yara izinin kaldırılmasını sağlamakla kalmaz, aynı zamanda iğne giriş yerinde kolajen salınımını da tetikler. Her seans arasında en az dört hafta olmak kaydı ile 3 – 6 seans aralığında tamamlanmaktadır.

Uygulamanın, her tür sivilce izinde kullanılmadığını da belirtmeliyiz. Örneğin kabarık skarların ve keloid skarların tedavisinde işe yaramayabilir. Ağızdan retinoid alıyorsanız, pıhtılaşma bozukluğu, bakteriyel ya da viral enfeksiyonlar ve mevcut bir sivilceniz varsa, işlem öncesinde uyarılabilirsiniz.

Subcutaneous İncision Sivilce İzi Tedavisinde Etkili Midir?

Subcutaneous İncision sivilce izi tedavisinde etkili midir? Aslına bakarsanız uygulamanın etkinliğine yönelik kesin bir yanıt vermek için yeterince araştırma yapılmış değil. Fakat kısıtlı sayıda yapılan araştırma sonuçlarına göre bu yöntemle sivilce izlerinden kalıcı olarak kurtulmak mümkün.

Bir araştırma sonucuna göre ise katılımcıların %90’ı, sivilce izlerinin tamamen geçmediğini ancak görünümlerinde gözle görülür bir iyileşme olduğunu dile getirmişlerdir. Araştırmalar küçük çaplı oldukları için Subcutaneous İncision sivilce izi tedavisinde etkili midir sorusuna büyük araştırmalar yapılarak yanıt vermek gerekir.

Ancak şu bilgiyi paylaşabiliriz: bazı sivilce izleri tedavi yöntemleri ele alındığında Subcutaneous İncision kalıcılığı ve uygun maliyeti ile ön plana çıkmaktadır.

Yorum yapın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.