Stres Sivilce Nedenleri Arasında mıdır?

Stres Sivilce Nedenleri Arasında mıdır?

Stres, hem sivilce nedenleri arasında sayılan bir sorundur; hem de diğer pek çok sağlık sorununun nedeni olarak bilinmektedir. Peki stres, gerçekten de sivilce nedenleri arasında yer almakta mıdır? Bir kaynağa göre, stres sivilce nedenleri arasında yer almamaktadır… Kaynaktan verilen bilgilere bakarak, stresin sivilce nedenleri arasında olup olmadığına dair küçük bir fikir yürütmeye çalışalım:

Kaynak şu açıklamayı yapmaktadır: ”Stres sivilce nedenleri arasında değildir. Stresten kurtulmak sizin sivilce tedavinize herhangi bir katkı sağlamayacaktır. Bununla birlikte siz stresten kurtulmak için bir takım stres ilaçları kullanıyorsanız, bu ilaçlar sizin için sivilce nedenleri arasında sayılabilir. Stresin cilt için yaptığı şudur: ciltte daha fazla sebum oluşturur. Bu durum ise, sivilce nedenleri arasında sayılmaz; ama var olan sivilcelerin artmasına neden olabilir. Hayatında hiç stres olmayan kişilerde de sivilce sorunu olduğunu düşünecek olursak, bir de sivilce tedavisi ile, stresten kurtulma yöntemlerinin birbirinden farklı olduğunu düşünecek olursak, stresin neden sivilce nedenleri arasında olmadığını anlayabiliriz…”

Stresin sivilce nedenleri arasında sayılıp sayılamayacağının bir uzman ile tartışılması gerekmekle birlikte, stres nedeniyle pek çok insanın kanser sorunu ile savaştığı dahi bilinmektedir. Ve stres sivilce nedenleri arasında tek değildir. Bu nedenle de bu kaynağın görüşünü savunmamakla birlikte, stresten kurtulmak için çaba sarfedilmemesi gerektiği mesajını vererek, stres yandaşı izlenimi veren bir açıklama olduğunu da belirtmek isteriz. Stresin sağlığa faydaları hakkında bugüne kadar herhangi bir açıklama ile karşılaşmadığımızı da hatırlatırız…

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.