Sivilce Oluşumu Nasıl Gerçekleşir?

Sivilce, kişiler arasında sık görülen problemlerdenm bir tanesidir. Özellikle, ergenlik sivilceleri olarak adlandırılan sivilcelerin ciltte görülme sıklığı, 12 yaş ile 18 yaş arasında oldukça yoğundur. Bu nedenle de sivilcelerin, bir ergenlik problemi olduğunu düşünen kişilerin sayısı oldukça fazladır. Evet, sivilce ciddi bir ergenlik sorunudur; ancak, ergenlik döneminde olmayan kişilerde de sivilce görülmesi muhtemeldir.

<

Sivilce nedir diye merak edenler için, bunu öncelikle ergenlik sivilcelerine göre anlatalım: ergenlik döneminde, kişilerin vücutlarındaki yağ oranı artmaktadır. Yağ bezlerinin dengesinin bozulması ile de, cilt gözenekleri tıkanmaya başlar. Tıkanan bu gözenekler, şişer, iltihaplanır; ya da deri altında bir takım kistlerin oluşmasına neden olur. Böylelikle de sivilce oluşumu gerçekleşir.
Ancak, ergenlik sivilceleri için anlatılan bu durum, sadece ergenlik döneminde olan kişilerde yaşanmadığından, sivilce oluşumunun da, vücudun bozulan yağ dengesi ile gerçekleştiğini söyleyebiliriz genel olarak. Bununla birlikte, sivilce oluşumunu tetikleyen bir takım sivilce nedenleri de yok değildir. Mesela, sivilce nedenlerinden bir tanesinin aşırı çikolata tüketmek olduğu düşünülmektedir. Sivilce nedenlerinin bir diğerinin de, çok hareketli bir cinsel yaşam olduğu var sayılmaktadır. Kesinlikleri kanıtlanmamış olmakla birlikte, belirtilen faktörleri, bir takım özellikleri sebebiyle, sivilce nedenleri arasında sayabilmek mümkündür.
Sivilce oluşumunu şu şekilde de açıklayabilmemiz mümkündür: cilt gözenekleri sebum ile korunur. Ancak sebum miktarının vücut tarafından doğru ayarlanması gerekmektedir. Genelde ayarlanır da; fakat bazı zamanlar, sebum oluşumu, cildin bazı bölgelerinde yoğunluk kazanır. Bu oluşan fazla sebum ise, gözeneği tıkayarak sivilce oluşumuna neden olur. Öyle bir hal almaya başlar ki, yeni oluşan sebum, eski oluşan sebumu dışarı atamamaya başlar. Ve bölge şişer. Sivilce oluşumu gerçekleşti ise, sivilcenin içerisinde, sebum, ölü deri hücreleri; ve bakteriler var demektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası