Sivilce Nedenleri Ve Akne Tedavisi Hakkında Bilgiler

Sivilce Nedenleri Ve Akne Tedavisi Hakkında Bilgiler

Cildimizde oluşan; ve sivilce olarak tanımladığımız problemin adı akne mi; yoksa sivilce mi? Akne tedavisi; ve sivilce tedavisinin aynı olduğu düşünülüyor; aknenin nedenleri ile sivilcenin nedenleri arasında bağ kuruluyor; peki akne ve sivilce neden birbirine karıştırılıyor? Sivilce ve akne arasındaki farklar neler? Sivilce nedir sizce? Sivilce nedir sorusunun cevabını şu şekilde verebiliriz: Sivilce, kılların diplerinin iltihaplanması anlamına gelmektedir. Akne ise, ergenlik döneminde karşımıza çıkan bir durumdur. Yani, sivilce, insan hayatının her döneminde karşılaşılabilecek bir problem iken; akne, hayatımıza, ergenlik döneminde giriyor. Aknenin nedenlerinin başında hormonların yer aldığını belirtmek gerekir. Yani aknenin oluşumunda, değişen hormon yapısından söz edilmektedir.

<

Akne nasıl oluşur? Aknenin oluşmasının nedenlerinin başında, vücuttaki artan yağ oranı gösteriliyor. Akne oluşumu şu şekilde gerçekleşiyor: Akne oluşumu az önce de belirttiğimiz gibi hormonların değişimi ile alakalı. Yani, değişen hormonlar, vücudumuzda, sebum ismi verilen yağların ortaya çıkmasına neden oluyor. Bu yağ, derideki gözenekleri açıyor; ve ciltten atılıyor. Fakat bir de, açık olan gözeneklerden çıkamayan yağlar var. Bunlar ciltten çıkamadıkları için gözenekleri tıkıyor. Tıkanan gözeneklerin üzerinde, rengi siyah; ya da beyaz olan noktalar ortaya çıkıyor. Ve bu noktaların içerisinde, bakterilerin üretilmesi için elverişli bir ortam hazırlanmış oluyor. Akne bakterisi bu noktaların olduğu yere geliyor, noktalar önce kızarıyor, sonra kabarıyor; ve son olarak da, akneler iltihaplanıyor…
Akne oluşumunun nedenlerinin başında, hormonların değişmesinin yer aldığını belirtmiştik. Akne oluşumunun nedenleri arasında sayılan hormon değişimi, herkes tarafından belirli bir dönemde yaşanmasına karşın, herkes akne problemi ile karşılaşmıyor bu da genetik bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır. Genetik yapınız, akne oluşumu için ortam hazırlamamış ise, sizin akne oluşumu ile bir bağlantınız olmayacak; yediğiniz içtiğiniz şeyler de akne oluşumuna neden olmayacaktır. Şöyle ki, siz yağlı yiyecekler tükettiğinizde, midenizde bir asit savaşı başlayacak; bu asit savaşına karaciğer de kendi salgıları ile katkıda bulunacaktır. Eğer sizin genetik yapınız akne oluşumuna müsait değilse, karaciğer, mideye gönderdiği salgı ile yağ ve asit savaşından başarılı çıkmanızı sağlayacaktır. Yok eğer akneye müsait bir cilt yapısına sahipseniz, hiç şansınız yok, savaşı kaybedeceksiniz.
Sivilce nedenleri arasında, abur vubur yiyeceklerin ve içeceklerin yer alıp almadığını merak ediyorsanız, sivilce nedenleri arasında, ne yiyeceklerin; ne de içeceklerin olumsuz etkileri bilimsel olarak kanıtlanmamıştır. Fakat, sivilce nedenlerine katkısı bulunan şeyler arasında, cips, kola, çikolata gibi şeyler sayılabilmektedir. Bundan dolayı, sivilceye müsait bir cilde sahipseniz, midenizdeki asiti arttıran bu tür şeylerden uzak durmanızda fayda görülmektedir. Baharatlı ve yağlı yiyecekler, sadece sivilce nedenleri arasında değil, bununla birlikte, emilimlerinin zor olması nedeniyle sağlığı da olumsuz etkilemektedirler; uzak durmakta fayda görülmektedir.
Sivilce nedenleri arasında güneş ışınları da yer alıyor mu? Yapılan bir araştırmaya göre, evet, güneş ışınları da sivilce nedenleri arasında sayılmaktadır. Güneş sivilce oluşumunu tetikliyor; çünkü güneşe maruz kalan cildin yağ oranı artıyor; artan yağ oranı da gözeneklerin tıkanması gibi bir sorunu ortaya çıkartıyor. Sivilce nedenleri arasında yer alan gözeneklerin tıkanmasına, hava kirliliği, stres; ve terleme de yer almaktadır.
Sivilce nedenleri arasında adet döneminin de sayılması gerekmektedir. Hatta sivilce nedenlerinin en önemlisinin adet dönemi olduğu söylenebilir. Çünkü adet döneminde, kandaki hormonların yapısı değişmektedir. Ve değişen hormonlar sivilceye sebebiyet vermektedirler. Fakat, yukarıda da belirttiğimiz gibi, genetik yapınız, sivilce oluşumuna müsait değilse, adet dönemi olması sebebiyle sivilce yaşayacaksınız gibi bir durum da söz konusu değildir.
Sivilce oluşumu ve akne oluşumu hangi ciltlerde daha yaygındır diye soracak olursanız, cildi yağlı olanların; ve karma cilt tipine sahip olanların, daha sık sivilce sorunu ile karşılaştıklarını söyleyebiliriz. Cilt tipi yağlı ya da karma olmadığı halde sivilceye maruz kalanlar da vardır elbette; bu kişilerin, baharatlı ve yağlı yiyeceklerden olabildiğince uzak durmaları gerekmektedir.
Akne tedavisi nasıl gerçekleştirilir? Akne tedavisinin gerçekleştirilmesinde, bir uzmandan yardım alınması önerilmektedir. Akne tedavisi için uzmana başvuran kişilerin, akne tedavisi sırasında, sabah ve akşam olmak üzere günde iki sefer yüzlerini yıkamaları gerekmektedir. Akne tedavisi için başvurulan doktor, akne problemi yaşayan kişinin cilt tipine uygun kurutucu ilaçlar verecek; ve bu ilaçların kullanılarak aknelerin kurutulmasını isteyecektir. Akne tedavisinde, gittiğiniz uzman tarafından cildinize, meyve asitli maskeler de uygulanmaktadır. Akne tedavisinde hedef, aknenin, ciltte bulunduğu yerin kurutulması; ve aknenin ortadan kaldırılmasıdır. Akne tedavisinde belirtilenlerin tamamı denenir; fakat akne tedaviye cevap vermezse, bu durumda antibiyotik kullanımına başlanır. Akne tedavisi sırasında antibiyotik kullanan kişilere, düzenli olarak her ay tahlil yapılmaktadır. Herşey bir kenara bırakılacak olursa, akne tedavisinin sabır gerektiren bir iş olduğnun da hatırlanması gerekir; ve akne tedavisi eğer, işinin uzmanı bir kişi tarafından yapılmaz ise, ciltte lekelerin; ve çukurlukların kalacağı da hatırlanmalıdır. Dolayısı ile akne tedavisini gerçekleştirecek olan uzmanın seçimi çok önemlidir. Akne tedavisinde yine de lekelere maruz kaldı iseniz; ve çukurluklar şeklinde iseler, cilde bir zımpara işlemi uygulanıyor. Kimyasal peelinglerle de lekelerin yok edilmesine çalışılırken; lazer tedavileri ile de leke tedavisi denenebiliyor.
Akneleri önlemek için ne yapılmalıdır? Akneleri önlemek için yapılabilecek şeyler sınırlıdır; ayrıca, akne problemi hormonlara dayalı bir durum olduğu için, akneleri önlemek kelimenin tam anlamı ile mümkün de değildir. Fakat akneleri önlemek için yapılabilecek şeyler de yok değil: gözeneklerin temizliğine önem verilerek akneleri azaltmak mümkün. Akneleri önlemek için yapılacak olan gözenek temizliğinde, kil ve meyve asitli içeriklerden yararlanılabilir. Akneleri önlemek için siyah noktaların buhar ile sıkılması ise, uzmanlar tarafından önerilmemektedir. Siyah noktalar için peeling uygulamaları önerilmektedir. Ve 20 yaşından büyük olan; fakat hala akne problemi yaşayan kişiler, bir dermatologdan yardım almalı; akne nedenlerini araştırarak, akneleri önlemek için uygulamalarda bulunmalıdırlar.
Sivilcelerden korunmak için, makyaj temizliğinin kesinlikle ihmal edilmemesi gerekmektedir. Sivilcelerden korunmak için sivilcelerin sıkılması kesinlikle yanlış bir uygulamadır. Sivilcelerden kornmak için, temizleme, arındırma; ve nemlendirmeden oluşan üç aşamalı cilt bakım sisteminin düzenli olarak uygulanması gerekmektedir.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.