Sağlıklı Saçlar İçin Saç Bakımı Önerileri

Sağlıklı saçlar, kolay taranabilen, canlı ve düzgün görünen saçlardır. Ancak saçlarımıza uygulamış olduğumuz yanlış saç bakımı ürünleri; ya da yanlış saç bakımı yöntemleri ile, sağlıklı saçlarımızı sağlıksız saçlara dönüştürebilmemiz hiç de zor değildir. Bundan dolayı da, saç bakımı hakkında, yetkili ağızlardan almadığımız bilgilere itibar etmememiz gerekmektedir. Aksi takdirde, sağlıklı saçlarımıza bir süre sonra özlem duymaya başlamamız hiç de zor olmayacaktır. Bundan dolayı biz de size, sağlıklı saçlar için gereken saç bakımı yöntemlerini; ve saç bakımı ürünlerini anlatmaya çalışacağız:

<

Sağlıklı saçlar için yapılması gereken saç bakımı uygulamasında ilk sırayı, saçların yıkanma sıklığı almaktadır. Saç bakımında saçın, günde bir seferden fazla yıkanması zararlıdır. Saç bakımında saçların günde bir seferden fazla yıkanması, saçın kurumasına, elektriklenmesine; ve parlaklığını yitirmesine neden olmaktadır. En az haftada bir sefer yıkanması gereken saçlar, saç tipine göre yıkanmalı; ve saç tipine uygun saç bakımı ürünleri; özellikle de şampuan kullanımını gerektirmektedir.
Sağlıklı saçlar için saç bakımı yaparken, mutlaka, saç bakımı ürünlerine de özen göstermek gerekmektedir. Örnek vermek gerekirse, saç düzleştirici ürünler, saçın görüntüsünü güzelleştirirken, bunun yanında, saçın hassaslaşmasına; parlaklığını kaybetmesine; ve kırılgan olmasına da neden olmaktadır. Özellikle kıvırcık saçlı olanların kullanmış olduğu, saç bakımı ürünleri içerisinde yer alan saç düzleştiricilere oldukça dikkat etmek; özellikle hassas ciltlerde kullanmamak gerekmektedir.
Sağlıklı saçlar için yapılan saç bakımında, bazen de saç boyaları, saç bakımı ürünleri olarak kullanılmaktadır. Saç bakımı ürünleri olarak kullanılan saç boyalarının, alerjik egzemaya neden olduğunu hemen belirtmemiz gerekmektedir. Alerjik egzema, saçlı deride, kaşıntıya, sulanmaya ve yaralara neden olmaktadır. Bu nedenle de alerjik bünyeye sahip olan kişilerin, bitkisel saç boyalarından faydalanmaları önerilmektedir. Bununla birlikte, saç bakımında, saçları çok sık boyamamanın, sık sık renk değiştirmemenin de gerekli olduğunu belirtmekte fayda görmekteyiz.
Sağlıklı saçların en büyük düşmanlarından bir tanesi de kepek sorunudur. Kepek sorunu kendisini, saçta görülen beyaz döküntüler ile belli etmektedir. Kepek sorununun nedeni, saçlı derinin, dışarıdan gelen bazı uyarılara verdiği tepkilerden kaynaklanmaktadır. Kepeğin oluşma nedenleri arasında, stres, gerginlik, soğuk hava, kuru ısıtıcılar, saç spreyi, uygunsuz saç boyası kullanımı gibi nedenler yatmaktadır. Medikal şampuanlar ile saçın yıkanması ile tedavi edilen kepek sorunu, medikal şampuanların yavaş yavaş azaltılması ile giderilir.
Egzema da saç derisinde ve vücudun belirli farklı bölgelerinde görülen bir deri hastalığıdır. Egzema kendisini kaşıntı ile göstermektedir. Bir takım tedavi yöntemlerinin bulunması ile birlikte, egzema sorununun geçmemesi halinde bir psikiyatrist yardımı almak önerilmektedir. Çünkü egzemanın en önemli nedeni strestir.
Sağlıklı saçlarda görülen bir diğer sorun ise, saç dökülmesidir. Saç dökülmesinin öncelikle nedeni araştırılmalıdır. Saç dökülmesinin nedeni bulunamadığında ise, devreye saçın güçlendirilmesi için uygulanacak saç bakımı yöntemleri girmektedir. Saç bakımı yöntemleri içerisinde, saç dökülmesi için en çok mezoterapiden yararlanılmaktadır. Mezoterapi, saçın diplerine, saçın ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineralin enjekte edilmesi ile gerçekleştirilmektedir. Mezoterapi sık aralıklarla ancak emin ellerde yapılmalıdır. Herhangi bir anesteziye gerek görülmemektedir. Mezoterapi sonuçlandığında, saç dökülmesinde azalma; ve saçlarda dolgunluk görülecektir.
Sağlıklı saçlar için yapılacak olan saç bakımında kullanılacak saç bakımı ürünleri içerisinde, şampuan tercihi yaparken çok dikkatli olmak gerekmektedir. Tercih edilecek olan şampuanın, saçtaki yağ dengesini koruması, saçın sağlığına ve göze zarar vermemesi; ve saç tipine göre seçilmesi gerekmektedir.
Saç bakımında, saçın çok fazla yağlanmaması için, belirteceğimiz noktalara dikkat etmeniz gerekmektedir: İlk olarak, sçaınızı çok fazla tarayıp fırçalamamaya dikkat edin. Çok fazla taranan ve fırçalanan saçlar, saç derisindeki yağların, kendilerine ulaşması nedeniyle sık yağlanırlar. Çok nemli ve sıcak olan yerlerde de saçların çabuk yağlanacağını bilmeniz gerekmektedir. Bu tür ortamlardan uzak durmanız önerilmektedir.
Saç bakımında saç kurutma işlemi gerçekleştirecek olanlar, saçlarının yağlanmasını istemiyorlarsa, kurutma işlemini, sıcak değil soğuk şekilde gerçekleştirmelidirler. Saç bakımı ürünleri içerisinde yer alan şampuanların, yağlı saçlar için hazırlanmış olanlarının seçğilmesi önerilmektedir. Saçlarınızı çok sık yıkamaktan da kaçınmanız gerekmektedir.
Sağlıklı saçlar için saç bakımı yapacak olan kişiler, saçlarının kuru saç tipinde olduğunu düşünüyorlarsa, saçlarını sık aralıklarla yıkamamalı; ve saçlarının yıkanmasında, saç bakım kremlerinden de faydalanmalıdırlar. Kuru saç tipine sahip olanların, saç kurutma makinesinden mümkün olduğunca uzak durmaları gerekmektedir. Kuru saç tipi için hazırlanmış şampuanları seçmelidirler. Çünkü kuru saç tipi için hazırlanmış şampuanların nemlendirme özellikleri bulunmaktadır. Saç kreminin saç bakımında, şampuandan sonra uygulanması gerekmektedir. Saç bakım kremlerinin kuru saçları nemlendirme ve daha parlak gösterme özelliği olduğunu da belirtmek gerekmektedir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası