Sağlığımız İçin Saçın Önemi Ve Saç Sağlığı

Saçlarımız, biz kadınlar için güzelliğimizin simgesi; erkekler için ise karizmanın ilk göstergelerinden bir tanesidir. Peki saçı sadece güzellik anlamında mı düşünmek doğrudur? Sağlığımız için saçın önemi hakkında ne kadar bilgi sahibisiniz? Örneğin şunu biliyor musunuz ki, yeterli beslenmez; ve vücudumuz için gerekli enerjiyi besinlerden gerektiği kadar sağlayamazsak, sizce bu enerjiyi vücudumuz nereden karşılar? Vücudumuz, besin yolu ile gerektiği kadar enerjiyi alamazsa, öncelikle, eksikliğini hissettiği besini saça göndermekten vazgeçer; ve besin eksikliğinin hissedildiği ilk bölge saçımız olur… Güzelliğimizin; ve karizmamızın simgesi olan saçlarımızdan bahsediyoruz…

Uzmanlar, saçlarımızı, vücudumuzun barometresi olarak tanımlıyor; ve bununla da yetinmeyip, saç sağlığında herhangi bir olumsuzluk hissettiğimizde, ilk olarak, yeterli beslenip beslenmediğimizi araştırmamızın gerekliliğini savunuyorlar. Saç sağlığında bir problem olduğunda, besin eksikliği araştırmasının yapılması için de kan tahliline gereksinim duyduğumuzu belirtiyorlar.
Saç sağlığında kanın önemi çok fazladır. Kan ile saça giden protein ve oksijen, saç sağlığında büyük önem arz etmektedir. Saçın kan ile beslendiğini düşünecek olursak, yeterli beslenmediğimizde de kana yeterli enerjinin alınmadığını anımsarsak, saç sağlığının kana, ve sonrasında da beslenmeye ne denli bağlı olduğunu daha net algılayabiliriz. Saçın önemi ise burada başlar; yetersiz beslendiğimizin sinyalini bize, saç sağlığımız verir…
Saç sağlığının; ve saçın öneminin bahsedildiği bu yazımızda, öncelikle belirtmeliyiz ki, insan saçının %90’ı proteindir. Bu da yetmezmiş gibi, saçın, kırılmaya; ve kopmalara karşı dayanıklı bir yapısı bulunmaktadır. Ancak, vücudumuzda bir besin eksikliği meydana geldiğinde, ilk olarak saç sağlığımız tehlikeye girer; ve vücut, saça gerekli besinleri göndermeyi keserek, vücut için hayati önem taşıyan organların sağlığını korumaya çalışır. Hal böyle olunca da dönem dönem saç hacmimiz azalır, saçlarımız dökülür, saçlarımızda kırılmalar başlar… Yani saç sağlığı tehlikeye girer ama, aslında saçın önemi burada ortaya çıkmaktadır; bu durum, vücut sağlığımız için tehlike sinyallerinin çalmaya başladığının en temel göstergesidir…
Saç sağlığını olumsuz etkileyen şeyleri şu şekilde sıralayabilmemiz mümkün: Blumia, anoreksia, beslenme bozuklukları, biotin eksikliği, B12 vitamin eksikliği, folik asit eksikliği, çinko eksikliği, demir eksikliği ile ortaya çıkan kansızlık, çok hızlı kilo verdiren şok diyetler, tek tip beslenme, vejetaryen beslenme, protein bakımından eksik beslenme, saç sağlığını olumsuz etkiler, saç dökülmesinin nedenleri arasında sayılır, saç kırıklarının artmasına neden olur; ve saçın hacmini azaltır…
Saçın önemi, ve saç sağlığını tehlikeye sokan durumlardan kısaca söz ettik; burada, saç dökülmesi problemleri ile karşılaştığımızda şunu unutmamalıyız ki, saç sağlığının neden bozulduğu araştırılmalı, ve buna göre bir tedavi yöntemi uygulanmalıdır. Aksi takdirde, şampuan ya da saç maskeleri ile problemi çözmeye çalışmak, istenildiği gibi sonuç alınmasına olanak tanımayabilecektir. Saç sağlığı tehlikeye düştüğünde bir uzmandan yardım alınmalı, kan tahlili istenmeli, neden saç sağlığında problem yaşandığı anlaşılmalı; sonrasında ise buna yönelik bir tedavi uygulanmalıdır.
Peki saç sağlığı için ne yemeli, ve saç sağlığı için beslenme nasıl olmalıdır? Öncelikle saç sağlığı için ne yemeli sorusunun yanıtı, saç sağlığı için beslenmede etin önemli olduğudur. Saç sağlığı için beslenmede et tüketimi, gereken proteinin vücut tarafından alınmasını olanaklı hale getirmektedir.
Saç sağlığı için ne yemeli sorusunun yanıtı olan saç sağlığı için beslenmede B grubu vitamin alımını destekleyecek yumurta, soya, biotin kaynakları; ki tahıllı gıdalardır; bununla birlikte mayalı besinler tüketilmesi, saç sağlığı için beslenmede büyük öneme sahiptir.
Saç sağlığı için ne yemeli sorusunun yanıtlarından diğeri, saç sağlığı için beslenmede balığın çok önemli olduğudur. Balık, içeriğinde, demir, B12 vitamini; ve Omega-3 gibi pek çok önemli besin barındırmaktadır. Hem saç derisini canlandırır, hem de saçın parlaklığını koruyarak, saç sağlığı için beslenmede büyük öneme sahiptir.
Saç sağlığı için ne yemeli sorusunun yanıtlarından bir diğeri baklagillerdir. Baklagiller içeriklerinde bol miktarda protein, demir, ve çinko barındırmaları nedeniyle, saç sağlığı için beslenmede büyük önem arz etmektedirler.
Saç sağlığı için beslenmede fındık da önemlidir. Saç sağlığı için ne yemeli diyenler, içeriğinde, pek çok faydalı yağ asitleri, çinko; ve selenyum barındıran fındıktan mutlaka yararlanmalıdırlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası