Saç Bakımında Saç Sağlığı İçin Yapılmaması Gerekenler

Saç Bakımında Saç Sağlığı İçin Yapılmaması Gerekenler

Bu yazımızda sizlere, saç sağlığı için yapılması gerekenlerden söz edeceğiz. Saç bakımında, saç sağlığı için yapılması gerekenlere dikkat ettiğiniz takdirde, sağlıklı saçlara sahip olma olanağınız daha çok artacaktır. Bu anlamda, saç sağlığı için yapılması gerekenler listesini dikkatlice okumanız; ve saç bakımını bu kurallara göre yapmanız gerekmektedir. Sağlıklı saçlar, ancak bu şekilde sizin için de hayal olmaktan çıkacaktır.

Saç sağlığı için yapılması gerekenler arasında ilk sırada, saç bakımında, saç şeklini saça kuru iken vermemenizin gerekliliğidir. saç şeklinin, saçta bulunan su ile değiştiğini, ve saçların yer değiştirdiğini unutmamanız gerekmektedir. Saç kuru iken saç bakımı yapacak olursanız, saçınız, kendi boyunun %20’si oranında esneyerek kırılıp yıpranabilir. Islak olan saç ise, %50 esnekliğe sahiptir; ve kırılmalar ve yıpranmalar çok daha az olmaktadır. Bundan dolayı, saçınızı nemli bırakmaya özen göstermelisiniz. Bunu, saçı sık yıkayıp, sürekli su ile besleyerek, ve saç yıkama işlemi sonrasında saç kremi; ve bakım kremleri ile destekleyebilirsiniz.
Saç sağlığı için yapılması gerekenler arasında, saça uygulanan sıcak işlemler olan maşa, düzleştirici, ve fön gibi uygulamaların, saç bakımındaki sıklığını azaltmak gerekmektedir. Çünkü saça sık olarak uygulanan bu uygulamalar, saçın kurumasını, dolayısı ile kopmasını, ve bir süre sonra da doğal halinden farklı bir şekil almasını engellemektedir. Sağlıklı saçlar için, haftada iki ya da üç seferden fazla, sıcak saç bakımı uygulamaları gerçekleştirmemeniz önerilmektedir.
Saç bakımında, saç şeklini sürekli olarak değiştiren, Brezilya fönü, defrize, perma gibi işlemlerin, sağlıklı saçlar için, senede bir seferden fazla, ve profesyonel olmayan kişiler tarafından uygulanmaması gerekmektedir. Saç sağlığı için yapılması gerekenler arasında yer alan bu uygulamalar, sağlıklı saçların, şeklinin içeriden değişmesine neden olarak, saçın zincire benzeyen yapısının bozulmasına neden olmaktadır, ve bu durum da saçın eski haline dönebilmesi için yapılan saç bakımı uygulamaları ile çözülememektedir. Tek alternatif, işlemin başladığı yerden itibaren saçı kesmektir, aksi takdirde saç sürekli kopacak; ve uzaması engellenecektir.
Saç bakımında uygulanan yanlış yöntemlerden bir tanesi de krepedir. Krepe, saçın, uzamasının tersi yönünde taranması anlamına gelmektedir; ve saç bu şekilde kabartılır. Sağlıklı saçlar için zarar verici bir uygulama olan bu yöntem, saç sağlığı için yapılmaması gerekenler arasında yer almaktadır.
Sağlıklı saçlar için uygulanmaması gereken bir diğer saç bakımı yöntemi: saçta sık olarak, keskin renk değişimleri uygulamamaktır. Sarı renkten siyah renge deçişte, saç ağır bir kimyasal baskıya maruz kaldığından dolayı yıpranmakta ve nemini kaybetmektedir. Saç sağlığı için yapılmaması gerekenler arasında yer alan bu uygulamanın yerine, saça dip boya uygulamak, saçın tamamını dört ya da altı ayda bir boyamak ile birlikte, haftada bir ya da iki sefer, saça saç bakımı maskesi uygulamaktır.
Saç sağlığı için yapılmaması gerekenler arasında yer alan bir diğer uygulama da kaynak saç uygulamasıdır. Kaynak saç uygulaması ile, kişiler, saçlarının daha güçlü görünmesini sağlayacak saç eklemeleri yaptırmaktadırlar; fakat bu durum saçta bir kuvvet uygulamakta, ve kırılmalara neden olmaktadır; uzun süreli kullanımı sağlıklı saçlar için önerilmemekle birlikte, saçı zayıf olanların ise bu uygulamayı hiç gerçekleştirmemeleri gerekmektedir, aksi halde, önlemi alınıp, geri dönüşü olmayan kayıplara sebebiyet verilebilmektedir.
Saç sağlığı için yapılmaması gerekenler arasında, saçı sürekli çekerek toplamak da yer almaktadır. Sağlıklı saçlar dahi bu uygulamadan bir süe sonra incelmeye; ve kopmaya başlayacaktır. Aslında saçlar esnek yapıda; ve bu tür uygulamalara karşı dayanıklıdır, ancak, sürekli uygulamada, saç bakımı sonuç vermeyecek, ve saç kırılgan bir yapıya sahip olacaktır. Bu problem ülkemizde, kapalı bayanlar için de büyük problem oluşturmaktadır.

Eski Yorumlar
  1. havva

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.