Yazın Saç Bakımı Nasıl Olmalı?

Yazın Saç Bakımı Nasıl Olmalı?

Yazın saç bakımı nasıl yapılır ve yazın saç bakımı nasıl olmalı sorularının yanıtları pek çok kadın tarafından, hatta saçlarını uzatmayı seven erkekler tarafından bile merak ediliyor. Biz de ilerleyen bölümlerde bu nedenle sizlere yazın saç bakım önerilerinden söz edeceğiz. Yazın saç bakım önerilerine uymak önemli ama, aslında kışın da saç bakımı önemli. Yaz aylarında güneşin zararlı ışınları, denizin tuzlu, havuzun klorlu suyu; kış aylarında ise kuru, soğuk ve rüzgarlı hava saça iyi gelmez. Ancak bizim şimdiki hedefimiz: yazın saç bakımı nasıl yapılır ve yazın saç bakımı nasıl olmalı sorularının yanıtları…

Yazın Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

■ Yazın saç bakım önerilerinin ilki, saçı doğru şekilde temizlemektir. Bunun için elbette şampuan kullanmalıyız; ama kullandığımız şampuanın derinlemesine temizlik etkisine sahip olduğundan da emin olmalıyız. Bu noktada, sadece saçlar değil, saç derisinin de temizlendiğinden emin olmuş oluruz. Ancak bu şampuanın içeriğinde Sülfat bulunmadığından emin olun. Çünkü Sülfat, saçların kurumasına neden olmaktadır. Ama yaz aylarında zaten saçı kurutacak pek çok etken var. Bir de şampuanla işleri daha kötü bir hale sokmayalım değil mi? Tabiri caizse kaş yaparken göz çıkartmayalım.

■ Yazın saç bakımı nasıl olmalı sorusunun yanıtlarından bir diğeri de, saça doğal saç bakım maskelerinin uygulanmasıdır. Bunun için satılan hazır, içeriğinde badem yağı ve çam terebentin gibi doğal malzemelerin bulunduğu maskeler, kozmetik mağazalarında satılmaktadır. Ancak siz kendiniz de evde doğal saç bakım maskeleri yapabilirsiniz; hem de evinizde bulunan malzemelerle. Bal, Hindistan cevizi yağı, badem yağı, çam terebentin… gibi malzemeleri bir kase içerisinde karıştırıp, saçlarınızı yıkamadan en az bir saat önce uygulayabilirsiniz. Bu noktada ölçülere çok fazla takılmanıza gerek yok. Her birinden bir kapak yağ ekleyebileceğiniz maskeye iki kaşık bal ilave edebilirsiniz örneğin. Bu ölçüler zaman içerisinde, kullandıkça, etki ve kıvamına göre elinizin alışabileceği ölçülerdir. Çam terebentin saçların dökülmesini önler ve hızlı uzatırken, badem yağı saçları besler. Bal yumuşatıp onarırken, Hindistan cevizi yağı ise nemlendirir… Çam terebentin yağı saçlarınızı biraz dolaştırabilir. Dolayısı ile onun ölçüsünü az tutabilirsiniz. Gözlerinizle temas etmesinden de kaçınmalısınız.

■ Yazın saç bakımı nasıl yapılır sorusunun yanıtlarına uyum sağlarken, kendinizi ve saçlarınızı güneşin zararlı ışınlarından korumayı da ihmal etmeyin. Güneşin Ultraviyole ışınları cildinize, saçınıza ve vücut sağlığınıza çok zararlıdır. Bu nedenle, bu amaca yönelik koruyucu spreyleri saçlarınıza uygulayabilir, başınıza şapka takabilir, elinize şemsiye alıp güneşin direkt etkisinden kendinizi koruyabilirsiniz… Tüm bunlara ek olarak, ne yapıp edin, güneşe kendinizi çok fazla maruz bırakmayın.

■ Tıpkı güneşin zararlı ışınları gibi, havuzun kloru ve denizin tuzunun da saçlarınıza zarar verdiğini unutmayın ve saçlarınızı onlardan da koruyun. Denize ya da havuza girdikten sonra ilk işiniz saçlarınızı duru su ile arındırmak olsun. Ardından da argan yağı ile saçlarınızı nemlendirin. Bunun dışında, başınıza bone takarak denize ya da havuza girerseniz, sadece klor ya da tuzdan değil, güneşin zararlı ışınlarından da saçlarınızı korumuş olursunuz.

■ Saçlarınıza kullanacağınız akım kremlerinin doğal olması da yazın saç bakım önerileri arasında yer almaktadır. Biraz önce de belirtmiş olduğumuz gibi, Hindistan cevizi yağı, argan yağı, badem yağı… saçınızı nemlendirip, kurumasını önleyecek en doğru tercihler arasında yer almaktadır. Buna ek olarak, kozmetik kremler kullanacaksanız da içeriğinin olabildiğince doğal olmasına özen gösterin. Böylece daha sağlıklı saçlara sahip olabilirsiniz.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.