Saç Uzatırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Saç Uzatırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Saçlarının hızlı uzamasını isteyen kadın sayısı oldukça azdır… Ve bunun için neler yapabileceğimizi sorar dururuz. Ama, saç uzatırken nelere dikkat edilmeli sorusunun yanıtlarını çoğumuz bilmez. Saç uzatırken dikkat edilmesi gerekenler; ve saç uzatırken dikkat edilecek şeyler, saç uzatmaya yönelik yaptığımız maskeler kadar önemlidir aslında. Peki nelerdir bu detaylar?

• Saç uzatırken dikkat edilmesi gerekenlerden ilki, saçı tepeden sıkı şekilde toplayıp, at kuyruğu yapmamanın gerekliliği… Çünkü bu şekilde yapılan saçlar, saç köklerinin, sonrasında geri dönüşü çok zor olan şekilde tahrip olmasına neden oluyor. Ve bu durum, sizin saçlarınızın hızlı uzamasının önündeki en büyük engellerden… Eğer sıcak yaz günlerinde açık saçla dolaşamayacağınızı düşünüyorsanız, saçlarınızı örün, ve yumuşak tokalarla tutturun…

• Saç uzatırken dikkat edilecek şeylerden bir diğeri de, saçların yüksek ısıya karşı korunmasının gerekliliği… Bu anlamda, düzleştirici, ya da maşa kullanıyorsanız, saçlarınızın hassaslaşıp, kolay kırılabileceğini unutmamalısınız. Yavaş uzamanın büyük nedenleri arasında yer alan bu yüksek ısı etkili cihazlardan vazgeçemiyorsanız, saçlarınızı ısı etkilerine karşı koruyucu spreylerle çevrelemelisiniz.

• Saçların sağlıklı uzaması için yapmanız gereken şeylerden birinin, saçlarınızı çok sık yıkamamak olduğunu artık çoğunuz biliyor. Ama bunun nedeni hakkında bilgi sahibi değilseniz hemen onu da aktaralım: Saç diplerindeki yağların saçlar için gerekli olduğu,
ve saçların bu yağ ile beslendiği… Ama eğer saçlarınız kalın telli ise, ya da kıvırcıksa, ve uçlara kadar o yağın inmesi zor olacaksa, ya bu anlamda saça yağ takviyesi yapan serumlar kullanmalı; ya da saça faydalı yağlardan oluşan bakım maskeleri ile saçlarınızı beslemelisiniz. Bunun yanında, duş sonrasında, 1 – 1 ölçüsünde karıştırdığınız su – sirke maskesini saçlarınıza uygulayarak, saç diplerini dış etkenlerden tamamen arındırabileceğinizi de hatırlatalım.

• Duş sonrasında ıslak olan saçlarınıza tarak değdirmemeniz gerektiğini de belirtelim… Bunun nedeni, ıslak olan saçın elastikiyetinin yüksek olması… Ve bu da saçların daha kolay kırılıp kopmasına neden olmakta. Eğer saçlarınız çok dolaşmış ise, ya parmak uçlarınızla düğümleri açın, ya da kalın dişli tarha tarakları kullanarak saçlarınızı açmaya çalışın.

• Sağlıklı beslenmek de saç uzatırken dikkat edilmesi gerekenler arasında yer alan bir diğer unsurdur. Bu anlamda vitamin, ve mineralleri içeriğinde bulunduran besinlerden tüketebileceğiniz gibi, zeytinyağı; ve Omega-3 ağırlıklı, avokado, ceviz, fındık… gibi besinleri de tüketebilirsiniz.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.